[responsive_menu]

Choroba Meniera – przyczyny, objawy i leczenie

choroba meniera objawy leczenie przyczyny

Choroba Meniere’a jest schorzeniem ucha wewnętrznego, o nie do końca poznanej przyczynie. Objawia się triadą objawów: zawrotami głowy, ubytkiem słuchu i szumami usznymi. Częstość jej występowania jest odmienna w różnych krajach i wynosi ok. 157/100 000 mieszkańców w Anglii, 46 na 100 000 w Szwecji, do 7,5 na 100 000 we Francji. W Polsce szacuje się, że 10% chorych zgłaszających zawroty głowy cierpi na chorobę Meniere’a. Najczęściej choroba dotyka pacjentów od 40. do 60. roku życia, jednakże opisywano przypadki zarówno u dzieci, jak i u osób po 90. roku życia. W ok. 50% przypadków choroba występuje rodzinnie.

Choroba Meniere’a – przyczyny

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Choroba Meniere’a inaczej zwana jest “wodniakiem błędnika”. Błędnik błoniasty jest strukturą ucha wewnętrznego, dzielimy go na 2 części – przedsionkową i ślimakową. Jest wypełniony śródchłonką (endolimfą).

 • Część przedsionkowa składa się z przewodów półkolistych, woreczka oraz łagiewki, odpowiada ona za równowagę i odczuwanie przyspieszeń liniowych i kątowych.
 • Część ślimakowa błędnika błoniastego składa się głównie z przewodu ślimakowego zawiera on komórki odpowiedzialne za odbieranie dźwięków.

Przyczyna choroby leży w nadmiernym gromadzeniu się płynu (endolimfy) w błędniku błoniastym, zwiększone ciśnienie powoduje pękanie delikatnych błon w błędniku, doprowadza to do wylewania się endolimfy i uszkadzania nerwu przedsionkowego i ślimakowego. Po napadzie uszkodzenia goją się i objawy ustępują. Niestety podczas powtarzanych urazów, funkcja przedsionka i ślimaka ulega stopniowemu pogorszeniu.

Przyczyny występowania wodniaka błędnika nie są do końca ustalone. Istnieje wiele teorii, które próbują wytłumaczyć zaburzenia resorpcji bądź produkcji endolimfy.

Zapamiętaj:

Choroba Meniera dotyczy ucha wewnętrznego,  to rzadkie schorzenie, które ma charakter napadowy, jednymi z głównych objawów są ból głowy i szumy uszne.

Przyczyn powstawania wodniaka błędnika upatruje się w:

 • zaburzeniach autoimmunologicznych,
 • zaburzeniach ukrwienia ucha wewnętrznego,
 • przetrwałym, przewlekłym wirusowym zapaleniu błędnika błoniastego na korzyść tej teorii przemawia fakt znalezienia podwyższonego miana przeciwciał przeciw wirusowi opryszczki w endolimfie osób dotkniętych chorobą Meniere’a.

Choroba Meniere’a – objawy

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Objawy choroby Meniere’a tworzą charakterystyczną triadę:

 • nagłe, powtarzające się ataki zawrotów głowy,
 • towarzyszący im szum uszny,

 • jednostronne, postępujące upośledzenie słuchu.

Napad zawrotów głowy może trwać od 1 minuty do kilku godzin, najczęściej 23 godziny. Zawroty głowy najczęściej mają charakter wirowy pacjenci podają uczucie wirowania “jak na karuzeli”. Często zawrotom głowy towarzyszą objawy wegetatywne, tzn. nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, bladość skóry. W okresie międzynapadowym może utrzymywać się niepewność przy chodzeniu i zaburzenia równowagi.

Objawy słuchowe w chorobie Meniere’a są mniej dominujące niż zawroty głowy. Należą do nich:

 • szumy uszne często o niskiej częstotliwości, szeleszczące;
 • ubytek słuchu początkowo odwracalny, z czasem dochodzi do nieodwracalnej głuchoty;
 • uczucie pełności w uchu, przeszkody w uchu tzw “aura”; objaw charakterystyczny dla choroby Meniere’a.

Częstość występowania ataków jest różna, od napadów codziennie do kilku w ciągu roku. W 30% choroba występuje obustronnie.

Choroba ma charakter postępujący. W początkowej fazie występują typowe objawy z aurą (napięcie w uszach, uczucie pełności, lekkie mdłości), odwracalną utratą słuchu i atakami zawrotów głowy, następnie stały szum uszny, trwałe zaburzenia równowagi, nieodwracalny niedosłuch. W końcowym stadium choroby występuje postępujący niedosłuch aż do całkowitej głuchoty, stały szum uszny. Typowe zawroty głowy ustępują, zamiast tego dominuje uczucie niepewności jest to spowodowane nieodwracalnym uszkodzeniem narządu równowagi.

W razie wystąpienia objawów choroby Meniere’a należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej skieruje nas w trybie pilnym na konsultację otolaryngologiczną.

Czy wiesz że:

bezpośrednio po ataku choroby Meniere’a część osób odczuwa nudności oraz senność?

W przypadku nagłego wystąpienia ciężkich zawrotów głowy u dotychczas zdrowej osoby, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, a chory powinien się położyć oraz mieć zapewniony spokój.

Choroba Meniere’a – leczenie

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Z uwagi na niedokładną znajomość etiologii, leczenie choroby Meniere’a jest przede wszystkim objawowe. Podstawą leczenia są środki farmakologiczne, leczenie zabiegowe proponuje się tylko w zaawansowanych przypadkach.

Leczenie zachowawcze można podzielić na postępowanie w ostrym napadzie i w okresie międzynapadowym.

W ostrym napadzie zalecany jest odpoczynek w łóżku, nawodnienie pacjenta, leki przeciwwymiotne. W farmakoterapii stosuje się leki przeciw zawrotom głowy (tietylperazyna, prometazyna), leki moczopędne (hydrochlorotiazyd, furosemid), a także leki poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego powszechnie stosowane preparaty betahistyny. W przypadku wystąpienia nagłych zawrotów głowy, powszechnie stosuje się leczenie przeciwzapalne glikortykosteroidy podawane ogólnie lub dobębenkowo. Taka kombinowana terapia przynosi ustąpienie objawów u ponad 60% pacjentów.

Leczenie chirurgiczne proponowane jest, gdy leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Około 10% pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby Meniere’a wymaga leczenia zabiegowego. Jednym z zabiegów wykorzystywanych w chorobie Meniere’a jest przecięcie nerwu przedsionkowego, który jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji o zawrotach do mózgu. Inne rodzaje operacji, to zabiegi na worku endolimfatycznym, zabiegi wytworzenia przetoki środchłonki.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 1,00
Choroba Meniera – przyczyny, objawy i leczenie

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Behrbom H, Kaschke O, Nawka T et al. Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi. Edra Urban & Partner 2016 ISBN 978-3-13-671203-0 2. Wolfgang A, Ganzer U. Otolaryngologia. Medpharm Polska 2014 Wrocław. 3. Jurkiewicz D, Zielnik-Jurkiewicz B, Dzierżanowska D. W: Zakażenia w otolaryngologii. Dzierżanowska D, Jurkiewicz D, Zielnik-Jurkiewicz B. alfa-medica press, Bielsko-Biała 2002 4. Choroba Meniere'a, [dostęp on-line] https://otolaryngologia.mp.pl/choroby/choroby-uszu/106005,choroba-menirea, dostęp 18.02.2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.