Co to jest bezgłos i jak go leczyć?

Utrata głosu to dolegliwość, która może dotknąć każdego z nas. W dużej grupie ryzyka są osoby często występujące publicznie, jak nauczyciele, aktorzy, muzycy czy politycy. Prawidłowa higiena głosu oraz szybkie reagowanie na objawy zwiastujące, może uchronić nas przed trwałymi uszkodzeniami.

Co to jest bezgłos?

W medycznym żargonie nazywany jest afonią. Jest to całkowita utrata głosu i jest najcięższą postacią zaburzeń głosu – dysfonii. To zaburzenie głosu, które może dotknąć każdego człowieka. Polega na niemożności wydobycia głosu oraz powstawania głosu dźwięcznego. Może powstać szybko, nagle, albo rozwijać się powoli i stopniowo. W większości przypadków są to zmiany odwracalne.

Bezgłos – przyczyny

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Wyróżniamy dwie podstawowe przyczyny dysfonii: organiczne oraz czynnościowe. Dysfonia organiczna może być spowodowana chorobami krtani, najczęściej dotykającymi również fałdy głosowe. Może występować w przebiegu taki chorób jak: choroby zapalne krtani, choroby nowotworowe, guzki głosowe, polipy, obrzęki, wady wrodzone, stany pourazowe, a także w wyniku porażenia nerwów krtaniowych. Zaburzenie głosu czynnościowe występuje wtedy gdy nie stwierdza się zmian organicznych w krtani.

Czy wiesz że:

 foniatra to lekarz, zajmujący się chorobami narządów głosu i słuchu?

Narząd ten jest zdrowy i wykazuje prawidłową ruchomość. Przyczyny dysfonii czynnościowej jest wiele. Do najczęstszych należą: nieprawidłowa emisja głosu, zaburzenia hormonalne i elektrolitowe i działania niepożądane leków. Przyczyną zaburzeń czynnościowych jest również podłoże psychogenne. Afonia psychogenna jest spowodowana zwykle silnym stresem, depresją, zaburzeniami lękowymi oraz zaburzeniami osobowościowymi. Dotyka ona głównie młodych dorosłych oraz kobiet w średnim wieku. Afonia może być spowodowana i zaburzeniami czynnościowymi i organicznymi.

Bezgłos – objawy

Do najważniejszych objawów afonii jest niemożność wydobycia głosu oraz utrata dźwięczności głosu. Objawy mogą być poprzedzone wystąpieniem chrypki, kaszlem oraz bólem podczas przełykania. W zależności od przyczyny afonii objawy mogą pojawić się nagle, bez objawów poprzedzających, albo rozwijać powoli, stopniowo. Zaburzenie jest zwykle tak nasilone, że chory może posługiwać się tylko szeptem, albo nawet nie jest w stanie wypowiedzieć żadnego słowa. Mogą również towarzyszyć afonii objawy wegetatywne – zaczerwienie twarzy oraz wzmożona potliwość.

Bezgłos – diagnostyka

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

W razie wystąpienia takich objawów konieczna będzie wizyta u lekarza laryngologa. Lekarz ten na podstawie wywiadu, objawów oraz badania laryngologicznego może postawić wstępne rozpoznanie. Pomocne w znalezieniu przyczyny są badania obrazowe – radiologiczne i elektromiograficzne. Jeżeli przyczyna jest czynnościowa to lekarz nie znajdzie żadnej zmiany organicznej w badaniach. Pomocne wtedy będą również badania biochemiczne krwi oraz konsultacja psychiatry, czy foniatry.

Bezgłos – leczenie

W zależności od przyczyny bezgłosu takie zostanie wprowadzone leczenie. W przypadku podłoża organicznego, leczenie powinno być przyczynowe- usunięcie guza, wyleczenie zapalenia czy korekcja wady wrodzonej. Podstawą leczenia przyczyn czynnościowych jest ograniczenie wysiłku głosowego w pierwszy etapie, a następnie rehabilitacja głosu. Polega ona na nauce prawidłowego oddychania przeponą oraz nauki prawidłowej emisji głosu. Jeżeli podłoże afonii jest psychiatryczne, konieczne będzie wprowadzenie farmakoterapii oraz terapii psychologicznej.

Zapamiętaj:

Bezgłos to po łacinie afonia.

Utrata głosu to bardzo poważna choroba. Nie tylko zabiera nam ona umiejętność komunikowania się ze światem ale również poczucie własnej wartości. Chociaż wydaje nam się, że głos to rzecz dana nam na całe życie, to tak nie jest. Dbajmy o nasz głos, uczmy się prawidłowo z niego korzystać i starajmy się go nie nadużywać. Podstawą jest prawidłowa higiena głosu. Podczas przemówień, popijajmy wodę, dbajmy o prawidłowe nawilżenie powietrza w naszym domu oraz nie próbujmy się przekrzykiwać.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest bezgłos i jak go leczyć?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/96189,czy-mozliwa-jest-utrata-glosu-po-zapaleniu-gardla-i-krtani https://www.mp.pl/pacjent/objawy/179691,dysfonia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.