[responsive_menu]

Co to jest nekrofagia i jak ją leczyć?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

W przyrodzie istnieje zjawisko zjadania osobników tego samego gatunku – dotyczy ono także ludzi, zwłaszcza w zamierzchłych czasach. Czasem sięgali oni po ludzkie mięso z powodu głodu, czasem z przyczyn natury religijnej. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które w pełni świadomie decydują się na tego typu “posiłek”. Czym jest nekrofagia i jak ją leczyć?

Co to jest nekrofagia?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Słowa nekrofagia powstało z połączenia dwóch greckich słów nekrós – „martwy” oraz phageín – „pożerać”. Termin ten oznacza kanibalizm, czyli zjadanie osobników należących do tego samego gatunku. Zjawisko to jest rozpowszechnione w naturze, występuje m.in. wśród owadów, ryb i ptaków. Nekrofagia występowała i wciąż sporadycznie zdarza się w przypadku ludzi. W przeszłości miała znaczenie religijne i rytualne. Praktykowali ją chociażby Aztekowie. Kanibalizm często miał miejsce w czasach wojny lub w przypadku braku dostępności jedzenia – wynikał więc z głodu. Są jednak jednostki, które w pełni świadomie dążą do spożywania ludzkiego mięsa.

Objawy nekrofagii

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Osoba o skłonnościach do kanibalizmu, na ogół realizuje swoje pragnienie jedzenia ludzkiego mięsa w ukryciu. Chęć kanibalizmu często występuje u psychopatów oraz seryjnych morderców i jest powiązana z takimi zachowaniami jak poszukiwanie ofiar, a następnie gwałcenie i zabijanie ich. W rzadszych przypadkach kanibal może szukać dostępu do świeżych zwłok, np. zatrudniając się w szpitalu. Przeważnie rozkoszuje się on samą czynnością oddzielania mięsa od szkieletu. Bez pośpiechu przystępuje także do konsumpcji. Osoby o skłonnościach do kanibalizmu są samotnikami, nie mają przyjaciół i rzadko udzielają się społecznie.

Przyczyny nekrofagii

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Zdarza się, że kanibale cierpią na zaburzenia psychotyczne, dla których charakterystycznym objawem są urojenia i omamy. Przykładowo, taka osoba może słyszeć głos, który nakazuje jej jeść ludzkie mięso. Są to jednak rzadkie przypadki. Na ogół osoby, które dopuszczają się nekrofagii są w pełni świadome swoich czynów. Często cierpią one na zaburzenia osobowości o rysie psychopatycznym. Ich kanibalizm ma nierzadko podłoże seksualne i świadczy o dysfunkcjach w tym zakresie. Kanibale mają trudność w budowaniu relacji międzyludzkich, a spożywanie ludzkiego mięsa może im dawać poczucie kontroli nad innymi.

Jak rozpoznać nekrofagię?

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Nie jest łatwo rozpoznać osobę o skłonnościach do kanibalizmu. Zdarza się, że w trakcie dojrzewania zabija ona zwierzęta i pije ich krew.

Czy wiesz że:

powstało wiele filmów, w których pojawia się wątek kanibalizmu? Najsłynniejszym z nich pozostaje “Milczenie owiec” w reżyserii Jonathana Demme.

Może ona również przejawiać obsesję na punkcie śmierci. Na ogół jednak kanibal bardzo dobrze potrafi się ukrywać i działać przez wiele lat nie przykuwając uwagi otoczenia. Co ciekawe, kiedy taka osoba zostanie wreszcie przyłapana na swoich uczynkach, wyraża ona dumę z aktów kanibalizmu. Ma poczucie, że zrobiła coś, czego nie byłaby w stanie zrobić większość ludzi, więc czuje się wyjątkowa.

Czy nekrofagia wymaga leczenia?

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Przypadki kanibalizmu przerażają. Możliwość leczenia takich skłonności jest więc pożądana. Niestety, jest to bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Przede wszystkim dlatego, że osoby dążące do konsumpcji ludzkiego mięsa są dumne ze swoich poczynań i nie chcą się zmieniać.

Zapamiętaj:

Zdarza się, że kanibale cierpią na zaburzenia psychotyczne, dla których charakterystycznym objawem są urojenia i omamy.

Podejmując się próby leczenia kanibala, należy dokładnie ustalić z czego wynikają jego skłonności. Mogą być powiązanie z zaburzeniem osobowości czy dysfunkcjami seksualnymi. Ustalając diagnozę, można opracować bardziej adekwatny plan leczenia.

Kanibalizm to zjawisko, które towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od zawsze. Wraz z rozwojem cywilizacji, nekrofagia stała się jednak czymś przerażającym i z góry zasługującym na potępienie. Mimo to, wciąż zdarzają się przypadki osób, które odczuwają pragnienie konsumpcji ludzkiego mięsa.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest nekrofagia i jak ją leczyć?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.