Co to są plamki Fordyce`a, ich objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Skóra jest największym organem w ludzkim ciele i pokrywa całą jego zewnętrzną powierzchnię. Zmiany na niej występujące mogą okazać się niepokojące i być przyczyną udania się do dermatologa. Jednak nie wszystkie mogą okazać się groźne. Jednymi z takich zmian są plamki Fordyce`a. Jak one wyglądają i jakie są przyczyny ich powstania?

Co to są plamki Fordyce`a?

Plamki Fordyce’a to małe plamki lub grudki o średnicy od 1-3mm, które można zaobserwować na wargach, błonie śluzowej policzków i narządów płciowych (żołędzi prącia i wargach sromowych mniejszych). Uważa się, że są to gruczoły łojowe. Kolor plamek Fordyce’a jest bladoczerwony, żółtobiały lub zbliżony do skóry. Co ciekawe są one powszechne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Plamki Fordyce’a mogą budzić niepokój ze względu na swój wygląd, ale nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Są tylko defektem kosmetycznym.

Jak objawiają się plamki Fordyce`a?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Jak już wspomniałam Plamki Fordyce’a pojawiają się na skórze w określonych miejscach i można je zauważyć gołym okiem. Pojawiają się one pojedynczo lub w skupiskach od 50 do 100 plam. Stają się bardziej widoczne, gdy skóra jest rozciągnięta. Plamki Fordyce’a nie wywołują żadnych objawów klinicznych. Nie bolą przy dotyku, ani nie swędzą.

Jakie są przyczyny plamek Fordyce`a?

Plamki Fordyce’a występują u 80% dorosłych. Prawdopodobnie są obecne przy urodzeniu, ale stają się większe i bardziej widoczne mniej więcej w okresie dojrzewania. Nie wiadomo, co powoduje plamki Fordyce’a, ale niektóre badania powiązały ich rozwój ze zmianami hormonalnymi. Hipoteza ta wynika z tego, że częstość ich występowania na skórze ma tendencję wzrostową wraz z wiekiem.

Czy wiesz że:

plamki Fordyce`a występują u 80% dorosłych, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet?

Jak leczyć plamki Fordyce`a?

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Plamy Fordyce’a są nieszkodliwe i nie wymagają żadnego leczenia. Jeśli stanowią dla pacjenta problem kosmetyczny, można je usunąć. W tym celu wykorzystuje się elektrochirurgię, w której elektrycznie wysusza się te zmiany. Dodatkowo plamki Fordyce`a można usunąć laserowo.

Jak zapobiegać plamkom Fordyce`a?

Plamki Fordyce’a nie są chorobą przenoszoną drogą płciową i nie są zakaźne. Często są one wrodzone i rozwijają się wraz z wiekiem. W związku z tym, że przyczyna ich istnienia nie jest do końca poznana, to nie można zapobiec ich wystąpieniu. Jak już wspomniałam, możliwe jest leczenie dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Plamki Fordyce`a a makijaż permanentny

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Makijaż permanentny może pozwolić na zamaskowanie plamek Fordyce’a pod warstwą odpowiednio dobranego pigmentu. Jest to możliwe, gdy zmiany te występują na wargach ust. Dzięki temu uzyskuje się dobry efekt kosmetyczny bez inwazyjnego usuwania plamek Fordyce’a zmian np. za pomocą lasera.

Zapamiętaj:

Plamki Fordyce’a to małe plamki lub grudki o średnicy od 1-3mm, które można zaobserwować na wargach, błonie śluzowej policzków i narządów płciowych (żołędzi prącia i wargach sromowych mniejszych).

Jak już wiemy plamki Fordyce’a nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak należy pamiętać, że obserwacja ciała pod kątem zmian skórnych jest bardzo ważna. Warto umówić się do dermatologa, który wykonuje dermatoskopię, czyli ogląda znamiona za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu można wykryć zmianę, która może być potencjalnie niebezpieczna i którą należy usunąć chirurgicznie, a następnie zbadać pod mikroskopem.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to są plamki Fordyce`a, ich objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Lee JH, Lee JH, Kwon NH, et al. Clinicopathologic Manifestations of Patients with Fordyce's Spots. Ann Dermatol. 2012;24(1):103-106.Saha A, Bandyopadhyay D. Fordyce's spots. Indian Pediatr. 2015 Mar 8;52(3):266.Ahn GR, Park SJ, Lee CK, Kim BJ. A case of successful treatment of Fordyce spots with a single insulated microneedle radiofrequency device. Dermatol Ther. 2019 Sep;32(5):e13026. doi: 10.1111/dth.13026. Epub 2019 Jul 28. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.