[responsive_menu]

Co to jest osteoporoza? Objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka osteoporozy

Osteoporoza jest popularną chorobą szkieletu prowadzącą do częstych złamań kości, również w przypadku małych urazów. Zaburzenie dotyczy częściej kobiet, w szczególności w okresie pomenopauzalnym. Osteoporoza może prowadzić do poważnego obniżenia jakości życia, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Czy istnieje skuteczna walka z tą chorobą? Jakie działania profilaktyczne warto podjąć?

Co to jest osteoporoza?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Osteoporoza powstaje w wyniku zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co skutkuje ich niską wytrzymałością i zwiększoną łamliwością. Istnieje wiele przyczyn tej przypadłości. Złamania najczęściej dotyczą szyjki kości udowej (górna część kości udowej), kości przedramienia oraz kręgosłupa.

Czy wiesz że:

obecna liczba złamań samej kości udowej na świecie wynosi 1,6 mln, a do 2025 wzrośnie do 4 mln?

Kobiety chorują 5 razy częściej niż mężczyźni, szczególnie narażone są kobiety w okresie menopauzy, co spowodowane jest zmianą gospodarki hormonalnej. Jest to choroba postępująca i bardzo wyniszczająca, jest trzecią przyczyną zgonów wśród ludzi zaraz po chorobach układu krążenia oraz nowotworach. Zważywszy na ten fakt, bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badania. Rozróżniamy dwa główne typy choroby:

 • Osteoporoza pierwotna spowodowana jest starzeniem się organizmu, a tym samym całego układu szkieletowego. Dotyczy zazwyczaj dwóch grup osób t.j kobiet w okresie menopauzy (80%) oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Kość, która jest w większości tkanką zbita, traci swoja gęstość mineralną i staje się bardzo podatna na urazy. Proces ten jest nieuchronny, lecz unikanie czynników ryzyka jest w stanie w dużej mierze go spowolnić.
 • Osteoporoza wtórna jest następstwem różnych przewlekłych chorób np. zaburzeń hormonalnych (nadczynność tarczycy, przedwczesna menopauza,) chorób reumatycznych lub zaburzeń wchłaniania pokarmu.
Typ osteoporozyPierwotnaWtórna
Kto choruje?Kobiety w okresie przekwitania oraz mężczyźni >70 roku życia.Osoby w każdym wieku.
Na czym polega?Utrata gęstości mineralnej kości w następstwie starzenia się organizmu oraz narażenia na czynniki ryzyka.Współwystępowanie choroby hormonalnej, reumatycznej lub stosowanie leków np. GKS.

Długotrwałe stosowanie leków w szczególności glikokortykosteroidów, przeciwpadaczkowych czy heparyny również może prowadzić do rozwoju choroby.

Objawy osteoporozy

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Niestety, początek choroby bardzo często jest bezobjawowy, choroba zyskała nazwę „cichej epidemii“. Pierwszym objawem choroby jest zwykle złamanie kości, które przeoczone może prowadzić do powikłań. Najczęstsze objawy to w przypadku złamania kości kręgów: ból pleców (nasilający się podczas ruchu, często wielomiejscowy), garbienie się, zmniejszenie wzrostu, niesprawność, problemy z poruszaniem się, nagły, silny ból kręgosłupa (rzadko). W przypadku złamania kości długich, czyli kości udowej lub przedramienia to: ból, ograniczenie ruchomości, zniekształcenie okolicznych tkanek.

Zapamiętaj:

Najlepszym postępowaniem jest zapobieganie i wczesna profilaktyka osteoporozy.

Warto dodać, iż złamania kości długich znacznie częściej występują zimową porą, w przypadku poślizgnięć – chory ma trudności ze wstaniem i wezwaniem pomocy. Ważne! Choroba ujawnia się dopiero przy złamaniu kości, dlatego tak ważne jest zapobieganie.

Przyczyny osteoporozy

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Osteoporoza głównie spowodowana jest tak jak wyżej wspomniano starzeniem się szkieletu oraz zmniejszająca się gęstością kości.  Jednak istnieją czynniki ryzyka znacznie przyspieszają jej rozwój takie jak:

 • płeć żeńska (szczególnie w okresie okołomenopauzalnym – niedobór hormonów płciowych),
 • nałogowe palenie tytoniu,
 • nadużywanie alkoholu,
 •  siedzący tryb życia,
 • mała podaż wapnia oraz witaminy D.

