[responsive_menu]

Jak szybko wyleczyć katar? Tabletki na katar. Sposoby na katar w ciąży i u dzieci.

Katar to częsty i uciążliwy towarzysz przeziębienia. Jak sobie z nim radzić? Jakie preparaty mamy do dyspozycji na rynku farmaceutycznym? Możliwości jest mnóstwo, jednak, by wybrać produkt odpowiedni dla siebie, dobrze mieć świadomość, jakie specyfiki znajdziemy w polskich aptekach.

Jak szybko wyleczyć katar?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Najpopularniejszą grupą preparatów są krople, aerozole i żele do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, udrażniające zatkany nos poprzez działanie obkurczające na naczynia krwionośne i zmniejszenie obrzęku błon śluzowych nosa. Przykładem takich środków są: Otrivin, Sudafed XyloSpray, Xylogel, Xylometazolin Teva, Xylometazolin VP, Xylometazolin WZF, Xylorin, Acatar Control, Nasivin. Kuracja powinna trwać maksymalnie 5–7 dni. Ich długotrwałe stosowanie i nadużywanie prowadzi bowiem do wtórnego stanu zapalnego błony śluzowej nosa, w związku z czym przed ponowną aplikacją należy odczekać kilka dni. Tego typu preparaty nie są zalecane chorym na jaskrę i/lub nadciśnienie tętnicze. Nasivin posiada specjalną serię dedykowaną dzieciom o odpowiednio niższym stężeniu substancji leczniczych. Składają się na nią: Nasivin Baby – krople do nosa, do stosowania u dzieci od 3. miesiąca życia, Nasivin Kids dla dzieci od 2. roku życia i Nasivin Classic dla dzieci od 6. roku życia i dorosłych. Również marka Sudafed Xylogel czy Otrivin stworzyły produkty dla dzieci powyżej 2. roku życia. Zwykle środki o stężeniu substancji czynnej 0,05% (czyli 0,5 mg/ml) mogą być stosowane u dzieci powyżej 2. roku życia, natomiast u dzieci powyżej 12. roku życia spokojnie można zastosować preparaty o wyższym stężeniu substancji leczniczej, czyli 0,1% (1mg/ml).

Ciekawą propozycją są produkty wzbogacone o kwas hialuronowy, który dodatkowo nawilża błonę śluzową nosa, jak np. Sudafed Xylogel HA w wersji dla dzieci i dorosłych. Na rynku farmaceutycznym dostępne są również aerozole do nosa, które oprócz substancji zmniejszającej obrzęk błon śluzowych nosa zawierają w składzie również dekspantenol, który kojąco działa na błonę śluzową nosa i pobudza jej regenerację. Do takich preparatów należą m.in. Nasic, SeptaNazal dla dorosłych lub środki o niższym stężeniu ksylometozoliny – Nasic Kids i SeptaNazal dla dzieci. Ze względów nie tylko na estetykę, ale również ryzyko zakażenia jedno opakowanie takiego produktu powinno być stosowane tylko przez jedną osobę.

Sposoby na katar w ciąży

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

W aptekach istnieje szeroki wybór preparatów ziołowych. W postaci aerozolu do nosa występuje na przykład Sinulan Express Forte, który zawiera w swoim składzie olejki eteryczne: eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy i tymiankowy, działające udrażniająco oraz zmniejszające przekrwienie i obrzęk śluzówki, a dodatkowo także glicerol i hydroksypropylocelulozę, które tworzą warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej nosa, chroniąc przed wysuszeniem i podrażnieniem. Produkt przeznaczony jest dla osób powyżej 12. roku życia. Producent dopuszcza jego stosowanie przez kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji.

Tabletki na katar

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

W przypadku osób, u których aplikacja kropli czy aerozoli do nosa wiąże się z dyskomfortem pacjenta, można alternatywnie zastosować tabletki do połykania zawierające pseudoefedrynę. Jest to substancja lecznicza, która także zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Może być stosowana od 12. roku życia z wyjątkiem pacjentów z jaskrą i/lub nadciśnieniem tętniczym. Należy również pamiętać, że pseudoefedryna jest substancją działającą na ośrodkowy układ nerwowy, z tego też powodu przyjmowanie jej może wiązać się z pobudzeniem i bezsennością. Omawiana substancja lecznicza występuje pod nazwą handlową Sudafed lub Apselan.

