[responsive_menu]

Cera wrażliwa – właściwości i pielęgnacja

Cera wrażliwa to dość szczególny problem, ponieważ z wyglądu nie różni się ona wcale bardzo od innych typów cer. Co więcej nawet, cera może być jednocześnie wrażliwa i tłusta albo wrażliwa i sucha…. Czym zatem dokładniej jest taka cera wrażliwa? Jak powinno się ją właściwie pielęgnować?

Cera wrażliwa– właściwości

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Przede wszystkim warto powiedzieć o tym, że zasadniczo taką cerę określa się jako „niewidoczną dermatozę”. Co ciekawe, cera wrażliwa może występować nawet u 60% kobiet! Czym dokładniej się ona charakteryzuje? Otóż specyficzne jest dla niej to, że jest ona bardzo delikatna, bardzo łatwo ulega podrażnieniu. Czasem nawet mocniejszy strumień wody albo twardsza woda mogą wywołać podrażnienie. Wszelkie zadrapania, nieprawidłowe kosmetyki mogą z kolei spowodować stan zapalny takiej skóry. Dodatkowo pojawia się nieraz uczucie pieczenia, świąd, mrowienie, ściąganie skóry. W wyglądzie skóry zauważalne są także teleangiektazje, czyli poszerzone żyłki śródskórne tzw. „pajączki naczyniowe” . Co więcej, taka skóra jest cienka, napięta, często pojawia się na niej rumień.

Czy wiesz że:

cera wrażliwa dotyczy najprawdopodobniej aż 60% kobiet?

Jaka jest w zasadzie przyczyna powstawania takiej cery wrażliwej? Otóż zasadniczo dużą rolę odgrywa tutaj większa przepuszczalność skóry, połączona czasem z zaburzeniami krążenia. W tej cerze funkcje skóry są zaburzone, przez co jest ona bardziej podatna na wszelkie czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo dochodzi tutaj do podrażnienia neuronów czuciowych i uwolnienia się mediatorów stanu zapalnego. Czasem także cera wrażliwa związana jest z atopią, czyli nieprawidłową odpowiedzią autoimmunologiczną. Warto jeszcze podkreślić, że cera wrażliwa częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i u dzieci. Co więcej, wykazano także zależność pojawienia się cery wrażliwej od fazy cyklu miesiączkowego – dominuje ona zazwyczaj w drugiej połowie cyklu. Trzeba tu jeszcze jednak stanowczo jeszcze raz podkreślić, że cera wrażliwa może pojawić się w dowolnym typie skóry – zarówno w suchej, jak i w tłustej czy mieszanej skórze. Najczęściej jednak współwystępuje ze skórą suchą, alergiczną oraz płytko unaczynioną.
Nie zależy także ona od karnacji.

Jak dbać o cerę wrażliwą? Podstawy pielęgnacji cery wrażliwej

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Pojawia się zasadnicze pytanie, jak w zasadzie można dbać o taką cerę wrażliwą? Otóż trzeba zacząć od rzeczy najbardziej podstawowych. Przede wszystkim zatem należy unikać czynników, które wywołują podrażnienia. A zatem będzie to chociażby: chłód, upał, zmiany temperatury, stres, emocje. Co więcej, zalecane jest także unikanie ostrych potraw, a także alkoholu. Warto podkreślić, że praca z detergentami czy stosowanie mocnych środków myjących w domu także nie wpłyną na poprawę skóry wrażliwej. Trzeba jeszcze dodać, że w przypadku pielęgnacji cery wrażliwej należy unikać wszelkich czynników, które powodują ubytek wilgoci oraz zmniejszenie warstwy ochronnej tłuszczu. A zatem niewskazany jest na pewno nadmiar promieniowania UV czy wizyty w solarium. Niekorzystnie wpływa kurz i pył, nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu, czy też oddziaływanie włókien sztucznych na skórę. Jako włókna sztuczne rozumieć tu można wszelkie materiały, które nie są w stu procentach naturalne, czyli nie są lnem czy bawełną, lecz elastanem itp.

