Co to jest endodoncja?
Endodoncja jest dziedziną nauk stomatologicznych, która skupia się na budowie i fizjologii miazgi (unerwionej tkanki zęba), zębiny (twardej tkanki otaczającej miazgę) oraz na etiologii, patologii, profilaktyce i leczeniu chorób miazgi i zębiny oraz tkanek otaczających wierzchołek korzenia.
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe zębów polega na otwarciu wiertłem stomatologicznym komory zęba. Usunięciu miazgi (unerwionej tkanki zęba) z komory i kanałów korzeniowych. Opracowaniu kanałów korzeniowych czyli ich poszerzeniu specjalnymi pilnikami endodontycznymi, które są zdolne do usuwania twardej tkanki otaczającej kanały korzeniowe. Opracowanie kanałów przeprowadzane jest na zmianę z ich płukaniem za pomocą płynów rozpuszczających tkanki organiczne i nieorganiczne. Działania te mają na celu oczyszczenie kanałów korzeniowych z bakterii. Tak przygotowany kanał wypełnia się najczęściej gutaperką i odbudowuje się koronę zęba materiałem kompozytowym.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe nie musi boleć. W tym celu stosuje się środki znieczulające na przykład artykainę lub lidokainę, które podaje się w zastrzyku w okolicy leczonego zęba. Czasami gdy ząb jest już martwy znieczulenie nie jest konieczne, ponieważ ząb nie posiada już unerwionej tkanki. Taka sytuacja zdarza się na przykład na kolejnej wizycie u stomatologa po uprzednim usunięciu tej tkanki.
Jak długo trwa leczenie kanałowe zębów?
Czas leczenia kanałowego zależy od sytuacji, budowy i stanu leczonego zęba. Możliwe jest wykonanie zabiegu w ciągu jednej wizyty a czas jej trwania będzie uzależniony od ilości kanałów danego zęba. Natomiast jeśli tkanki znajdujące się wokół wierzchołka korzenia krwawią lub jest w nich zlokalizowana ziarnina albo ropień, wtedy kanały wypełnia się tymczasowo preparatami leczniczymi i na kolejnych wizytach kontynuuje się leczenie. Ilość kolejnych wizyt zależy od czasu w jakim tkanki wokół wierzchołka korzenia się zregenerują.
Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?
Koszty leczenia kanałowego są uzależnione od ilości kanałów. W większych miastach cena za kanał waha się w granicach 300-400 zł.
Należy troszczyć się o stan naszego uzębienia, utrzymując odpowiednią higienę. Dodatkowo warto zgłaszać się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, aby lekarz mógł w porę wychwycić toczący się proces próchnicowy i wyleczyć go zanim będzie konieczne leczenie kanałowe.