Aparaty ortodontyczne. Działanie, rodzaje, ceny – MedoVita.pl
[responsive_menu]

Aparaty ortodontyczne. Działanie, rodzaje, ceny

Autor: Sylwia Machej
aparat ortodontyczny rodzaje cena

Proste zęby to dziś marzenie większości z nas. Niestety rzadko zdarza się, aby fizjologicznie zęby ułożyły się w idealne łuki zębowe. W takich przypadkach o pomoc możemy poprosić lekarza specjalistę ortodoncji, który zaplanuje odpowiednie leczenie ortodontyczne.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Gładka skóra na dłużej - jak to możesz osiągnąć?Dowiedz się więcej >

Działanie aparatu polega na wytwarzaniu sił i oddziaływaniu nimi na zęby. Długotrwale działające siły na ząb powodują jego przemieszczenie. Dzieje się tak za pomocą procesów resorpcji, czyli zaniku i odbudowy kości. Korzeń zęba jest popychany w danym kierunku i uciska na kość co powoduje jej resorpcję, aby miał miejsce dalej się przesunąć. Pozostałe wolne miejsce zostaje odbudowane nową tkanką kostną.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Jak zadbać o naturalny sen, łatwiejsze zasypianie i dobre samopoczucie?Dowiedz się więcej >

Aparaty ortodontyczne możemy podzielić przede wszystkim na wyjmowane i cementowane na stałe w jamie ustnej. Aparaty wyjmowane jak sama nazwa wskazuję można wyjmować z jamy ustnej. Zazwyczaj jest to akrylowa płytka z metalowymi klamrami, które zapewniają utrzymanie i wytwarzanie odpowiednich sił ortodontycznych. Stosowane są najczęściej u osób młodych w uzębieniu mlecznym i mieszanym, czyli takim, gdzie występują zęby mleczne, ale pojawiły się już niektóre stałe. Wynika to z tego, że wyjmowane aparaty wytwarzają niewielkie siły, które są odpowiednie dla jeszcze rozwijającej się struktury kostnej, u osób dorosłych z dojrzałymi tkankami takie siły mogłyby nie wystarczyć do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Aparaty stałe są zacementowane w jamie ustnej i nie mają możliwości wyjmowania, co jest korzystniejsze dla leczenia, ponieważ siły działają na zęby bez przerwy. Występują najczęściej pod postacią zamków naklejanych na zęby, w które wkładany jest łuk ortodontyczny. Jego utrzymanie w zamkach zapewniają ligatury, czyli różnokolorowe gumeczki, mogą występować również w postaci metalowych drucików. Zamki ortodontyczne mogą być wykonane z różnych materiałów na przykład metalu lub ceramiki. Zamki ceramiczne są bardziej estetyczne, lecz mają mniejszą wytrzymałość w porównaniu z metalowymi, przez co muszą być grubsze co zmniejsza komfort użytkowania oraz mają tendencję do większego uszkadzania powierzchni szkliwa. Z tych względów bardziej polecane są zamki metalowe. Kolejnym rodzajem aparatu stałego jest aparat lingwalny. Również składa się z zamków i łuku ortodontycznego, lecz cementowany jest na powierzchniach zębowych od strony podniebienia lub języka, dzięki czemu nie jest widoczny. Jego zamki różnią się wyglądem od tych cementowanych na widocznych powierzchniach zęba, są cieńsze i zazwyczaj wykonywane ze stopów złota.

Ceny aparatów ortodontycznych

Zobacz każdy detal na nowym telewizorze LG OLEDDowiedz się więcej >

Ceny aparatów ortodontycznych są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju aparatu i materiału, z którego zostanie wykonany. Aparaty ruchom,e czyli z możliwością wyjmowania, kosztują w granicach od 400 do 800 zł w zależności od tego, czy aparat będzie się składał z dwóch części, jednej dla żuchwy a drugiej dla szczęki lub tylko z jednej. Ceny aparatów stałych są znacznie wyższe i w przypadku aparatu z zamkami metalowymi wahają się między 1800 zł–2000 zł za jeden łuk zębowy, zamkami ceramicznymi 2300 zł–2500 zł. Aparat lingwalny jest najdroższym rozwiązaniem, którego koszt wynosi 4000 zł–8000 zł za łuk. Po każdym leczeniu należy zastosować aparat retencyjny, który będzie stabilizował nowe pozycje łuków zębowych. Jego koszt wynosi 400–600 zł. W kosztorysie trzeba jeszcze uwzględnić zdjęcie cefalometryczne, czyli takie, na którym widoczna jest z profilu twarzoczaszka i wykonanie modeli diagnostycznych. Potrzebne są lekarzowi do wykonania analizy ortodontycznej i zaplanowania leczenia. Ich koszt wynosi 100 zł–300 zł.

Istnieje wiele możliwości leczenia wad zębowych. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku jednak zaleca się wizyty kontrolne u ortodonty już od 9. roku życia, aby jak najszybciej wykryć występujące problemy i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Chcesz ułatwić sobie przygotowywanie posiłków?
Poznaj Ovi >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.