Jak dobrać kosmetyki do cery wrażliwej?

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Jakie kosmetyki powinno się dobierać do cery wrażliwej? Przede wszystkim zawsze powinno się wziąć pod uwagę ogólny typ cery. Dalej, trzeba także określić, czy występowanie cery wrażliwej związane jest także z alergią albo nadwrażliwością. Wówczas konieczne jest na pewno usunięcie preparatów zawierających substancje powodujące alergię. Zalecane jest wówczas także stosowanie środków hipoalergicznych.
W zakresie cery wrażliwej trzeba także wziąć pod uwagę, że nie można tutaj stosować twardej wody oraz niewskazane są mydła zasadowe. Lepiej sprawdzą się mydła o lekko kwaśnym pH. Najczęściej produkowane są one w formie prostych, sześciennych kostek albo płynu. Zasadniczo nie mają zapachu, a ich cechą charakterystyczną jest to, że nie przesuszają skóry. Źle także sprawdzają się toniki oraz żele wodno – alkoholowe. Olejki zapachowe i produkty złożone są też mniej polecane.

Zapamiętaj:

Osoby z cerą wrażliwą powinny unikać czynników, które wywołują podrażnienia (chłód, upał, zmiany temperatury, stres, emocje).

Zasadniczo do demakijażu twarzy najbardziej polecana jest śmietanka kosmetyczna. Dużym błędem jest wykonywanie demakijażu wodą z mydłem. Tonik powinien być bezalkoholowy tak, aby nadmiernie nie podrażnić skóry. Dalej, kosmetyki do cery wrażliwej nie powinny posiadać w żadnym wypadku nadmiaru sztucznych barwników oraz konserwantów. Paradoksalnie mogłoby się wydawać, że zioła, jako bardzo zdrowe, także i dobrze się sprawdzą w tym przypadku. Niemniej oczywiście nie jest to prawda. W przypadku cery wrażliwej maseczki z algami, z ziół, czy wszystkie, które wysychają na twarzy, są przeciwwskazane. Warto jeszcze podkreślić, że w zakresie pielęgnacji skóry wrażliwej powinno się stosować kremy z filtrem UV oraz unikać długich kąpieli słonecznych.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Które składniki kosmetyków są niejako dedykowane do cery wrażliwej? Otóż jest ich w zasadzie wiele, jednak szczególnie warto wymienić kilka z nich. A zatem będzie to na pewno rumianek, który ma działanie przeciwzapalne i kojące. Dobrze także działa witamina E, zwalczając wolne rodniki. Dodatkowo dobrze pielęgnuje cerę wrażliwą olejek jojoba przywracający gładki wygląd skóry, gliceryna utrzymująca odpowiedni stopień nawilżenia czy też alantoina łagodząca podrażnienia. Czy istnieją jakieś zabiegi, które mogą pomóc w zakresie właśnie cery wrażliwej? Oczywiście, że tak. Przykładowo może być tutaj stosowany peeling kawitacyjny, czyli głębokie oczyszczanie skóry przy pomocy ultradźwięków. Co więcej, także świetnie sprawdza się sonoforeza, czyli wprowadzenie substancji odżywczych i nawilżających w głębsze warstwy skóry za pomocą ultradźwięków. Dobrze także sprawdza się masaż twarzy. Warto jeszcze podkreślić, że niewskazane są kwasy owocowe oraz retinol. Każdorazowo jednak trzeba skonsultować rodzaj wykonywanego zabiegu z kosmetyczką albo dermatologiem.

Podsumowując, warto podkreślić, że terapia cery wrażliwej przede wszystkim powinna polegać na jej ochronie przed szkodliwymi czynnikami oraz na zapobieganiu powstawaniu podrażnień. Zawsze warto zgłosić się po poradę do specjalisty kosmetologii albo do dermatologa, którzy wskażą, które kosmetyki i zabiegi będą najlepsze dla danej cery wrażliwej.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.