[responsive_menu]

Co to jest test Coopera oraz jego wyniki? Test Coopera dla dzieci

W dzisiejszych czasach, kiedy sport wkracza w życie coraz większej liczby osób, przychodzi im spierać się z pytaniem o własną wydolność i kondycję fizyczną. W świecie sportu mnóstwo jest wszelkiego rodzaju testów i możliwości pomiaru parametrów wydolności organizmu. Najprostszym i możliwym do wykonania przez każdego amatora jest tzw. test Coopera.

Co to jest test Coopera?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Test Coopera jest najbardziej przesiewową metodą oceny wydolności organizmu. Przed przystąpieniem do jego wykonania konieczne jest wykonanie krótkiej rozgrzewki. Sam test polega na 12-minutowym nieprzerywanym biegu. Po zakończeniu testu ocenia się ile metrów przebiegła badana osoba. W tym celu najlepiej posłużyć się oznaczeniami na bieżni tartanowej (lekkoatletycznej), która stwarza niemalże idealne warunki do przeprowadzenia testu w sposób najbardziej obiektywny.

Gdy mamy już obliczony wynik zawodnika w metrach możemy przystąpić do oceny jego wydolności. W tym celu posłużyć się możemy gotowymi tabelami, które określą czy kondycja badanego jest zła, średnia, czy dobra i jak wynik ten odnosi się do innych osób z jej grupy wiekowej. Inną metodą wykorzystywaną przez trenerów zajmujących się wyczynowcami jest oszacowanie tzw. wskaźnika VO2max, który pokazuje zdolność organizmu do przyswajania tlenu w jednostce czasu. Do dziś wskaźnik ten uznawany jest za uniwersalny sposób określania wytrenowania organizmu.

Czy wiesz że:

Test Coopera został opracowany w 1968 roku na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych?

W celu obliczenia VO2max badanego należy użyć wzoru: VO2max = (22,351 x wynik w km) – 11,288. Jednak taki suchy wynik większości z nas nic nie powie. Do szybkiego obliczenia i porównania się ze średnią naszej grupy wiekowej możemy posłużyć się poniższym kalkulatorem.   

Kalkulator VO2 max dla testu Coopera

Wyniki testu Coopera

Przygotuj wyprawkę dla swojego dziecka już teraz - nie czekaj z tym na ostatnią chwilęAktualne promocje >

Poniższe tabele zawierają statystyczne wyniki uwzględniające płeć i wiek badanego. Zawodowi sportowcy podlegają ocenie w odmiennych kategoriach.

Żródło tabel

Test Coopera dla dzieci

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Test Coopera jako proste i bezpieczne narzędzie oceny może służyć do kontrolowania czy dziecko rozwija się w prawidłowym tempie. Ponadto ułatwia wychwycenie talentów sportowych na wczesnym etapie. Niestety obecnie jest coraz rzadziej stosowane przez wf-istów, jednak wciąż jest dominującym testem sprawności w klubach sportowych. Dla ułatwienia oceny powstały nawet specjalne tabele uwzględniające wiek i płeć dzieci.

Zapamiętaj:

Test Coopera to próba wytrzymałościowa, której głównym celem jest określenie pułapu tlenowego VO2max.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 2,33
Co to jest test Coopera oraz jego wyniki? Test Coopera dla dzieci

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.