[responsive_menu]

Co to jest nekrofagia i jak ją leczyć?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

W przyrodzie istnieje zjawisko zjadania osobników tego samego gatunku – dotyczy ono także ludzi, zwłaszcza w zamierzchłych czasach. Czasem sięgali oni po ludzkie mięso z powodu głodu, czasem z przyczyn natury religijnej. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które w pełni świadomie decydują się na tego typu “posiłek”. Czym jest nekrofagia i jak ją leczyć?

Co to jest nekrofagia?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Słowa nekrofagia powstało z połączenia dwóch greckich słów nekrós – „martwy” oraz phageín – „pożerać”. Termin ten oznacza kanibalizm, czyli zjadanie osobników należących do tego samego gatunku. Zjawisko to jest rozpowszechnione w naturze, występuje m.in. wśród owadów, ryb i ptaków. Nekrofagia występowała i wciąż sporadycznie zdarza się w przypadku ludzi. W przeszłości miała znaczenie religijne i rytualne. Praktykowali ją chociażby Aztekowie. Kanibalizm często miał miejsce w czasach wojny lub w przypadku braku dostępności jedzenia – wynikał więc z głodu. Są jednak jednostki, które w pełni świadomie dążą do spożywania ludzkiego mięsa.

Objawy nekrofagii

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Osoba o skłonnościach do kanibalizmu, na ogół realizuje swoje pragnienie jedzenia ludzkiego mięsa w ukryciu. Chęć kanibalizmu często występuje u psychopatów oraz seryjnych morderców i jest powiązana z takimi zachowaniami jak poszukiwanie ofiar, a następnie gwałcenie i zabijanie ich. W rzadszych przypadkach kanibal może szukać dostępu do świeżych zwłok, np. zatrudniając się w szpitalu. Przeważnie rozkoszuje się on samą czynnością oddzielania mięsa od szkieletu. Bez pośpiechu przystępuje także do konsumpcji. Osoby o skłonnościach do kanibalizmu są samotnikami, nie mają przyjaciół i rzadko udzielają się społecznie.

Przyczyny nekrofagii

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Zdarza się, że kanibale cierpią na zaburzenia psychotyczne, dla których charakterystycznym objawem są urojenia i omamy. Przykładowo, taka osoba może słyszeć głos, który nakazuje jej jeść ludzkie mięso. Są to jednak rzadkie przypadki. Na ogół osoby, które dopuszczają się nekrofagii są w pełni świadome swoich czynów. Często cierpią one na zaburzenia osobowości o rysie psychopatycznym. Ich kanibalizm ma nierzadko podłoże seksualne i świadczy o dysfunkcjach w tym zakresie. Kanibale mają trudność w budowaniu relacji międzyludzkich, a spożywanie ludzkiego mięsa może im dawać poczucie kontroli nad innymi.

Jak rozpoznać nekrofagię?

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Nie jest łatwo rozpoznać osobę o skłonnościach do kanibalizmu. Zdarza się, że w trakcie dojrzewania zabija ona zwierzęta i pije ich krew.

Czy wiesz że:

powstało wiele filmów, w których pojawia się wątek kanibalizmu? Najsłynniejszym z nich pozostaje “Milczenie owiec” w reżyserii Jonathana Demme.

Może ona również przejawiać obsesję na punkcie śmierci. Na ogół jednak kanibal bardzo dobrze potrafi się ukrywać i działać przez wiele lat nie przykuwając uwagi otoczenia. Co ciekawe, kiedy taka osoba zostanie wreszcie przyłapana na swoich uczynkach, wyraża ona dumę z aktów kanibalizmu. Ma poczucie, że zrobiła coś, czego nie byłaby w stanie zrobić większość ludzi, więc czuje się wyjątkowa.

Czy nekrofagia wymaga leczenia?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Przypadki kanibalizmu przerażają. Możliwość leczenia takich skłonności jest więc pożądana. Niestety, jest to bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Przede wszystkim dlatego, że osoby dążące do konsumpcji ludzkiego mięsa są dumne ze swoich poczynań i nie chcą się zmieniać.

Zapamiętaj:

Zdarza się, że kanibale cierpią na zaburzenia psychotyczne, dla których charakterystycznym objawem są urojenia i omamy.

Podejmując się próby leczenia kanibala, należy dokładnie ustalić z czego wynikają jego skłonności. Mogą być powiązanie z zaburzeniem osobowości czy dysfunkcjami seksualnymi. Ustalając diagnozę, można opracować bardziej adekwatny plan leczenia.

Kanibalizm to zjawisko, które towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od zawsze. Wraz z rozwojem cywilizacji, nekrofagia stała się jednak czymś przerażającym i z góry zasługującym na potępienie. Mimo to, wciąż zdarzają się przypadki osób, które odczuwają pragnienie konsumpcji ludzkiego mięsa.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Co to jest nekrofagia i jak ją leczyć?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.