[responsive_menu]

Co to jest choroba szalonej ćmy? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Choroba szalonej ćmy dotyczy jedynie Indian Nawaho, stanowiąc tym samym ciekawy przypadek schorzenia psychicznego o kulturowym podłożu. Osoba nią dotknięta traci kontrolę nad swoim ciałem, wpadając w stan podobny do napadu epilepsji. Jej nieskoordynowane, kojarzące się z opętaniem ruchy przypominają trzepoczącą się ćmę. Skąd bierze się ta choroba? Czy można ją leczyć?

Co to jest choroba szalonej ćmy?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Nawaho to największe plemię indiańskie Stanów Zjednoczonych, które zamieszkuje głównie rezerwat położony w takich stanach jak Utah, Nowy Meksyk oraz Arizona.

Czy wiesz że:

 istnieje więcej chorób psychicznych o kulturowym podłożu? Przykładem może być występujące w Azji i Afryce koro.

Jest to społeczność konserwatywna i żyjąca zgodnie z regułami swoich przodków. Kultywuje ona również ich wierzenia, na gruncie których pojawia się choroba szalonej ćmy. Schorzenie charakteryzuje się atakami konwulsji, destrukcyjnymi zachowaniami oraz utratą kontroli nad własnym ciałem. Powodem ma być znajdująca się w ciele człowieka ćma, którą utożsamiać można z diabłem lub złym duchem. Na głębszym poziomie choroba jest jednak powiązana z tabu kazirodztwa.

Choroba szalonej ćmy – objawy

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Objawy choroby szalonej ćmy są intensywne i widowiskowe, obejmują one szereg symptomów, takich jak nerwowość, napady niekontrolowanych zachowań, konwulsje, furię, czy przemoc. Niektóre osoby mogą mieć wrażenie, że poszczególne części ich ciała ulegają zmniejszeniu. Głównym objawem będzie jednak charakterystyczny „napad”, w trakcie którego człowiek porusza się w sposób chaotyczny i nieskoordynowany. Przypomina to stan opętania, bądź napadu epilepsji (inaczej padaczki – choroby, która objawia się m.in. drgawkami kończyn i głowy).

Choroba szalonej ćmy – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Przyczyny schorzenia są związane z mentalnością i wierzeniami Indian Nawaho. Choroba ma dotykać osoby, które dopuściły się kazirodztwa. Znajdująca się w ich ciele ćma to znak, że są one we władaniu złego ducha. Bardzo prawdopodobne, że w ten właśnie sposób dana osoba wyraża swoje poczucie winy lub karze samą siebie za niewłaściwe postępowanie. Choroba ma więc wymiar symboliczny. Wciąż trwają jednak badania i naukowe poszukiwania w obszarze ustalenia przyczyn tego zjawiska. Z pewnością rolę w pojawieniu się symptomów odgrywają również inne czynniki, być może takie jak współwystępowanie innych chorób psychicznych lub zaburzenia neurologiczne.

Choroba szalonej ćmy – leczenie

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

W kulturze Indian Nawaho istnieje specjalny rytuał leczący chorobę szalonej ćmy, w wyniku którego dana osoba pozbywa się ćmy ze swojego ciała poprzez wymiotowanie jej.

Zapamiętaj:

Przyczyny schorzenia są związane z mentalnością i wierzeniami Indian Nawaho. Choroba ma dotykać osoby, które dopuściły się kazirodztwa.

Ponieważ choroba szalonej ćmy występuje jedynie w społeczności Indian Nawaho, ciężko mówić o jakimś konkretnych strategiach leczenia stosowanych przez środowisko psychiatryczno-psychologiczne. Indianie posiadają własne wytłumaczenie choroby, a także własne metody postępowania w przypadku jej występowania, nie zgłaszają się więc do specjalistów. Kiedy naukowa wiedza o przyczynach choroby będzie większa, z pewnością opracowanie planu leczenia będzie dużo łatwiejsze.

Choroba szalonej ćmy to przykład na współwystępowanie czynników kulturowych, osobniczych i być może biologicznych, które składają się na specyficzny i widowiskowy zespół objawów. Schorzenie jest wciąż badane i analizowane, co w przyszłości pomoże opracować konkretniejszy opis kliniczny choroby, której nazwa brzmi bardzo intrygująco.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest choroba szalonej ćmy? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach tylko z wybranych kategorii, zaznacz je na poniższej liście.