[responsive_menu]

Co to jest poliomyelitis? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Wprowadzenie szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym spowodowało, że Europejczycy zapomnieli o wielu dręczących ich chorobach. Możemy zaliczyć do nich te spowodowane przez wirusa polio. Wywoływał on groźne schorzenia dotyczące układu nerwowego i mięśniowego człowieka. Przebycie zakażenia wywołanego tym patogenem, jeśli nie kończyło się śmiercią, to w wielu przypadkach upośledzeniem fizycznym chorego.

Co to jest poliomyelitis?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Poliomyelitis to choroba zakaźna spowodowana wirusem polio. Inne nazwy tej jednostki chorobowej, to ostre nagminne porażenie dziecięce. Znana jest również pod postacią choroby Heinego – Medina. Dzięki wprowadzeniu szczepień ochronnych skierowanych przeciwko temu wirusowi jest to obecnie choroba nie występująca w Polsce.

Przyczyny poliomyelitis

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Przyczyną choroby jest zakażenie wirusem polio przeniesione z człowieka na człowieka. Materiałem zakaźnym mogą być: wydzielina dróg oddechowych, kał, wymiociny. Infekcja szerzy się zazwyczaj:

 • drogą pokarmową,
 • drogą kropelkową,
 • poprzez przedmioty zanieczyszczone wydalinami chorego.

Wirus wnika do organizmu przez błonę śluzową przewodu pokarmowego, skąd drogą krwi dostaje się do układu nerwowego. Dotyczy to szczególnie rdzenia kręgowego i mózgu.

Objawy poliomyelitis

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Wśród osób, które ulegną zakażeniu wirusem, aż 90% z nich nie prezentuje żadnych objawów. U pozostałych chorych wywołuje objawy typowe również dla innych chorób wirusowych:

 •  gorączka z osłabieniem,
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • bóle gardła,
 • bóle mięśni,
 • wymioty,
 • brak apetytu.

Najcięższą postacią choroby jest postać porażenna. Oprócz wymienionych wcześniej objawów wiąże się z uszkodzeniem nerwów odpowiadających za pracę mięśni szkieletowych organizmu.

Zapamiętaj:

Szczepienie ochronne przeciwko poliomyelitis jest w Polsce obowiązkowe.

Doprowadza to do stopniowego upośledzenia ich funkcji i zaniku tej tkanki. Wirus może doprowadzić do niszczenia połączeń nerwowych odpowiadających za pracę serca, co prowadzi do zaburzeń rytmu oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego. Dotyka również mięśni klatki piersiowej, które biorą udział w oddychaniu. Grozi to niedotlenieniem organizmu, a w skrajnych przypadkach śmiercią. Rokowanie w tej rzadkiej postaci choroby jest poważne. Często kończy się kalectwem z powodu uszkodzenia układu ruchu.

Leczenie poliomyelitis

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Zapobieganie zachorowaniu jest podstawą zwalczania choroby. Szczepionkę ochronną przeciwko wirusowi polio odkryto już w latach 50. XX wieku. Doprowadziło to w ciągu kilkudziesięciu lat jej stosowania do radykalnego spadku zachorowań. Dzięki temu od ponad 40 lat nie obserwuje się przypadków poliomyelitis w Polsce. W Polsce szczepienie ochronne jest obowiązkowe. Według obecnie obowiązującego kalendarza szczepień podaje się 4 dawki szczepienia:

 • w 3-4 miesiącu życia,
 • w 5-6 miesiącu życia,
 • w 16-18 miesiącu życia,
 • dawkę przypominającą w 6 roku życia. Zawiera ona zawiera zabite wirusy przeciw poliomyelitis. Jest podawana podskórnie lub domięśniowo.
Czy wiesz że:

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do całkowitego usunięcia wirusa polio z populacji ludzkiej za pomocą szczepionek ochronnych?

W przypadku zakażenia wirusem polio w zależności od występujących objawów stosuje się leczenie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i uspokajające. Nie ma skutecznego leku działającego bezpośrednio na patogen namnażający się w organizmie. Jeśli choroba dotyka narządu ruchu zaleca się wdrożenie jak najszybciej zabiegów rehabilitacyjnych. W przypadku postaci przebiegających z porażeniem mięśni oddechowych konieczna jest hospitalizacja, w celu podłączenia chorego do aparatury medycznej wspomagającej oddychanie.

Sukces szczepień ochronnych w przypadku poliomyelitis jest niewyobrażalny. Udało się dzięki nim nie tylko uniknąć ciężkich powikłań choroby, ale zabezpieczyć europejską populację ludzi przed możliwością zachorowania. Metoda uodporniania organizmu na patogeny zdaje się jednak padać ofiarą własnej skuteczności. Część opinii publicznej uważa, że szczepienia nie są potrzebne, a wręcz szkodliwe. Zatarta została pamięć o tym jak groźne potrafią być choroby zakaźne. W przyszłości może to skutkować powrotem przypadków zachorowań od dawna nie występujących w Polsce.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.