[responsive_menu]

Co to jest wodonercze? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Daniel Zagata

Choroby nerek są częstą przyczyną hospitalizacji pacjentów. Nerki stanowią narząd pełniący wiele ważnych funkcji, a ich właściwe działanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Co w sytuacji, gdy lekarz diagnozuje wodonercze? Na czym polega to schorzenie?

Co to jest wodonercze?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Aby zrozumieć czym jest wodonercze konieczne jest poznanie podstawowej anatomii układu moczowego człowieka. Nerka to parzysty narząd, który kształtem przypomina ziarno fasoli. W obrębie nerki człowieka możemy wyróżnić korę oraz rdzeń nerki. Podstawową funkcją nerek jest filtracja (oczyszczenie) krwi z szkodliwych produktów metabolizmu (procesów przemiany materii) człowieka. Dodatkowo nerki pełnią wiele innych, ważnych funkcji, między innymi kontrolują ciśnienie tętnicze krwi.

Szkodliwe produkty przemiany materii są usuwane wraz z moczem, wytwarzanym przez nerki. Mocz następnie gromadzi się w strukturze nazywanej miedniczką nerkową, która znajduje się we wnęce każdej z nerek. Prawidłowo mocz opuszcza miedniczkę nerkową spływając do pęcherza moczowego poprzez moczowody. W sytuacji, gdy odpływ moczu z nerek jest utrudniony dochodzi do zastoju moczu oraz poszerzenia miedniczki nerkowej, co nazywane jest wodonerczem. Może ono wystąpić w każdym wieku, a także być zdiagnozowane w czasie badań prenatalnych (testów mających na celu ustalenie nieprawidłowości u płodu jeszcze w trakcie trwania ciąży). Wodonercze może dotyczyć jednej lub obu nerek jednocześnie.

Opracowanie własne (źródło)

Objawy wodonercza

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Wodonercze nie zawsze daje objawy, czasami chorzy mogą skarżyć się na:

 • bóle pleców, brzucha;
 • ból w trakcie oddawania moczu;
 • uczucia nagłej potrzeby oddania moczu;
 • nudności oraz wymioty;
 • obecność krwi w moczu;
 • gorączkę.

Szczególnie niepokojącym objawem jest występowanie gorączki u osób z wodonerczem, takie osoby powinny być pilnie skonsultowane przez lekarza. Obecność krwi w moczu również wymaga szerszej diagnostyki i znalezienia przyczyny, gdyż może być objawem nowotworu układu moczowego. 

Przyczyny wodonercza 

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Do przyczyn wodonercza zaliczamy wszystkie stany, gdy odpływ moczu z nerek do pęcherza moczowego jest utrudniony. Do najczęstszych należą:

 • kamica nerkowa: kamienie mogą utrudniać odpływ moczu;
 • łagodny rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn: powiększona prostata poprzez ucisk na cewkę moczową utrudnia oddawanie moczu;
 • nowotwór: rak pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, cewki moczowej i innych części układu moczowego lub struktur leżących w pobliżu;
 • zwężenie w obrębie układu moczowego: spowodowane urazem, zapaleniem lub będące wadą wrodzoną;
 • refluks pęcherzowo-moczowodowy: stan, gdy mocz cofa się z pęcherza moczowego do moczowodów i wyżej do układu kielichowo-miedniczkowego nerki;
 • ciąża.

Wodonercze w ciąży

Szukasz książki o zdrowiu - chcesz się dowiedzieć więcej o danej chorobie lub przypadłości?Sprawdź ofertę >

Szacuje się, że u około 80% ciężarnych dochodzi do bezobjawowego poszerzenia miedniczek nerkowych o różnym stopniu nasilenia. Stan ten częściej występuje u pierwiastek, czyli kobiet będących w ciąży po raz pierwszy.

Czy wiesz że:

wodonercze może być rozpoznane za pomocą badania USG?

Zwykle wodonercze rozwija się w  II trymestrze ciąży i jest bardziej widoczne po prawej stronie. Obecnie uważa się, że przyczyną wodonercza w ciąży jest mechaniczny ucisk wywierany na moczowód przez powiększającą się macicę. Wodonercze zwykle zanika w ciągu kilku tygodni po porodzie. Zwykle wodonercze w ciąży nie wymaga leczenia, jednak konieczne jest wykluczenie innych niż ciąża przyczyn poszerzenia miedniczek nerkowych. 

Czy wodonercze jest groźne?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Szybko zdiagnozowane i właściwie leczone wodonercze zwykle nie wiąże się z rozwojem komplikacji. Rokowanie zależy od nasilenia wodonercza oraz jego przyczyny. Wodonercze w ciąży zwykle nie wymaga leczenia i samoistnie ustępuje kilka tygodni po porodzie. W innych przypadkach nieleczone wodonercze może skutkować uszkodzeniem nerki, a gdy dotyczy obu nerek, wiązać się z ryzykiem rozwoju niewydolności nerek.

Leczenie wodonercza 

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom niepełnosprawnymDowiedz się więcej >

Leczenie wodonercza polega na usunięciu przyczyny utrudnionego odpływu moczu z dróg moczowych. Postępowanie terapeutyczne zależy więc od schorzenia, które jest przyczyną wodonercza, np. leczenie kamicy nerkowej. Mały kamień nerkowy może być wydalony samoistnie. W przypadku większych konieczne może okazać się rozbicie ich na mniejsze kawałki (litotrypsja) lub chirurgiczne usunięcie. Wodonercze, będące skutkiem wady rozwojowej może wymagać leczenia operacyjnego. W przypadku chorób nowotworowych konieczne będzie leczenie onkologiczne (np. chemioterapia, radioterapia, leczenie operacyjne).

Zapamiętaj:

Wodonercze może dotyczyć jednej lub obu nerek jednocześnie.

 W niektórych przypadkach wodonercza nadmiar moczu może być odprowadzony za pomocą cewnika (drenu przez który mocz wypływa z pęcherza moczowego) lub specjalnej rurki wprowadzonej przez skórę do miedniczki nerkowej (nefrostomia).  Kluczowe w leczeniu jest znalezienie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego postępowania, w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia nerek. Podsumowując, wodonercze to stan, gdy w wyniku zastoju moczu dochodzi do poszerzenia miedniczki nerkowej. Przyczyn wodonercza jest wiele, dlatego każdy przypadek wymaga dokładnej diagnostyki, wdrożenia odpowiedniego leczenia przyczynowego, celem uniknięcia groźnych powikłań. 

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.