[responsive_menu]

Co to jest i kiedy występuje ból owulacyjny?

Autor: Barbara Woch

Cykl miesięczny jest sprawą bardzo skomplikowaną i wymagającą dłuższej lektury, jednak każda kobieta powinna być świadoma, że, to co dzieje się z jej ciałem jest kwestią indywidualną, ale powinno mieścić się w określonych normach, które warto znać. Oprócz suchej teorii ważna jest także wnikliwa obserwacja ciała i zmian zachodzących na przestrzeni miesiąca. Świadomość procesów zachodzących w naszych organizmach zapewnia nie tylko lepsze poczucie i pewność siebie, ale umożliwia także, co jest rzeczą nadrzędną, monitorowanie stanu zdrowia. Istotnym elementem cyklu miesięcznego jest ból owulacyjny, odczuwalny przez 20% – 40% kobiet (rozbieżność danych związana jest z różnymi źródłami). “Mittelschmerz”, bo tak fachowo określa się to zjawisko, jest czymś naturalnym i zazwyczaj nie daje powodów do niepokoju.

Co to jest ból owulacyjny?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Pod hasłem “cykl miesiączkowy” kryją się powtarzające się regularnie zmiany w obrębie narządu rodnego kobiety. Zjawisko to ma na celu umożliwienie zapłodnienia i implantacji zarodka i jest ściśle związane z poziomem określonych hormonów. Podręcznikowo kobiecy cykl trwa 28 dni, a za jego pierwszy dzień uznajemy pierwszy dzień krwawienia (inne pojęcia zastępujące “krwawienie” to “miesiączka” lub “menstruacja”). Po około 14 dniach (12-16), a więc mniej więcej w połowie, dochodzi do owulacji, czyli potocznie zwanego “jajeczkowania”. Proces ten polega na uwolnieniu z jajnika dojrzałej komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia, fachowo nazywanej “oocytem II rzędu”. Cykl miesiączkowy zawiera w sobie trzy równolegle zachodzące cykle: jajnikowy, endometrialny (endometrium-błona śluzowa wyścielająca macicę) i szyjkowy.

 

 Źródło: http://www.czytelniamedyczna.pl/463,anatomia-prawidlowa-i-ultrasonograficzna-jajnika-w-tym-obraz-zmian-zachodzacych.html

Cykl menstruacyjny składa się z 3 faz do których należy:

  • Faza folikularna – hormon FSH (hormon folikulotropowy/folitropina) stymuluje rozwój pęcherzyków jajnikowych. Następnie komórki ziarniste, elementy budujące pęcherzyki jajnikowe, produkują estrogeny. Współdziałanie FSH i estrogenów umożliwia dalsze dojrzewanie pęcherzyków.
  • Faza owulacyjna – jest to faza bardzo skomplikowana, zależy od różnych hormonów i substancji. Jej celem jest pęknięcie pęcherzyka jajnikowego (pęcherzyka Graffa) i uwolnienie dojrzałej komórki jajowej.
  • Faza lutealna – dotyczy ciałka żółtego, czyli pozostałości po pękniętym pęcherzyku Graffa.

Ból owulacyjny to odczucie związane z drugą fazą cyklu jajnikowego. W większości przypadków ból zlokalizowany jest po jednej stronie (zgodnie z jajnikiem, w którym zachodzi owulacja), w podbrzuszu. Warto dodać, że lokalizacja bólu może się zmieniać co miesiąc, ale nie jest to regułą.
Fachowe określenie bólu owulacyjnego pochodzi z języka niemieckiego, brzmi ono “Mittelschmerz”, czyli dosłownie “ból w środku/pośrodku”(miesiąca). Stan ten jest zakodowany właśnie pod taką nazwą również w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10, używanej przez lekarzy (N94.0 – Ból międzymiesiączkowy (Mittelschmerz)). Mechanizm tego zjawiska nie jest do końca wyjaśniony, lecz istnieje kilka teorii mogących tłumaczyć to odczucie:

  • przed pęknięciem i uwolnieniem komórki jajowej, ściana jajnika jest rozciągana, co może stanowić przyczynę bólu (w mechanizmie rozciągania biorą udział prostaglandyny, substancja będące meidatorami bólu);
  • w momencie pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, wyciekająca niewielka ilość krwi i płynów może miejscowo podrażniać otrzewną wyścielającą miednicę.

