[responsive_menu]

Psychoterapia w czasach zarazy – czy psychoterapia online ma sens?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Epidemia koronawirusa sprawiła, że duża część naszej codziennej aktywności przeniosła się do wirtualnej rzeczywistości. Dla wielu osób stało się to powszechne, by za pośrednictwem Internetu pracować, ćwiczyć, robić zakupy, odbywać kurs językowy, a także… sięgać po pomoc psychoterapeutyczną i psychologiczną. Czy terapia online ma jednak sens?

Psychoterapia w czasach zarazy

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Z powodu epidemii koronawirusa, życie każdej osoby uległo w jakimś stopniu zmianie. W przypadku niektórych ludzi jest ona jednak bardzo duża, dotkliwie dotykając obszar zarówno życia zawodowego, jak i rodzinnego. Wielu ludzi boryka się z lękiem o pracę czy prowadzony biznes, stając w obliczu dużych problemów finansowych. Niepewność jutra, lęk przed zachorowaniem, troska o bliskich i ich zdrowie, topniejące oszczędności na koncie sprawiają, że część osób przeżywa kryzys, doświadczając smutku i poczucia bezradności. W takich sytuacjach dobrze jest sięgnąć po wsparcie psychologiczne online, które przez niektóre instytucje (m.in. Ośrodki Interwencji Kryzysowej) oferowane jest bezpłatnie. W szczególnej sytuacji są również osoby, które znajdują się w procesie terapeutycznym i regularnie spotykają się z terapeutą. Psychoterapia drogą wirtualną to dla nich jedyna szansa, by kontynuować dotychczasowe sesje.

Czym jest psychoterapia online?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Psychoterapia online ma formę wideo rozmowy, która możliwa jest za pośrednictwem specjalnej platformy lub komunikatora. Odbywa się ona regularnie, a jedno spotkania trwa tyle, co standardowa sesja terapeutyczna, z zachowaniem wszelkich ustalonych wcześniej zasad dotyczących m.in sposobu płatności i odwoływania spotkań. Często zdarza się, że jest ona rozwiązaniem tymczasowym np. gdy uczestnik terapii musi wyjechać, choruje lub nie ma możliwości dotarcia na czas do gabinetu. Stanowi ona również główny sposób udzielania pomocy psychologicznej w czasie epidemii koronawirusa.

Dla kogo jest psychoterapia online?

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Psychoterapia online skierowana jest przede wszystkim do osób, które mieszkają w niewielkich miejscowościach i mają utrudniony dojazd do gabinetów psychoterapeutycznych. Jest ona także propozycją dla ludzi, którzy przebywają za granicą, ale chcieliby aby ich spotkania z terapeutą odbywały się w języku polskim. Z tej formy wsparcia korzystają również osoby chore i niepełnosprawne, często skazane na przebywanie w domu bądź innej placówce. Psychoterapia online sprawdza się także w sytuacjach epidemii, kiedy to do minimum trzeba ograniczać kontakty z innymi ludźmi.

Zapamiętaj:

Psychoterapia online ma formę wideo rozmowy, która możliwa jest za pośrednictwem specjalnej platformy lub komunikatora.

Ponieważ psychoterapia na ogół jest procesem długoterminowym, zdarza się, że jej uczestnik musi wyjechać na jakiś czas, boryka się z problemami zdrowotnymi czy z jakiś innych powodów nie jest w stanie fizycznie stawić się w gabinecie, a jednocześnie chce (a często nawet potrzebuje) kontynuować spotkania według wcześniej ustalonego grafiku. Wielu psychoterapeutów jest wówczas w takich przypadkach gotowych pracować ze swoimi klientami drogą online. Warto także podkreślić, że za pomocą Internetu można sięgnąć po konsultacje bądź wsparcie psychologiczne. Mają one formę krótkoterminową i zamykają się w kilku spotkaniach. Dla wielu osób, które potrzebują pilnej pomocy, jest to dobre rozwiązanie – mogą one wyszukać specjalistę i w krótkim umówić się z nim na wizytę.

Jak przebiega psychoterapia online?

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Psychoterapia online powinna odbywać się regularnie, o wcześniej ustalonych godzinach. Bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednie połączenie internetowe, tak, aby rozmowy nie rozpraszały żadne problemy natury technicznej. Dobrze jest również zwrócić uwagę na jakość obrazu – to on także będzie decydował o tym, na ile kontakt z terapeutą stanie się “realny”. Uczestnik terapii ze swojej strony powinien zadbać także o to, by był on w miejscu, gdzie może swobodnie rozmawiać i nikt nie będzie go rozpraszać. Wiele osób przyznaje, że choć początkowo taka forma kontaktu jest dla nich dziwna, są w stanie szybko się przyzwyczaić i prowadzić owocną rozmowę z terapeutą.

Czy psychoterapia online ma sens?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Terapie drogą online odbywają się już od wielu lat, a badania pokazują, że mogą być one jak najbardziej efektywne. Z drugiej strony, jakość takiego kontaktu terapeutycznego zawsze jest gorsza. Stanowi to trudność przede wszystkim dla psychoterapeutów, którzy nie wiedzą dokładnie jak ich rozmówca się zachowuje, nie są w stanie w pełni dotrzeć postawy jego ciała czy niuansów związanych z mimiką, a w związku z tym, trudniej im adekwatnie reagować czy rozumieć zachodzące procesy. Ciężej jest także o zachowanie intymnej atmosfery takich spotkań. Przytulny gabinet i postać terapeuty naprzeciwko pozwalają na lepsze skupienie się na rozmowie oraz odczuwanych emocjach, a także umożliwiają budowanie bliższej więzi. Dlatego też psychoterapia online nie jest rekomendowana w przypadku osób głęboko zaburzonych, uzależnionych czy chociażby silnie straumatyzowanych, u których poczucie bezpieczeństwa wynikające z kontaktu z terapeutą jest kluczowym czynnikiem wspomagającym proces leczenia.

Czy wiesz że:

istnieją poradnie internetowe oferujące psychoterapię wyłącznie drogą online?

Pytanie, czy psychoterapia drogą online ma sens, jest w dużej mierze skierowane do samych psychoterapeutów. Nie każdy z nich oferuje możliwość rozmowy drogą internetową. Odpowiedź na to pytanie będzie wynikać z jego postawy, nurtu terapeutycznego, w którym pracuje, osobistych doświadczeń. Z pewnością obie strony, decydując się na taką wirtualną formę kontaktu, powinny być do niej przekonane. Ludzie, którzy nie czują się bezpiecznie jeśli chodzi o nowe technologie, a także obawiają się, czy rozmowa ma na pewno intymny charakter, nie będą w stanie w 100% otworzyć się przed terapeutą. Z drugiej strony, wiele osób nie ma problemu, by komunikować się właśnie drogą wirtualną i nie widzą dużych różnic w jakości takich spotkań.

Z pewnością psychoterapia drogą online nie jest w stanie w pełni zastąpić tradycyjnych spotkań w gabinecie. Może być jednak ona pomocna i skuteczna. Decydując się na wirtualny kontakt ze specjalistą warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. W niektórych sytuacjach, np. epidemii czy wyjazdu, kontakt z psychoterapeutą drogą online jest dobrym pomysłem, gdyż pozwala na podtrzymanie procesu terapeutycznego, a także na uzyskanie potrzebnego wsparcia.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Psychoterapia w czasach zarazy – czy psychoterapia online ma sens?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.