[responsive_menu]

Co to jest eksfoliacja i kiedy się ją stosuje? Jak wygląda zabieg eksfoliacji?

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. Ciekawym zabiegiem jest eksfoliacja z użyciem kwasów. Na czym polega i kiedy jej stosowanie jest wskazane? Ile kosztuje tego rodzaju zabieg?

Co to jest eksfoliacja?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Eksfoliacja to zabieg mający na celu złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Używa się do tego stężonych kwasów. Kwasy takie jak AHA (alfa-hydroksykwasy), czy BHA (beta-hydroksykwasy) rozluźniają połączenia między komórkami w naskórku, co sprawia, że możliwe staje się usunięcie jego powierzchownej, zrogowaciałej warstwy. Do kwasów AHA należy: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, oraz kwas migdałowy, zaś do BHA – kwas salicylowy. Zabieg eksfoliacji pozwala na odblokowanie porów, rozjaśnienie skóry oraz jej odświeżenie i głębokie oczyszczenie. Warto zobrazować sobie budowę naskórka – warstwa najbardziej powierzchowna, to właśnie docelowe miejsce działania kwasów podczas eksfoliacji.

Ryc. 1. Budowa naskórka
Źródło: Epidermal_layers.svg: Mikael Häggström, based on work by WbensmithEpidermal_layers.png: Mikael Häggström, based on work by Wbensmithderivative work: M•Komorniczak -talk- / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Epidermal_layers_pl.svg)

Na czym polega zabieg eksfoliacji?

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Kwasy działają na skórę wielokierunkowo. Kwasy AHA stymulują syntezę ceramidów – lipidów chroniących skórę przed utratą wody, co sprawia, że zabiegi z ich zastosowaniem poprawiają nawilżenie skóry. Stosowanie AHA prowadzi do wzrostu syntezy kolagenu (głównego białka strukturalnego organizmu), co sprawia, że kwasy te mają działanie przeciwstarzeniowe i utrzymujące prawidłową strukturę skóry. Stymulowanie produkcji kolagenu powoduje, że substancje te mają również właściwości regenerujące i odbudowujące. Stosowanie kwasów AHA zwiększa także odporność skóry na substancje chemiczne oraz promienie ultrafioletowe, ponieważ pod ich wpływem warstwa rogowa naskórka jest cieńsza, lecz bardziej zwarta. Kwas salicylowy (BHA) posiada właściwości bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii), przeciwgrzybicze i pochłaniające promieniowanie ultrafioletowe. Jest on szczególnie polecany w przypadku trądziku z zaskórnikami.

Zapamiętaj:

Zabieg eksfoliacji może być stosowany przy każdym typie cery, jednak szczególnie polecany jest skórze z tendencją do łojotoku.

Cały zabieg eksfoliacji z użyciem kwasów rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni skóry, która ma być poddana złuszczaniu. Następnie stosuje się na skórę specjalne aktywatory kwasów, dopiero po nich nakłada się kwasy – substancję aktywną służącą złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Po tym nakłada się na skórę substancję neutralizującą kwasy, po czym oczyszcza się skórę i nakłada ostatecznie maskę odżywczą. Należy pamiętać, że po zabiegu eksfoliacji powinno się przynajmniej na dwa tygodnie zrezygnować z solarium, a przez około miesiąc powinno się używać kremu z filtrem UV (co najmniej 50 SPF).

Kiedy wykonać zabieg eksfoliacji?

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Zabieg eksfoliacji może być stosowany przy każdym typie cery, jednak szczególnie polecany jest skórze z tendencją do łojotoku. Inne wskazania do wykonania zabiegu eksfoliacji, to przede wszystkim:

 • trądzik grudkowo-krostkowy;
 • obecność zaskórników;
 • obecność blizn potrądzikowych;
 • przebarwienia potrądzikowe;
 • przebarwienie słoneczne;
 • przebarwienia hormonalne;
 • oznaki starzenia, utraty jędrności skóry;
 • rozszerzone pory.

Ile trwa zabieg eksfoliacji?

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Zabieg eksfoliacji nie jest długotrwałym procesem. Wszystkie etapy nie powinny trwać dłużej niż 45 minut. Jednak należy mieć świadomość, że dla uzyskania satysfakcjonujących efektów tego zabiegu konieczne jest jego powtarzanie. Typowo, najlepsze efekty uzyskuje się po serii od 3 do 6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach co 3-4 tygodnie.

Eksfoliacja – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, eksfoliacja również posiada pewne przeciwwskazania do jej wykonania.
Główne przeciwwskazania do eksfoliacji, to:

 • skłonność do nadmiernego powstawania bliznowców, czyli przerośniętych, dużych blizn;
 • aktywna choroba dermatologiczna, w tym np. łuszczyca, grzybice;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • podrażnienia i zranienia w miejscu docelowego zastosowania kwasów;
 • duża ilość znamion barwnikowych;
 • stosowanie antybiotykoterapii;
 • stan po niedawnym zabiegu chirurgicznym;
 • aktywna opryszczka;
 • leczenie retinoidami – pochodnymi witaminy A, stosowanymi powszechnie w leczeniu trądziku;
 • nadwrażliwość na kwasy stosowane podczas zabiegu.

Ile kosztuje eksfoliacja?

Należy pamiętać, że cena jest uzależniona od powierzchni skóry, jaką chcemy poddać zabiegowi. Eksfoliacja kwasami skóry twarzy kosztuje około 100-200 zł. Eksfoliacja skóry szyi + dekoltu, czy pleców to podobny koszt. Warto mieć świadomość, że najlepsze efekty uzyskamy po kilkukrotnym powtórzeniu tego zabiegu w odstępie 3-4 tygodni.

Czy wiesz że:

kwas mlekowy został po raz pierwszy wyodrębniony z kwaśnego mleka?

Eksfoliacja to nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, który może istotnie poprawić wygląd naszej skóry. Jednak należy pamiętać, że promienny wygląd cery, to nie tylko regularne wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej. Zawsze warto pamiętać o kilku prostych zasadach, takich jak odpowiednie nawodnienie organizmu, dieta bogata w warzywa i owoce, czy regularna aktywność fizyczna, dzięki którym nasza skóra będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest eksfoliacja i kiedy się ją stosuje? Jak wygląda zabieg eksfoliacji?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.