Co to jest Lipogems i jak wygląda zabieg?

Autor: Oskar Puk

Współczesna medycyna rozwija się w zawrotnym tempie i to, co kiedyś było elementem seriali science fiction teraz jest rzeczywistością. Spersonalizowana terapia komórkami macierzystymi i to w ciągu kilkunastu minut? Proszę bardzo, bo tak właśnie działa Lipogems.

Co to jest Lipogems?

Lipogems to system pobierania, oczyszczania i aplikowania tkanki tłuszczowej, w którym chodzi o uzyskanie mezenchymalnych komórek macierzystych. Są to takie komórki, które mają zdolność przemienienia się w każdy rodzaj tkanki łącznej (kości, chrząstki, ścięgna, komórki tłuszczowe, czy fibroblasty produkujące kolagen znajdujący się w skórze). Upraszczając Lipogems pozwala na pobranie z tłuszczu pacjenta komórek, które następnie wstrzykuje się w uszkodzony narząd, np. ścięgno mięśnia, aby się zregenerował. W dorosłym organizmie naprawa tkanek najczęściej polega na tworzeniu blizny, która ma inne właściwości mechaniczne, przez co może powodować w przypadku uszkodzenia mięśnia ograniczenie ruchów, przewlekły ból, czy częste uszkodzenia. Lipogems stosuje się po to, żeby tkanka zregenerowała się tak, aby była jak nowa i w pełni funkcjonalna. Poniżej znajduje się link do filmu pokazującego system Lipogems. [1][2]

Lipogems – właściwości

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

To właśnie mezenchymalne komórki macierzyste (MSC), które uzyskuje się z tkanki tłuszczowej mają zregenerować uszkodzoną lub postarzałą tkankę, dlatego preparaty pozyskane z tkanki tłuszczowej powinny zawierać jak najwięcej MSC. Lipogems pozwala na uzyskanie większej liczby MSC niż preparaty otrzymane innymi metodami, co więcej dzięki lepszemu oczyszczeniu preparatu wywołuje on znacznie mniejszą reakcję zapalną [1]. System Lipogems poprawia także aplikację środka uzyskanego z tkanki tłuszczowej, dzięki jego lepszej płynności, co umożliwia użycie cieńszych igieł i poprawia kontrolę wstrzykiwania [1].

Wskazania do zastosowania Lipogems

Wskazaniem do stosowania terapii z użyciem systemu Lipogems jest szeroko pojęta regeneracja tkanki łącznej, np.: regeneracja skóry po radioterapii, regeneracja uszkodzeń skóry w wyniku twardziny, regeneracja dysków międzykręgowych w dyskopatii, regeneracja stawów, ścięgien, chrząstek (np. łąkotek), regeneracja uszkodzeń skóry w przebiegu stopy cukrzycowej, regeneracja uszkodzonych mięśni.

Zapamiętaj:

Lipogems to system pobierania, oczyszczania i aplikowania tkanki tłuszczowej, w którym chodzi o uzyskanie mezenchymalnych komórek macierzystych.

Lipogems znalazło także zastosowanie w poprawianiu funkcji uszkodzonych zwieraczy, np. odbytu, czy cewki moczowej. Kolejnym zastosowaniem jest po prostu regeneracja ran po dużych zabiegach. Regeneracja ran i skóry za pomocą Lipogems znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie została uzyskana znaczna poprawa wyglądu po urazach. System jest także wykorzystywany w regeneracji żuchwy i szczęki po zabiegach z dziedziny chirurgii szczękowej. [2]

Przeciwwskazania do zastosowania Lipogems

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Ciężko mówić o przeciwwskazaniach do stosowania systemu Lipogems, ale wymienić z pewnością trzeba jedno z największych przeciwwskazań w medycynie, czyli brak wskazań do terapii.

Czy wiesz że:

Cały zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym? Dzięki niezwykłej pomysłowości prosty sprzęt pozwala na dostarczenie w uszkodzone miejsce komórek macierzystych w pół godziny.

Każdy zabieg powinien być wykonany tylko i wyłącznie, jeśli potencjalnie może przynieść wymierne, rozsądne w porównaniu do ryzyka korzyści. Oczywiście względnymi przeciwwskazaniami są np. zaburzeniami krzepnięcia, skłonność do powstawania bliznowców, wyniszczenie organizmu (znikoma ilość tkanki tłuszczowej), aktywna infekcja w miejscu wkłucia. Są to tak naprawdę ogólne przeciwwskazania do zabiegów miejscowych.

Jak wygląda zabieg Lipogems?

Całą procedura w wersji angielskiej jest pokazana w filmie, do którego link znajduje się na dole.

Zabieg Lipogems przebiega następująco:

  • Ostrzyknięcie miejsca pobrania tkanki tłuszczowej solą fizjologiczną z rozcieńczonym roztworem lidokainy (znieczulenie) i rozcieńczonym roztworem adrenaliny (adrenalina ma na celu zamknięcie naczyń krwionośnych, co ograniczy krwawienie i pozwoli na lepsze zachowanie naczyń w preparacie, a wokół naczyń właśnie są pericyty, które przekształcają się w MSC);
  • Odczekanie 12 minut i rozpoczęcie pobierania tkanki tłuszczowej, najlepiej za pomocą systemu LockVac;
  • Oczyszczenie tkanki za pomocą systemu Lipogems, które trwa kilka minut (procedura pokazana na filmach);
  • Ostrzyknięcie preparatem chorego miejsca.

 

Lipogems jest efektywnym sposobem leczenia np. degeneracji stawu kolanowego i ze względu na swoją prostotę, bezpieczeństwo i dobre efekty leczenia pokazuje w jakim kierunku zmierza medycyna regeneracyjna i pewnie już niedługo nowe rodzaje tkanek będą możliwe do zregenerowania szybko i bezpiecznie.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Tremolada, C., Ricordi, C., Caplan, A. I., & Ventura, C. (2016). Mesenchymal Stem Cells in Lipogems, a Reverse Story: from Clinical Practice to Basic Science. Mesenchymal Stem Cells Methods in Molecular Biology, 109–122. doi: 10.1007/978-1-4939-3584-0_6 Tremolada, C., Colombo, V., & Ventura, C. (2016). Adipose Tissue and Mesenchymal Stem Cells: State of the Art and Lipogems® Technology Development. Current Stem Cell Reports, 2(3), 304–312. doi: 10.1007/s40778-016-0053-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.