W postaci tabletek występują Sinulan Forte oraz Sinulan Duo Forte. Są to preparaty zawierające wyciągi roślinne i wykazujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wspierają również samooczyszczanie się układu oddechowego i zatok poprzez upłynnienie zalegającej wydzieliny. Ten drugi środek dodatkowo zawiera wyciąg z korzenia chrzanu, który potęguje udrożnienie przewodów nosowych. Tabletki te dopuszczone są do stosowania od 6. roku życia, niestety zarejestrowane są jako suplement diety. Kompozycję wyciągów roślinnych zawierają również Sinupret i Sinupret extract, zarejestrowane jako lek. Producent rekomenduje stosowanie Sinupretu u dzieci powyżej 6. roku życia, zaś Sinupretu extract – powyżej 18. roku życia. Dodatkowo nie zaleca ich stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak stosownych badań.

Naturalne sposoby na katar

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Bardzo bezpiecznym i w wielu przypadkach całkowicie wystarczającym sposobem walki z katarem jest zastosowanie wody morskiej w postaci roztworu do płukania nosa. Mamy do wyboru dwa warianty: wodę morską izotoniczną, która sprawdzi się, kiedy mamy do czynienia z wodnistym wyciekiem z nosa, oraz wodę morską hipertoniczną, polecaną przy gęstej, zalegającej wydzielinie z towarzyszącym przekrwieniem błon śluzowych nosa. Po zastosowaniu soli morskiej u dzieci należy przemyć okolice nosa gazikiem z ciepłą wodą, a następnie posmarować tłustym kremem lub maścią majerankową, która dodatkowo zawiera w składzie olejki eteryczne i wykazuje działanie przeciwzapalne, jak również zmniejsza obrzęk błony śluzowej.

Często stosowanym, domowym sposobem są również inhalacje olejkami eterycznymi, solą fizjologiczną lub solą fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego. Jest to doskonały sposób, aby nawilżyć śluzówkę nosa.

Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka?

Dla niemowlaków przeznaczone są plastry aromatyczne zawierające kompozycję zapachową o działaniu odświeżającym. Przykleja się je na ubranko dziecka, są one całkowicie bezpieczne. Takie plasterki dostępne są m.in. pod nazwą handlową aromactiv+ . Preparat występuje również w postaci żelu Aromactiv baby, który należy delikatnie wmasować w skórę klatki piersiowej niemowlaka. Obie postaci można podawać od 1. dnia życia. Produkty te są bezpieczne również dla kobiet w ciąży. Od 2. roku życia można stosować specyfiki zawierające olejki eteryczne, np. Pneumolan Aroma – plaster zawierający olejki eukaliptusowy, lawendowy i miętowy – oraz Aromactive+ żel, również mający w składzie kompozycję olejków eterycznych. Cienką warstwę żelu należy nanosić na kark lub klatkę piersiową dziecka 2–3 razy dziennie. Produkty z tej grupy nie są wskazane dla chorych na astmę i krztusiec oraz kobiet ciężarnych i karmiących.

Znanym już od lat sposobem radzenia sobie z katarem u maluchów jest Katarek – aspirator kataru. Jego działanie polega na mechanicznym odciąganiu zalegającej w małym nosku wydzieliny, najczęściej przy użyciu odkurzacza. “Odkurzacz” w odniesieniu do noska malucha z pewnością brzmi strasznie, jednak siła ssąca odkurzacza jest odpowiednio zredukowana i zalegająca wydzielina jest odciągana w sposób całkowicie bezpieczny.  Przed jego zastosowaniem należy pamiętać, aby nawilżyć nosek maleństwa solą fizjologiczną.

Należy pamiętać, że w razie problemów z wyborem odpowiedniego preparatu na katar, zawsze możemy poprosić o poradę farmaceutę, który z pewnością pomoże nam dobrać produkt najlepszy dla indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.