Ile trwa ból owulacyjny?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Cykl miesiączkowy i wszelkie dolegliwości z nim związane są sprawą indywidualną i każda kobieta ma prawo odczuwać je inaczej. Teoretycznie ból międzymiesiączkowy oznacza moment uwolnienia komórki jajowej (=owulacji), jednak i to nie jest tak oczywiste i czarno-białe. Ból owulacyjny może pojawić się kilka godzin przed owulacją lub niedługo po niej. I choć jest on uznawany za wyznacznik najlepszego momentu do zajścia w ciążę, to pamiętajmy, że jego brak, wcale nie oznacza zakończenia dni płodnych. Ból międzymiesiączkowy trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin, jednak zdarza się, że czas jego trwania nieco się wydłuża (nawet do 2 dni) i nie jest to powód do niepokoju. Co ważne nie musi on towarzyszyć każdej owulacji!

Jak rozpoznać ból owulacyjny?

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Uwolnienie dojrzałej komórki jajowej może powodować takie objawy jak delikatne krwawienie lub obecność brunatnej wydzieliny z pochwy- jest to tzw. krwawienie śródcykliczne. Ból owulacyjny opisywany jest jako jednostronny, może być tępy, kłujący i/lub promieniujący (do miednicy lub pleców) i jest zlokalizowany w podbrzuszu. Inne dolegliwości mogące towarzyszyć owulacji to: śliski śluz szyjkowy (przyrównywany do białka jajka kurzego), nudności, tkliwość piersi, zmienny nastrój i obrzęk warg sromowych. Pamiętajmy jednak, że jeśli ból lub którykolwiek z innych objawów są skrajnie nasilone lub krwawienie jest obfite, a dodatkowo występuje gorączka, to taki stan należy pilnie skonsultować z lekarzem, który powinien mieć świadomość jak istotne jest różnicowanie bólu międzymiesiączkowego z innymi jednostkami. Przykładowo, lokalizacja w prawym podbrzuszu może sugerować również niebezpieczne zapalenie wyrostka robaczkowego. W takim przypadku lekarz obowiązkowo powinien wykonać badania umożliwiające mu wykrycie przyczyny bólu, ponieważ błędne rozpoznanie może skutkować niepotrzebną operacją. Jeśli jednak jest odwrotnie i zapalenie wyrostka zostanie zignorowane, to jest to sytuacja mogąca doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia! Dlatego lekarz wraz z pacjentką powinni mieć tego świadomość i zachować wzmożoną czujność.

Czy wiesz że:

warto wiedzieć, że czymś zupełnie innym jest dysmenorrhoea – pojęcie to określa bolesne miesiączkowanie(krwawienie) (ICD-10: N.94.6)?

Jak złagodzić ból owulacyjny?

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

W większości przypadków ból owulacyjny nie wymaga interwencji medycznej. Zdarza się jednak, że pomocne okazują się domowe sposoby lub “tradycyjne” środki łagodzące ból takie jak paracetamol lub ibuprofen, jednakże w przypadku starań o ciążę nie powinno się przyjmować ibuprofenu. Stosowanie leków przeciwbólowych w przypadku nasilonego bólu owulacyjnego, utrudniającego normalne funkcjonowanie jest jak najbardziej dopuszczalne. Jednak ze względu na możliwe skutki niepożądane, typowe dla tej grupy środków farmakologicznych, nie należy ich nadużywać. W przypadku bardzo nasilonego bólu owulacyjnego, lekarz może zlecić środki antykoncepcyjne, które będą zapobiegać owulacji, a co za tym idzie, mechanizmom powodującym ból międzymiesiączkowy.

Domowe sposoby na ból owulacyjny

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Wiedza o tym jak naturalnie wspomagać nasz organizm jest bardzo praktyczna. W celu łagodzenia bólu owulacyjnego zaleca się ciepłe okłady lub kąpiele, które usprawniają krążenie, a kąpiel ma dodatkowo działanie ogólnie relaksujące. Pomocne mogą też okazać się napary o działaniu rozkurczającym z nagietka lub z krwawnika. Ten ostatni posiada również korzystny wpływ na naczynia i zmniejsza przekrwienie.

Zapamiętaj:

Cykl miesiączkowy i wszelkie dolegliwości z nim związane są sprawą indywidualną i każda kobieta ma prawo odczuwać je inaczej.

Z założenia ból owulacyjny nie jest niczym złym, aczkolwiek zdarza się, że jest bardzo dokuczliwy. Należy jednak mieć świadomość, że jeśli jest to stan przewlekły albo jeśli z każdym cyklem ból staje się coraz bardziej intensywny, to powinno się to skonsultować z lekarzem. Dodatkowo, w przypadku kobiet cierpiących na choroby zapalne jelit, endometriozę lub STI (ang. sexually transmitted infections- choroby przenoszone drogą płciową), tego typu ból może być jednym z objawów choroby podstawowej.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.