[responsive_menu]

Co to jest ciemieniucha, skąd się bierze? Sposoby na ciemieniuchę u niemowląt

Opieka nad niemowlęciem to ogromna radość, ale i wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Co więc zrobić w przypadku pojawienia się u dziecka nieestetycznych zmian na skórce głowy? Czy jest to powód do niepokoju i czy zostają po nich trwałe zmiany? Czym właściwie jest ciemieniucha? 

Co to jest ciemieniucha?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Ciemieniucha to nazwa potoczna łagodnego zapalenia łojotokowego owłosionej skóry głowy. Chociaż niekiedy zmiany skórne mogą pojawiać się także na twarzy, klatce piersiowej oraz w okolicach krocza dziecka. Występuje zazwyczaj u dzieci pomiędzy 2. a 10. tygodniem życia. Zmiany ustępują samoistnie i nie pozostawiają zmian ani blizn.

Jak wygląda ciemieniucha?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

W przebiegu ciemieniuchy obserwuje się na skórze głowy dziecka zmiany o charakterze rumienia (zaczerwienienie skóry), pokryte łuską o kolorze żółtawo-szarym. Zmianom zwykle towarzyszy złuszczanie skóry, nie powodują one łysienia. W ostrzejszych przypadkach, przebiegających z większym natężeniem, zmianom może towarzyszyć sączenie, które może sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym. W przypadkach, gdzie sączenie jest obecne oraz gdy zmiany pojawiają się w innych miejscach ciała może być wskazana wizyta u dermatologa oraz zastosowanie mocniejszego leczenia.

Przyczyny ciemieniuchy

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Przyczyny ciemieniuchy nie są do końca znane. Istnieją hipotezy, że nadmierne wydzielanie łoju związane jest z gospodarką hormonalną niemowląt, na którą mają wpływ jeszcze androgeny matki. Łój, czyli sebum, to substancja produkowana przez gruczoły łojowe, która w prawidłowych warunkach pełni funkcję ochronną skóry i zapobiega jej wysuszaniu. Jej nadmiar odpowiada m. in. za występowanie trądziku młodzieńczego. Dlatego kolejny okres w późniejszym wieku, w którym znowu pojawia się łojotokowe zapalenie skóry przypada na wiek młodzieńczy i okres pokwitania, kiedy w organizmie następuje wzrost stężenia hormonów.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Ciemieniucha to przypadłość, która po pewnym czasie ustępuje samoistnie. Można jednak spróbować jej pomóc.  Leczenie zmian na skórze głowy polega na delikatnym wyczesywaniu łusek oraz stosowaniu preparatów, które rozmiękczają łuskę: oliwek dziecięcych, szamponów, płynów dedykowanych do tego schorzenia, które zawierają kwas salicylowy, mocznik, siarczek selenu i pirytonian cynku.

Czy wiesz że:

zapalenie łojotokowe, którego rodzajem u dzieci jest ciemieniucha, jest stosunkowo częstą chorobą wieku dorosłego? Występowanie na skórze łojotokowych wyprysków o charakterze zaczerwienionych, złuszczających się zmian skórnych dotyczy 3-5 % populacji.

W ich dobraniu może pomóc farmaceuta. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producentów. Łuskę wyczesywać można za pomocą szczotek niemowlęcych. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, czyli zaostrzenia się zmian, wskazane jest użycie miejscowych preparatów przyczynowych, a w przypadku ostrzejszych zmian zapalnych, rumienia i świądu można zastosować preparaty glikokortykosteroidów. Należy jednak najpierw skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Domowe sposoby na ciemieniuchę obejmują środki, które pomogą zmiękczyć powstałą na główce dziecka łuskę i ułatwić jej usuwanie. Mogą do tego posłużyć środki nawilżające, tak jak na przykład oliwa z oliwek. Preparatem takim smaruje się główkę dziecka przed kąpielą, a następnie po kąpieli należy delikatnie wyczesać. W przypadku, gdy objawy nie znikają po paru dniach, lub zmiany zaczynają się rozprzestrzeniać lub nas niepokoić, warto udać się do lekarza pediatry lub dermatologa i po preparaty dostępne w aptece. Po zakończeniu leczenia zaleca się ponadto stosowanie delikatnych preparatów myjących i delikatną pielęgnację skóry dziecka, żeby nie dopuścić do ponownego powstania grubej warstwy łuski na skórze głowy.

Nie istnieją niestety metody, które całkowicie i skutecznie zapobiegały by powstawaniu łojotokowego zapalenia skóry. Jedynym postępowaniem jest zapobieganie rozwojowi poważniejszych zmian, przez szybkie reagowanie i odpowiednią pielęgnację już przy łagodnych zmianach skóry. Dlatego w przypadku niepokojących zmian warto nie zwlekać z pójściem do specjalisty i upewnić się, czy mamy do czynienia ze zmianą niegroźną, czy wymagającą już interwencji medycznej.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 4, średnia: 5,00
Co to jest ciemieniucha, skąd się bierze? Sposoby na ciemieniuchę u niemowląt

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/67198,lojotokowe-zapalenie-skory-u-dzieci-wyprysk-lojotokowy 2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/98451,postepowanie-i-leczenie-ciemieniuchy 3. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/50176,postepowanie-wlojotokowym-zapaleniu-skory-udzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.