[responsive_menu]

Co to jest Eksterioryzacja i jak jej doświadczyć?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Eksterioryzacja, czyli doświadczenie bycia poza ciałem, to zagadnienie fascynujące, a jednocześnie tajemnicze. Zajmuje się nim współczesna nauka, a także ezoteryka, które rzucają na ten temat dwie różne perspektywy. Czym jest eksterioryzacja i jak jej doświadczyć?

Co to jest eksterioryzacja?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Eksterioryzacja (inaczej OOB lub OOBE – z j.ang. out-of-body experience) to poczucie bycia poza swoim ciałem. Osoby, które doświadczyły OOBE twierdzą, że mógłby widzieć swoje ciało, przemieszczać się, a czasem nawet komunikować się z istotami nadprzyrodzonymi. Ezoteryka, czyli dziedzina, która zajmuje się duchowością i zjawiskami paranormalnymi, postrzega eksterioryzację jako wynik wędrówki duszy, bądź świadomości poza ciało. Z kolei współczesna nauka definiuje eksterioryzację jako rodzaj złudzenia, które można wytłumaczyć procesami zachodzącymi w organizmie, np. poprzez zaburzenia lub uszkodzenia mózgu w obszarze skrzyżowania skroniowo-ciemieniowego (TPJ).

Kto może doświadczyć eksterioryzacji?

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Eksterioryzacja w większości przypadków pojawia się spontanicznie i niespodziewanie.

Zapamiętaj:

Z naukowego punktu OOBE jest rodzajem złudzenia i samo w sobie nie jest zagrażające.

Najczęściej ma to miejsce podczas operacji chirurgicznej, tzw. śmierci klinicznej, bądź śpiączki. Doświadczenie to pojawić może się w trakcie transu bądź stanu głębokiego relaksu. OOBE występuje również w stanie hipnozy, dużego zmęczenia, czy po spożyciu środków psychoaktywnych. Istnieją jednak techniki, które pozwalają wchodzić w stan eksterioryzacji na własne życzenie.

Czy eksterioryzacja jest niebezpieczna?

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Są osoby, które chciałyby wywołać u siebie zjawisko eksterioryzacji, a jednocześnie obawiają się, że będzie to dla nich niebezpieczne. Z naukowego punktu OOBE jest rodzajem złudzenia i samo w sobie nie jest zagrażające. Ważniejsze są okoliczności, w których eksterioryzacja się pojawiła. Jeśli występuje np. po zażyciu środka psychoaktywnego, istnieje ryzyko dla zdrowia bądź życia bezpośrednio wynikające z działania tej substancji w organizmie bądź jej wpływu na świadomość człowieka.

Czy wiesz że:

niektórzy łączą OOBE ze zjawiskiem lucid dream (LD), tzw. świadomym snem, podczas którego dana osoba jest w stanie kontrolować treść swoich marzeń sennych?

Mówiąc o doświadczeniu eksterioryzacji, nie można zapomnieć o tym, jak silnym może być ona przeżyciem psychicznym. Ocena tego zjawiska będzie jednak zależała od systemu wartości i wierzeń danego człowieka. Jedni w doświadczeniu OOBE będą widzieć zagrożenie duchowe, inni szansę na rozwój wewnętrzny, a jeszcze inni po prostu ciekawy rodzaj przeżycia.

Jak doświadczyć eksterioryzacji?

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Istnieje wiele technik i ćwiczeń, które pomagają wywołać eksterioryzację. Najpopularniejsze wśród nich to:

  • wizualizacja – wyobrażanie sobie sytuacji znajdowania się poza ciałem;
  • wejście w stan głębokiej relaksacji;
  • technika 4+1 – polega na tym, aby po czterech godzinach sny wybudzić się, poprzez godzinę zająć się dowolną aktywnością, a następnie znowu położyć się spać;
  • wejście w stan transu np. za pomocą autohipnozy bądź autosugestii;
  • zażywanie substancji psychoaktywnych, np. ketaminy.

Eksterioryzacja to rodzaj przeżycia, o którym nie sposób zapomnieć. Niektóre osoby doświadczają jej spontanicznie, podczas gdy inne próbują ją celowo wywołać. Z pewnością OOBE będzie nie raz obszarem do badań i dyskusji naukowej.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.