[responsive_menu]

Co to jest kubeczek menstruacyjny i jak go używać?

Autor: Anna Kominko lekarz

W obecnych czasach kobiety mają wiele opcji, jak zabezpieczyć się w trakcie miesiączki. Na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Nawet wśród podpasek i tamponów mamy wybór spomiędzy wielu rodzajów czy materiałów. Jednym z nowszych rozwiązań jest kubeczek menstruacyjny.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Jest to środek higieniczny dla kobiet w trakcie okresu. Różni się zasadniczo od podpasek i tamponów, ponieważ nie wchłania krwi i jest on wielokrotnego użytku. Jest to wykonany ze sztucznego materiału zbiorniczek, który w trakcie miesiączki zakłada się do pochwy, by zbierał spływającą krew i skrzepy, które występują naturalnie. Może być wykonany z silikonu lub polietylenu, rzadko występują także kubeczki jednorazowe. Ma zwykle dzwonowaty kształt i uchwyt za który możemy go wyciągnąć. Kubeczki występują w różnych rozmiarach i obecnie coraz więcej pojawia się na rynku firm produkujących je.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Kubeczek prawidłowo założony obejmuje ujście szyjki macicy zapobiegając wypływowi krwi. W trakcie miesiączki dochodzi do złuszczania się endometrium (warstwy gruczołowej macicy) co powoduje krwawienie. Krew grawitacyjnie spływa przez szyjkę do pochwy i wydostaje się na zewnątrz. Kubeczek umieszczony jest w pochwie i do niego spływa cała ta krew. Jest on dość pojemny dlatego przy prawidłowym jego wymienianiu i doborze, nie należy obawiać się przelania krwi.

Jak zakładać kubeczek menstruacyjny?

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Kluczowa jest higiena. Kubeczek menstruacyjny powinien być czysty i wygotowany, a nasze ręce umyte. Większość producentów dołącza do opakowania instrukcje użycia.

Zapamiętaj:

kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny dla kobiet w trakcie okresu. Różni się zasadniczo od podpasek i tamponów, ponieważ nie wchłania krwi i jest on wielokrotnego użytku.

Należy koniecznie się z nią zapoznać, gdyż poszczególne produkty mogą różnić się szczegółami. Gdy już zadbamy o czystość możemy przystąpić do założenia kubeczka. Rozchylamy wargi sromowe ręką niedominującą (czyli jeśli jesteś osobą praworęczną użyj ręki lewej), a prawą łapiemy kubeczek. Jest on elastyczny, więc możemy lekko go zgiąć w kształce litery C. Wkładamy go do pochwy – górę z otworem kierujemy do środka, a część z uchwytem pozostawiamy u dołu. Kubeczek umieszczamy płycej niż tampon, tak by nie wystawał uchwyt, ale był on możliwy do złapania przy wyjmowaniu.

Jak używać kubeczek menstruacyjny?

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Używamy kubeczka higienicznie. Pomiędzy miesiączkami należy go wyparzyć, zwykle poprzez wygotowanie. W tej kwestii kierujmy się zawsze zaleceniem producenta, który dopasowuje sposób sterylizacji do materiału z którego wykonany jest kubeczek menstruacyjny.

Czy wiesz że:

pierwszy kubeczek opatentowana już w 1932 roku, jednak wynalazek ten potrzebował lat, by spopularyzować się na rynku i powszechnie używany jest dopiero od niedawna?

Po jego założeniu wymieniamy go zwykle po czasie od 4 do 8 godzin, jednak przy mniej obfitych miesiączkach można wymieniać go rzadziej – nawet co 12 godzin. Po wyjęciu wylewamy krew do toalety, a następnie opłukujemy wodą i zakładamy ponownie. Jeżeli korzystasz z toalety bez umywalki w środku np. w pracy czy galerii, gdzie umywalki są osobno – dobrym pomysłem jest zabranie butelki z wodą do kabiny. Dzięki temu nad toaletą bezpiecznie przepłukasz kubeczek. Jeśli boisz się przecieku możesz dodatkowo zakładać wkładkę, jednak po kilku użyciach przyzwyczaisz się do kubeczka i sama będziesz doskonale wiedziała jak często go zmieniać i czy wkładka rzeczywiście jest ci potrzebna.

Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Kubeczki są dopuszczone do użytku – przeszły zatem szereg testów i są uznane za bezpieczne. Tak jak każdy produkt mogą wywoływać działania niepożądane, jednak nie są one częste. Wszystko co umieszczamy w naszym ciele, a czasem i nawet na nim może nas uczulić, Wszystkie kubeczki są wykonywane z bezpiecznych materiałów, jednak u niektórych kobiet i tak może pojawić się alergia. Nie powodują większej ilości zakażeń oraz nie wywołują innych niekorzystnych powikłań np. wstrząsu toksycznego częściej niż np. tampony.

Kiedy używać kubeczka menstruacyjnego?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom niepełnosprawnymDowiedz się więcej >

Kubeczka możemy używać podczas każdej miesiączki od pierwszego do ostatniego jej dnia. Mogą go używać zarówno kobiety po porodzie, jak i nieródki. Można używać go zarówno w dzień jak i w nocy – zapewnia on ochronę przez cały sen, nawet do 12 godzin. Mogą używać go również dziewice, choć mogą początkowo odczuwać lekki dyskomfort. Kubeczek jest dobrą opcją jeśli uprawiamy sport, zabezpiecza dokładnie, jest niewidoczny i komfortowy.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

O poradę możemy zapytać mamy, koleżanki czy nawet naszego ginekologa. W internecie jest wiele stron z różnymi kubeczkami. Należy ostrożnie wybrać produkt, poczytać o nim, zasięgnąć opinii. Wybierajmy tylko certyfikowane kubeczki, gdzie producent zapewnia o odpowiednim procesie produkcyjnym, badaniach i wykonaniu z bezpiecznych materiałów. Na każdej stronie, gdzie są one dostępne znajdziemy porady jak dobrać rozmiar kubeczka do swoich potrzeb. Są one też dostępne stacjonarnie w niektórych drogeriach, sklepach czy aptekach. Jednak jest to zdecydowanie rzadsze i większy wybór znajdziemy w internecie.

Kubeczek menstruacyjny to ciekawa oraz ekologiczna alternatywa. Jest to produkt bezpieczny, wygodny i eliminuje comiesięczną produkcję ogromnej ilości odpadów w postaci podpasek, tamponów i ich opakowań. Warto jednak zdecydować się na kubeczek z rozsądkiem. Musi być to świadoma decyzja kobiety i rozsądny wybór po przeanalizowaniu wielu opcji i dobraniu optymalnego kubeczka do swoich potrzeb.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.