[responsive_menu]

Budowa zęba – szkliwo, zębina, miazga. Budowa zęba mlecznego

Autor: Sylwia Machej

Ile zębów posiada człowiek?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Człowiek posiada dwa komplety uzębiania: mleczne i stałe. W dzieciństwie wyrzyna się 20 zębów mlecznych. Wraz ze wzrostem i rozwojem organizmu zęby mleczne wymieniają się na stałe. Komplet zębów stałych to 32 zęby. Zdarzają się sytuacje gdy liczba zębów różni się od podanych powyżej wartości. Jest to spowodowane brakiem zawiązków zębów. Najczęściej brakuje zębów ósmych. Czasami zdarza się nadmiar zębów spowodowany nadliczbowym zębem znajdującym się np. między górnymi jedynkami.

Budowa zęba

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Korona zęba zbudowana jest z zębiny pokrytej szkliwem, która zabezpiecza komorę zęba, w której znajduje się miazga-unerwiona tkanka, która odpowiada za ból zęba. Korzeń zęba składa się z zębiny pokrytej cementem korzeniowym, wewnątrz której znajduje się kanał korzeniowy doprowadzający naczynia krwionośne i nerwy do miazgi.

Szkliwo

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Szkliwo to najbardziej zewnętrzna warstwa zęba pokrywająca zębinę, jest najbardziej zmineralizowaną tkanką w ludzkim organizmie. Komponenta nieorganiczna wynosi 96% i składa się z kryształów hydroksyapatytu. W wąskich przestrzeniach pomiędzy hydroksyapatytami znajduje się materiał organiczny i woda.

Jak odbudować szkliwo zęba?

Szkliwo zęba można odbudować za pomocą materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych. Powierzchnię ubytku szkliwa należy odpowiednio przygotować czyli trzeba usunąć tkankę objętą procesem próchnicowym za pomocą wierteł stomatologicznych, wytrawić powierzchnię ubytku 37% kwasem ortofosforowym, nałożyć materiał łączący. Dopiero gdy wykonamy te zabiegi można zaaplikować materiał kompozytowy, który dobrze zrekonstruuje szkliwo zęba.

Zębina

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Zębina stanowi podstawową masę zęba. Jest zmineralizowaną tkanką o budowie kanalikowej. Wykazuje pewną elastyczność i sprężystość, dzięki czemu jest odporna na działanie urazów mechanicznych. Składa się z substancji organicznych takich jak kolagen, białka i woda oraz nieorganicznych zmineralizowanych kryształów hydroksyapatytów.

Miazga

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jak unikać chemicznych dodatków?Dowiedz się więcej >

Jest to tkanka wypełniająca komorę zęba i jest odbiciem jej kształtu anatomicznego. Składa się z trzech warstw: środkowej, pośredniej Weila, obwodowej odontoblastów.

Warstwa środkowa jest warstwą właściwą bogatokomórkową zawierającą duże ilości fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję prokolagenu. Warstwa pośrednia Weila zwana ubogokomórkową zawiera mało komórek ale znajdują sie w niej dwa sploty nerwowe. Obwodowa warstwa odontoblastów to najbardziej zewnętrzna warstwa miazgi sąsiadująca z zębiną. Składa się z odontoblastów, które są najbardziej zróżnicowanymi komórkami miazgi odpowiedzialnymi za tworzenie zębiny.

Budowa zęba mlecznego

Jak żyć dłużej i czuć się lepiej - terapia witaminami i składnikami odżywczymiDowiedz się więcej >

Ząb mleczny różni się w swojej budowie od zęba stałego. Jego korona jest szersza i niższa a korzeń jest stosunkowo długi. Powierzchnia żująca, która składa się z bruzd i guzków jest słabiej wykształcona.

Zaleca się rutynowe kontrole w gabinecie stomatologicznym, aby ocenić czy liczba zębów jest prawidłowa. Takie badanie pozwoli uchwycić wcześniej na przykład zęby nadliczbowe, które jeszcze się nie wyrznęły i mogłyby zagrażać sąsiednim zębom lub pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia protetycznego, ortodontycznego w przypadku braku zawiązków zębów.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.