Wiele chorób oraz stosowanych leków wspomnianych wyżej również sprzyja rozwojowi osteoporozy i złamaniom – w szczególności stosowanie sterydów (często stosowane leki w chorobach zapalnych).

Diagnostyka osteoporozy

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Dla lekarza na samym początku bardzo ważna jest rozmowa z pacjentem oraz dokładne badanie. Specjalista ustala narażenie na czynnika ryzyka choroby oraz przeprowadza tak zwany wywiad bólowy, pytając o skalę nasilenia bólu w różnych częściach ciała.  Inne ważne badania diagnostyczne umożliwiające ustalenie ryzyka złamań:

 • Badanie densytometryczne kości – ocenia gęstość mineralną kości , przy użyciu aparatu rentgenowskiego. Jest to badanie bezinwazyjne i bezpieczne. Pacjent nie musi się do niego przygotowywać. Warto dodać, iż dawka promieniowania jest wielokrotnie niższa, niż w przypadku zwykłego zdjęcia rentgenowskiego.
 • Badania obrazowe  rentgen, tomografia komputerowa – służą ocenie dokładnej ocenie złamań
 • Kalkulator FRAX – powszechnie używany, dostępny również w internecie. Ocenia ryzyko złamań kości w ciągu najbliższych 10 lat, uwzględniając wszystkie czynniki ryzyka i stan kliniczny pacjenta
 • Badania laboratoryjne – ocena wielu parametrów, w szczególności gospodarki wapniowo – fosforanowej (wapń, fosforany, witamina D).

Leczenie osteoporozy

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Podstawą leczenia osteoporozy jest unikanie, a najlepiej całkowita eliminacja czynników ryzyka złamań.  Bardzo ważne jest, aby pacjent współpracował z lekarzem i uświadomił sobie, że choroba może postępować bezobjawowo! Co jest istotne?

 •  Odpowiednie stężenie witaminy D  – bardzo ważna jest  suplementacja (dawka 800 do 2000 jednostek), co ważne nawet przy prawidłowym stężeniu witaminy. Należy pamiętać o ekspozycji na światło do 20 minut dziennie.
 • Odpowiednia dieta bogata w wapń – mleko i jego przetwory. Jeżeli dieta nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowanie, należy wdrożyć suplementację węglanem wapnia.
 • Bisfosfoniany – są lekiem z wyboru w osteoporozie pierwotnej oraz po stosowaniu sterydów. Jest to substancja hamująca dalszą resorpcję (uszkodzenie) kości. Lek ten stosowany jest zazwyczaj raz w tygodniu lub raz w miesiącu.
 • Hormonalna terapia zastępcza – zmniejsza ryzyko złamań kości u kobiet po menopauzie, lecz udowodniono zwiększone ryzyko raka piersi przy jej stosowaniu.
 • Denosumab – jest to innowacyjny lek w leczeniu osteoporozy. Substancją czynną jest tzw. przeciwciało monoklonalne, które łączy się z kością, zabezpieczając przed uszkodzeniem. Lek ten jest bardzo bezpieczny, mogą go stosować również pacjenci z niewydolnością nerek. Jego stosowanie jest komfortowe dla chorego, ponieważ stosowany jest co 6 miesięcy.

Profilaktyka osteoporozy

Najlepsze okazje na Cyber Monday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Warto dbać o wysoką podaż wapnia – wskazana jest dieta bogata w mleczne przetwory lub suplementacja. Należy kontrolować poziom witaminy D (dla dorosłych zalecana jest suplementacja w okresie od września do maja – 800 do 2000 jednostek oraz ekspozycja na światło słoneczne). Należy ograniczyć spożycie kawy, która sprzyja rozwojowi osteoporozy, a także unikać czynników ryzyka (palenie papierosów, picie alkoholu w dużych ilościach).

Wskazana jest również aktywność fizyczna, powinno się pozostawać w ruchu co najmniej 30 minut 5 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest zapobieganie upadkom oraz urazom poprzez rehabilitację i ćwiczenia ruchowe, korekcję wady wzroku, noszenie odpowiednich butów (np. przeciwpoślizgowych), a także stosowanie kul, lasek ortopedycznych. Stosując się do tych zaleceń z pewnością zmniejszymy ryzyko zachorowania na osteoporozę i podniesiemy jakość swojego życia.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 4, średnia: 5,00
Co to jest osteoporoza? Objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka osteoporozy

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Interna Szczeklika wydanie 2018 /2019 2. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza 3.https://www.pnmedycznych.pl/wpcontent/uploads/2014/09/pnm_2011_410_423.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.