Badania USG w ciąży – jak często je wykonywać? Kiedy widać ciążę na USG?

Autor: Agnieszka Wal
usg w ciąży kiedy, ile

Ultrasongrafia (USG) to nic innego jak zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna oraz całkowicie bezpieczna. Nic dziwnego, że na przełomie lat 60. i 70. XX wieku jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu. Zastosowanie ultrasonografii w położnictwie umożliwia szczegółową wizualizację płodu. Podstawowym celem badań USG w ciąży jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niekorzystnych wyników położniczych: chorób, wad płodu, a także innych zaburzeń wewnątrzmacicznych jak np. poród przedwczesny czy zahamowanie wzrostu płodu.

Kiedy widać ciążę na USG?

3 tygodnie po zapłodnieniu, czyli w 5. tygodniu zdrowej ciąży u każdej kobiety w macicy powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy. Na tym etapie nie widać jeszcze pęcherzyka żółtkowego (z niego powstanie łożysko), który pojawia się kilka dni później ani bicia serca płodu (pojawia się około 6. tygodnia ciąży). Około 12 dni po pojawieniu się pęcherzyka żółtkowego uwidacznia się zarodek. Badanie USG wczesnej ciąży, czyli przed 10. tygodniem ciąży powinno być wykonane głowicą dopochwową.

Jak często wykonywać USG w ciąży?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Badania USG w ciąży dzielimy na szczegółowe i zwykłe.

Badania szczegółowe (referencyjne) to inaczej badania prenatalne. Wykonuje się je trzy razy:

 • 11–14 tydzień ciąży – tzw. USG z oceną ryzyka wad genetycznych,
 • 18–22 tydzień ciąży – tzw. USG połówkowe,
 • 28–32 tydzień ciąży, gdzie oceniany jest rozwój ciąży w trzecim trymestrze.

Badania szczegółowe wykonywane są odpłatnie, o ile kobieta nie należy do grupy podwyższonego ryzyka, czyli spełnia co najmniej  jedno z kryteriów:

 • wiek powyżej 35 lat,
 • wystąpienie wady genetycznej u dziecka z poprzedniej ciąży,
 • obecność aberracji chromosomowej u któregoś z partnerów,
 • nieprawidłowy wynik badania przesiewowego.

Wówczas kobieta ma możliwość bezpłatnego wykonania badań biochemicznych oraz USG genetycznego.

Badania zwykłe zazwyczaj wykonywane są na każdej wizycie położniczej, jednak zgodnie z Standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) w zakresie prowadzenia ciąży o przebiegu prawidłowym, badanie to powinno być wykonywane wszystkim ciężarnym, co najmniej 3 razy w trakcie trwania ciąży. Badania te wykonywane są w ramach NFZ.

USG szczegółowe, jak i zwykłe po 10. tygodniu ciąży wykonywane są za pomocą głowicy przezbrzusznej.

Co wpływa na obraz USG w ciąży?

Wbrew pozorom zasada lepszy sprzęt lepszy obraz nie zawsze się sprawdza. Prawidłowy obraz USG zależy również od takich czynników jak:

 • umiejętności osoby wykonującej USG,
 • ilość tkanki tłuszczowej u kobiety,
 • stosowanie tłustych kremów, balsamów, olejków w miejscu przyłożenia głowicy,
 • gazy jelitowe,
 • macica tyłozgięta,
 • blizny po operacjach brzusznych,
 • ułożenie płodu.

Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przebiegu ciąży i powinno być wykonane u wszystkich ciężarnych. Należy podkreślić, że w trosce o bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość wykonywanych świadczeń, badanie USG powinno być wykonywane ze ściśle określonych wskazań lekarskich, przez osoby posiadające uprawnienia i kwalifikacje do jego wykonywania, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami wydawanymi przez organizacje krajowe oraz międzynarodowe.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Badania USG w ciąży – jak często je wykonywać? Kiedy widać ciążę na USG?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

[1] Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym, Warszawa, 2011. [2] Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. [3] Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.