Co to jest stulejka i jak wygląda. Leczenie czy operacja?

Stulejka jest wstydliwym problemem wielu mężczyzn. Niesłusznie zwlekają oni z wizytą u urologa, gdyż leczenie zwężenia otworu napletka jest stosunkowo proste i nie niesie za sobą ryzyka groźnych komplikacji. Jak wygląda stulejka i w jaki sposób leczyć to męskie, wrodzone schorzenie?

Jak wygląda stulejka?

Terminem stulejka (łac. phimosis) określa się wrodzone lub nabyte zwężenie napletka, co objawia się utrudnionym (stulejka częściowa) lub wręcz niemożliwym (stulejka całkowita) odsłanianiem żołędzi prącia, zarówno w stanie spoczynku, jak i erekcji. Ponadto za stulejkę uznawany jest stan, w którym możliwe jest odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego prącia przy jednoczesnym występowaniu ucisku i bólu w stanie erekcji. Stulejka nabyta może pojawić się w przypadku nieprawidłowej higieny napletka i żołędzi prącia, przyczyną może być także stan zapalny okolic płciowych oraz choroby współistniejące, np. cukrzyca. W przypadku dzieci stulejkę stwierdza się, jeśli u co najmniej 3-letniego chłopca niemożliwe jest zsunięcie napletka z żołędzi prącia.

Czy wiesz że:

stulejka to schorzenie, które występuje u co dziesiątego mężczyzny?

Ból towarzyszący stulejce utrudnia utrzymanie właściwej higieny żołędzi i napletka, co stwarza idealne warunki do rozwoju zapalenia. Z kolei próby siłowego zsuwania napletka powodują powstawanie pęknięć skórnych, których bliznowacenie jeszcze bardziej pogarsza stan pacjenta. Z tych względów konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Leczenie stulejki

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Leczenie stulejki może odbywać się na drodze farmakologicznej lub operacyjnej. Zastosowanie drogi farmakologicznej możliwe jest w przypadku, gdy stulejka nie wywołuje poważnych obrażeń i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Stosuje się wówczas maści z glikokortykosteroidami (betametazon, kortyzon w połączeniu z antybiotykiem – neomycyną). Glikokortykosteroidy działają przeciwzapalnie, a ponadto pod ich wpływem skóra staje się bardziej podatna na rozciąganie. Zaletą tej metody leczenia jest duże bezpieczeństwo – redukcja ogólnoustrojowych działań niepożądanych (maść działa miejscowo). Należy jednakże pamiętać, że glikokortykosteroidy stosowane miejscowo przez długi okres czasu mogą wywołać takie działania niepożądane jak stany zapalne skóry, jej ścieńczenie (zmniejszenie grubości) oraz zmiany w jej pigmentacji (zabarwieniu).

Inną metodą jest próba rozciągnięcia napletka przy udziale specjalnych przyrządów. Pod wpływem sił rozciągających nasileniu ulegają podziały komórkowe w skórze prącia. Zabiegi tego typu są bezpieczne, jeśli wykonywane są zgodnie z zaleceniami. Korzystne jest także połączenie metody rozciągania z kuracją glikokortykosteroidami.

Zapamiętaj:

Stulejka to zwężenie napletka, które należy leczyć zgłaszając się do urologa.

Operacja stulejki

Leczenie operacyjne stulejki przeprowadza się w przypadku zaawansowanych zmian. Zabieg taki przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym (które odpowiednie jest także dla dzieci), rzadziej w znieczuleniu miejscowym. Możemy wyróżnić dwie metody operacyjnego leczenia stulejki:

  • plastyka napletka – polega na poszerzeniu ujścia napletka poprzez wykonanie nacięć wzdłuż osi penisa; wykonane poszerzenie musi być odpowiednio szerokie, gdyż często zdarza się, że blizny pozabiegowe powodują powrotne zwężenie napletka;
  • obrzezanie – polega na wycięciu fałdu skórnego uciskającego żołądź penisa wraz z całym napletkiem lub jego częścią; najczęściej zabieg wykonuje się metodą low and loose (w stanie spoczynku napletek przykrywa większą część żołędzi) lub high and thight (napletek usuwany jest całkowicie, w związku z czym żołądź również odsłonięta jest całkowicie); rana po zabiegu obrzezania goi się około 2–4 tygodnie; po tym czasie można rozpocząć aktywność seksualną.

Na stulejkę cierpi około 8–12% mężczyzn na świecie. Niezwykle ważne jest, aby nie traktować tej choroby wyłącznie jako defektu anatomicznego, ponieważ nieleczona stulejka grozi częstymi infekcjami dróg moczowo-płciowych. Szczególnie groźnym powikłaniem jest możliwość pojawienia się stanu przedrakowego, z rakiem prącia włącznie, dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia stulejki jest zabieg chirurgiczny, który jest całkowicie bezpieczny i pozwala już po miesiącu powrócić do normalnej aktywności płciowej.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Kikiros C.S., Beasley S.W., Woodward A.A., The response of phimosis to local steroid application, “Pediatric Surgery International”, 8 (1993), 329-332. 2. What are the treatment options for phimosis?, [dostęp on-line 12.07.2017] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0079408/ 3. Choroby układu moczowego i narządów płciowych u dzieci, [dostęp on-line 12.07.2017] https://www.mp.pl/chirurgia/praktyka-kliniczna/80941,choroby-ukladu-moczowego-i-narzadow-plciowych-u-dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.