[responsive_menu]

Co to jest mindfulness i jak wykorzystać go w pracy?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Mindfulness oznacza w języku angielskim uważność. To termin, który opisuje stan zanurzenia w “tu i teraz”. Życie teraźniejszością jest niezwykle ważne, by czuć zadowolenie z życia i radzić sobie z bieżącymi problemami. Z tego powodu na popularności zyskują różnorodne techniki i ćwiczenia zwiększające uważność. Jak i kiedy praktykować mindfulness?

Co to jest mindfulness?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Ludzie często żyją poza teraźniejszością. Ich głowy zaprząta przeszłość, trudne doświadczenia, wspomnienia. Ale bywa też, że uciekają oni do przyszłości. Snują wielkie plany i myślą o tym co będzie “kiedyś”, często zapominając o tym, co dzieje się w tym momencie. A przecież satysfakcjonujące i szczęśliwe życie powinno być zakorzenione w chwili obecnej. Owszem, czasem trzeba wrócić myślami do minionych wydarzeń lub myśleć przyszłościowo. Ale to teraźniejszość powinna być głównym celem naszej uwagi. Mindfulness to termin, który oznacza uważność, kierowanie swoich myśli na “tu i teraz”, zanurzenie w aktualnym doświadczeniu. Bardzo ważne jest, by przyjmować różne bodźce bez oceny i ładunku emocjonalnego. Pomagają w tym specjalne techniki i ćwiczenia. Nie brakuje także szkoleń i treningów, które mają pomóc w zwiększeniu uważności.

Kiedy stosować trening mindfulness?

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Trening mindfulness ma szerokie zastosowanie. Polecany jest w przypadku problemów z koncentracją, pamięcią i stresem. Jest pomocny w przypadku osób, które odczuwają niepokój i lęk lub często się denerwują. Praktykowanie uważności pomaga stać się spokojniejszym i bardziej cierpliwym. Wyzwala także kreatywność oraz przekłada się na lepszy nastrój. Mindfulness polecany jest osobom, które mierzą się z różnymi chorobami i odczuwają ból fizyczny. Zwiększa on świadomość ciała i ułatwia zasypianie. Uważność ćwiczyć mogą zarówno dorośli, jak i dzieci.

Zapamiętaj:

Praktykowanie uważności pomaga stać się spokojniejszym i bardziej cierpliwym.

Mindfulness w szkole

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Trening mindfulness polecany jest uczniom. Przede wszystkim dlatego, że pozwala on lepiej koncentrować się na lekcjach, zwiększa cierpliwość, która potrzeba jest w trakcie nabywa nowych umiejętności, a także wzmacnia odporność psychiczną i zwiększa równowagę psychiczną. Ćwiczenia dla dzieci powinny być jednak proste i wprowadzane metodą małych kroków. Na początek wystarczy, by skierować uwagę uczniów na znajdujące się dookoła nich przedmioty. Ważna jest wspólna rozmowa dotycząca ich doświadczeń i przemyśleń. Dobrze jest przeprowadzić także ćwiczenia związane z obserwacją oddechu. Oprócz praktycznych aspektów, warto przedstawić dzieciom definicję uważności i wytłumaczyć dlaczego jest ona tak ważna.

Mindfulness w pracy

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Praktykowanie uważności bardzo pomaga w wykonywaniu obowiązków zawodowych. To właśnie dlatego niektórzy pracodawcy decydują się na zorganizowanie treningów i szkoleń związanych z mindfulness dla swojej kadry. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownik ćwiczył we własnym zakresie. Przede wszystkim warto zacząć od skupienia się na jednym zadaniu oraz pozbycia się bodźców rozpraszających. W stresujących sytuacjach świetnie sprawdzą się ćwiczenia oddechowe, które pomogą uspokoić się i zebrać myśli. Uważność sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni i lepiej skoncentrowani, dzięki czemu szybciej i skuteczniej wykonujemy powierzone nam zadania.

Jak ćwiczyć uważność?

Idealny system rezerwacji wizyt online?Sprawdź Reservante - teraz 30 dni za darmo >

Choć uważność ćwiczyć można na wiele sposobów, najpopularniejszą metodą jest medytacja. Pomaga ona wyciszyć zmysły i umysł. Regularna praktyka pogłębia oddech i sprawia, że łatwiej jest się zrelaksować. Wśród głównych technik wymienia się także pełne skupienie na jednej, określonej czynności. Może to być chociażby moment przygotowywania herbaty. Warto zwrócić uwagę jakie dźwięki wydaje czajnik, na unoszącą się nad nim parę wodę, jego nagrzaną powierzchnię. Ćwiczenie to warto często powtarzać, przy różnych okazjach. Dobrym sposobem jest również walka z rutyną, np. zmiana codziennej drogi do pracy lub wprowadzenie nieznanych smaków do swojej diety. Nowe bodźce w naturalny sposób przykuwają naszą uwagę i zwiększają uważność. Minfulness można praktykować samemu. Istnieje także opcja, by zapisać się na specjalny trening lub szkolenie.

Czy wiesz że:

mindfulness czerpie inspiracje z buddyzmu?

Polskie Towarzystwo Mindfulness

Polskie Towarzystwo Mindfulness powstało w 2008 roku. Składa się ono z nauczycieli tej metody, osób, które chcą odbyć kurs nauczycielski oraz ludzi, którzy są po prostu zainteresowani tą metodą i widzą w niej dużą wartość. Towarzystwo stawia sobie za cel m.in. działalność badawczą, naukową i publicystyczną, organizowanie i prowadzenie specjalistycznych szkoleń, promowanie mindfulness oraz wzajemną pomoc i współpracę. Organizacja jest członkiem European Association of Mindfulness Based Approaches (EAMBA).

“Żyj teraźniejszością!” to jedna z najczęściej spotykanych porad. Wydaje się banalna i oczywista, a jednak nie łatwo wcielić ją w życie. Stąd tak duża popularność treningów uważności, które pomagają ćwiczyć zakorzenienie w chwili obecnej. Mindfulness przynosi wiele korzyści. Najważniejsze jednak, że po prostu pomaga szczęśliwiej żyć.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest mindfulness i jak wykorzystać go w pracy?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)