[responsive_menu]

Co to jest lejkowata klatka piersiowa i jakie są jej przyczyny? Operacja i ćwiczenia na lejkowatą klatkę piersiową

Wady wrodzone klatki piersiowej powstają już na wczesnym etapie rozwoju wewnątrzmacicznego. Jedną z często spotykanych deformacji tej części ciała jest tzw. lejkowata klatka piersiowa określana także jako “szewska”. Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób najlepiej leczyć tego typu przypadłość?

Co to jest lejkowata klatka piersiowa

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Wady klatki piersiowej możemy podzielić na egzogenne, wynikające ze szkodliwego działania czynników takich jak niedotlenienie, czy promieniowanie na rozwijający się zarodek oraz endogenne powstające w wyniku przekazywania potomstwu wadliwych informacji zapisanych w genach.

Lejkowata (lub) szewska klatka piersiowa charakteryzuje się zniekształceniem mostka wraz z przylegającymi do niego żebrami. Przesunięty w kierunku tylnym mostek wraz z zagiętymi częściami żeber tworzą ściany w kształcie lejka. Następstwem takiej anatomii jest poszerzenie klatki piersiowej w kierunku bocznym.

Czasem zniekształcenie może być tak duże, że mostek niemalże styka się z kręgosłupem. Przy tak dużych deformacjach przesunięciu ulegają organy wewnętrzne takie jak serce czy płuca. Niesie to za sobą konsekwencje w postaci zmniejszonej pojemności płuc i utrudnionej pracy serca, czasem prowadzące do powstania arytmii.

Tak duże deformacje są jednak rzadkością i najczęściej wada ta jest uznawana jedynie za defekt kosmetyczny, który nie ma wpływu na wydolność fizyczną.

Przyczyny lejkowatej klatki piersiowej

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Lejkowata klatka piersiowa jest zaburzeniem rozwojowym powstającym już około 35. dnia ciąży i wynika z nieprawidłowego połączenia żeber z mostkiem. Może być także jednym z symptomów innych, dużo bardziej skomplikowanych zespołów genetycznych takich jak zespół Marfana, czy zespół Polanda. Ostatecznie lejkowate zniekształcenie klatki piersiowej może być wynikiem krzywicy lub pociągania przez blizny pozapalne okolic klatki piersiowej. Wada ta występuje z częstością 1 na 1000 urodzeń i 4-5 razy częściej dotyczy chłopców.

Operacja lejkowatej klatki piersiowej

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Leczeniem tej wady zajmuje się lekarz specjalista ortopedii. Kiedyś leczenie operacyjne lejkowatej klatki piersiowej wskazane było tylko w dużych deformacjach wpływających na zmniejszenie wydolności krążeniowo-oddechową. Dziś większość z tych zabiegów ma na względzie walory estetyczne. Operacje naprawczą lejkowatej klatki można przeprowadzić najszybciej po okresie skoku wzrostowego około 13 roku życia, aby uniknąć możliwych nawrotów.

Na świecie stosowane są dwie metody zabiegowe. Najczęściej stosowaną jest metoda Nussa, która polega na wprowadzeniu jednej bądź dwóch metalowych płytek przez małe nacięcia po bokach klatki piersiowej. Płytki te są odpowiednio wymodelowane i po odwróceniu ich wewnątrz klatki piersiowej natychmiast uzyskuje się efekt odkształcenia i nadania prawidłowego wyglądu klatce. Płytki te wyjmuje się po 2-3 latach, a klatka piersiowa utrzymuje swoje prawidłowe ułożenie. Po operacji wskazane jest stosowanie ćwiczeń oddechowych, by zapobiec nawrotowi.

Drugą, klasyczną metodą operacyjną jest metoda Ravitcha, polegająca na otwarciu przednim powłok klatki piersiowej, skróceniu żeber i ręcznej plastyce mostka. Metoda ta pozostawia niestety niezbyt dobry efekt kosmetyczny, ale jest zalecana w trudniejszych przypadkach deformacji np. klatek asymetrycznych.

Ćwiczenia na lejkowatą klatkę piersiową

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Częścią przygotowania do zabiegu oraz rehabilitacji po nim są ćwiczenia mięśni klatki piersiowej i grzbietu. Do ćwiczeń tych zaliczamy wzmacnianie mięśni oddechowych np. dmuchanie do wody przez słomkę czy pływanie. Dodatkowo warto popracować nad siłą mięśni piersiowych np. poprzez wykonywanie klasycznych pompek. W niektórych przypadkach systematyczna praca nad wzmocnieniem mięśni obręczy barkowej i klatki piersiowej daje na tyle zadowalające efekty, że odstępuje się od wykonania zabiegu operacyjnego.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest lejkowata klatka piersiowa i jakie są jej przyczyny? Operacja i ćwiczenia na lejkowatą klatkę piersiową

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Marciniak W., Szulc A. Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 2003 2. Gaździk T. Sz. Ortopedia i traumatologia. PZWL, Warszawa 2002

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.