W dzisiejszych czasach kobiety często na pierwszym miejscu stawiają karierę zawodową, a szybkie życie i brak stabilności finansowej sprawia, że decyzję o macierzyństwie odkładają na później. Z punktu widzenia medycyny nie jest to zbyt korzystne zjawisko, gdyż z każdym miesiącem maleje rezerwa jajnikowa, a każdy rok zwłoki może doprowadzić do jej wyczerpania. Co to jest rezerwa jajnikowa i jak sprawdzić jej poziom?
Co to jest rezerwa jajnikowa?
Rezerwa jajnikowa to nic innego jak ilość potencjalnie zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Kobieta rodzi się średnio z 400 tysiącami komórek jajowych, które mogą zostać zapłodnione. Komórki te zużywają się w każdym cyklu, co oznacza, że wraz z kolejnym miesiącem szanse na zajście w ciążę maleją. Wyczerpanie rezerwy jajnikowej nie oznacza niemożności zajścia w ciążę, ale bez hormonalnych leków stymulujących na pewno się nie obejdzie. Stan rezerwy jajnikowej określa się na podstawie testów krwi – zazwyczaj stężenia hormonów FSH i AMH.
Folikulotropina (FSH) stanowi kluczową rolę w wytwarzaniu i dojrzewaniu pęcherzyków podczas pierwszej fazy cyklu miesiączkowego. Ponadto, FSH pobudza wytwarzanie żeńskich hormonów płciowych jak estrogeny oraz progesteron. Poziom FSH ustala się zazwyczaj w 2–3. dniu cyklu, a za prawidłową wartość w fazie folikularnej przyjmuje się od 3–9 mIU/ml, przy obniżonej rezerwie: 9–12 mIU/ml, przy wyczerpującej się 12–18 mIU/ml, a przy wyczerpanej >18mIU/ml* (*UWAGA: normy mogą się różnić w zależności od laboratorium). Cena badania waha się od 15–50 zł, jednak ze skierowaniem od lekarza można jest wykonać bezpłatnie.
Z kolei AMH (hormon antymüllerowski) jako parametr płodności informuje o puli pęcherzyków jajnikowych, jakim dysponuje kobieta w danym okresie dojrzałości płciowej oraz o ich jakości. Badanie poziomu AMH jest niezależne od fazy i dnia cyklu. Niskie stężenia AMH świadczą o obniżonej rezerwie jajnikowej, z kolei wysokie mogą spowodować wystąpienie zespołu hiperstymulacyjnego. O niskiej rezerwie świadczą wyniki poniżej 0,7–1 ng/l. Cena badania jest znacznie wyższa od FSH i wynosi ok. 150 zł.
Czynniki ryzyka obniżonej rezerwy jajnikowej
- Wiek powyżej 35 lat
- Występowanie wczesnej menopauzy w rodzinie
- Palenie papierosów
- Przebyta chemioterapia lub napromienianie
- Przebyte zabiegi chirurgiczne na jajnikach
- Uwarunkowania genetyczne
Spadek płodności u kobiet obserwuje się już po 20. roku życia. Na początku przebiega on stosunkowo powoli. Znaczny spadek można zaobserwować po 30. r.ż. a drastyczny po 3 5r.ż. Warto więc nie odwlekać decyzji o potomstwie, gdyż niestety może być za późno. Wiele pacjentek z obniżoną rezerwą jajnikową traktuje wynik jak wyrok. Wczesna diagnostyka wyczerpującej się rezerwy jajnikowej umożliwia podjęcie działań mających na celu ochronę płodności oraz wdrożenie indywidualnego leczenia, które daje szansę na posiadanie potomstwa.