[responsive_menu]

Co to jest kurza klatka piersiowa? Przyczyny i sposoby jej leczenia. Ćwiczenia na kurzą klatkę piersiową

Klatka piersiowa zbudowana jest z mostka i 12 par żeber, zdarza się, iż w wyniku różnych czynników genetycznych i środowiskowych dochodzi do jej zaburzeń rozwojowych i przyjmuje ona nieprawidłową budowę. Jedną z najpopularniejszych wad budowy jest między innymi tzw. kurza klatka piersiowa – co to dokładnie jest i jakie są sposoby jej leczenia?

Co to jest kurza klatka piersiowa?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

W kurzej klatce piersiowej mamy do czynienia z nadmiernym wysunięciem mostka wraz z przylegającymi do niego żebrami do przodu na kształt kilu łodzi. Natomiast po obu stronach mostka poniżej sutków widoczne są zaciągnięcia żeber do wewnątrz, poniżej których żebra rozchodzą się stożkowato na zewnątrz. Wyglądem przypomina ona ptasią klatkę piersiową, stąd pochodzi jej nazwa.

W przypadku tej wady nie dochodzi do żadnych dysfunkcji wewnętrznych, w związku z tym nie jest ona zagrożeniem życia czy zdrowia. Istnieją jednak pewne zaburzenia napięcia mięśniowego. Mięśnie klatki piersiowej oraz przednie części barków są przykurczone, podczas gdy mięśnie grzbietu i brzucha są nadmiernie rozciągnięte.

Klatka piersiowa stanowi twarde, kostne zabezpieczenie ważnych życiowo organów, które znajdują się wewnątrz niej. Do organów tych przede wszystkim należy serce i dwa płuca wraz z drogami doprowadzającymi do nich powietrze bogate w tlen. Taka dysproporcja może niekorzystnie wpływać na postawę pacjenta i pracę mięśni oddechowych, co dodatkowo pogłębione jest przez zmniejszoną ruchomość samej klatki piersiowej.

Wyróżniamy symetrycznie zniekształconą kurzą klatkę piersiową, gdzie żebra po obu stronach mostka są wysunięte do przodu oraz częściej spotykaną asymetryczną klatkę z jednostronnym uniesieniem mostka i żeber.

Przyczyny kurzej klatki piersiowej

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Wada ta występuje z częstością 1 na 10 tys. urodzeń, co klasyfikuje ją wśród rzadkich schorzeń. Częstsza jest u płci męskiej. Wrodzona kurza klatka piersiowa powstaje w wyniku zaburzeń rozwojowych zarodka powstających na wczesnym etapie ciąży. Innym rodzajem jest nabyta kurza klatka piersiowa. Do opisanych zmian w anatomii może dojść w przebiegu chorób takich jak krzywica czy gruźlica kości.

Leczenie kurzej klatki piersiowej

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

W celu leczenia kurzej klatki piersiowej należy udać się do lekarza ortopedy. Z uwagi na to, że wada ta nie zaburza znacząco funkcjonowania nie jest konieczne stosowanie radykalnych sposobów leczenia. Leczenie operacyjne rozważane jest jedynie przez względy estetyczne. Dla zmniejszenia zniekształcenia można zastosować, na wczesnym etapie dojrzewania (kiedy szkielet jest jeszcze elastyczny), specjalne ortezy wywierające ucisk na wysunięte elementy klatki piersiowej. Wykorzystanie tego typu aparatów przynosi pełną skuteczność już po około 3 miesiącach stosowania.

Ćwiczenia na kurzą klatkę piersiową

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Przy ćwiczeniach korekcyjnych na kurzą klatkę piersiową kluczowe jest poprawienie postawy oraz wzmocnienie mięśni oddechowych, w tym szczególnie mięśni grzbietu. W leczeniu tej wady pomocne jest pływanie, szczególnie kraulem. Do wzmocnienia wydolności fizycznej przyczynić się mogą sporty aerobowe takie jak bieganie czy jazda rowerem. Sporty te uczą efektywnej pracy oddechowej, która może być zaburzona właśnie u osób z kurzą klatką piersiową i przyczynić się do polepszenia komfortu pacjenta.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.