[responsive_menu]

Co to są zaburzenia psychosomatyczne? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

W 1818 r. J.Ch. Heinroth wprowadził do medycyny pojęcie psychosomatyki, które dotyczy naukowych poszukiwań w obszarze zależności między czynnikami psychicznymi i fizycznymi. Temat ten wzbudził jednak większe zainteresowanie dopiero sto lat później i stał się obszarem wielu cennych naukowych badań oraz dyskusji. Obecnie dość często mówi się o zaburzeniach psychosomatycznych. Czym dokładnie są i jak sobie z nimi poradzić?

Co to są zaburzenia psychosomatyczne?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

O zaburzeniach psychosomatycznych mówi się wtedy, kiedy ich w powstawaniu lub rozwoju znaczącą rolę (a czasem dominującą) odgrywają czynniki natury psychicznej i emocjonalnej. Choroby te można podzielić na trzy grupy.

 • Zaburzenia wywołane przez bodziec psychiczny. Są one stuprocentową przyczyną występujących dolegliwości, np. nerwicy wegetatywnej.
 • Zaburzenia, które rozwinęły się częściowo pod wpływem czynników psychicznych. Silny i chroniczny stres, a także doświadczanie negatywnych emocji skutecznie mogą przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób np. sercowych i nowotworowych.
 • Zaburzenia, w których czynnik psychiczny zaostrza proces chorobowy. Istnieją choroby (np. łuszczyca, cukrzyca), w których stres może nasilać ich przebieg lub zwiększać intensywność występujących objawów.

Zaburzenia psychosomatyczne – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Objawy zaburzeń psychosomatycznych są rozmaite. Przykładowo, mogą pojawić się ze strony układu pokarmowego (m.in. wzdęcia, nudności), układu krążenia (np. nadciśnienie), układu oddechowego (m.in. trudność z oddychaniem) lub manifestować się poprzez problemy ze skórą (m.in. alergie, trądzik). W obliczu różnorodności tych symptomów ciężko jest podać te najbardziej charakterystyczne. Ich cechą wspólną jest jednak to, że wyglądają jak symptomy choroby fizycznej.

Zaburzenia psychosomatyczne – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Idea zaburzeń psychosomatycznych wzięła się z założenia, że człowiek jest jednością biopsychospołeczną. Oznacza to, że na jego samopoczucie i zdrowie wpływ mają czynniki psychiczne, fizyczne oraz środowiskowe. Udowodniono naukowo, że długotrwały stres negatywnie wpływa na działanie układu immunologicznego, co czyni organizm słabszym i bardziej podatnym na działanie czynników chorobowych.

Zapamiętaj:

Zaburzenia psychosomatyczne pokazują, jak bardzo ważne jest, by dbać o swoje samopoczucie psychiczne. Niestety, ale problemy zawodowe i rodzinne, kryzysy życiowe, a także chroniczny stres osłabiają nasz organizm i narażają go na stan chorobowy.

W trudnych życiowych momentach, kiedy to kumuluje się wiele problemów, dana osoba, która ma predyspozycje genetyczne do konkretnej dolegliwości, może wówczas na nią zachorować z powodu osłabienia organizmu. Chorobę wyzwolić może także nagłe i trudne wydarzenie jak np. wypadek, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy. Okazuje się, że w powstawaniu chorób psychosomatycznych rolę odgrywać mogą też pewne cechy osobowości. Przykładem jest tzw. “wzór zachowania typu A”, który opisuje ludzi skłonnych do zachowań agresywnych i kontrolujących. Charakteryzują się oni także niecierpliwością i dużymi ambicjami. Na ogół żyją pod presją, a relacje z ludźmi traktują jako okazję do rywalizacji. Często zdarza się, że są pracoholikami. Szybkie i pełne stresu tempo życia sprawiają, że taka osoba częściej boryka się z chorobami serca.

Zaburzenia psychosomatyczne – diagnostyka

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

W przebiegu zaburzeń psychosomatycznych powiązania czynników psychicznych i fizycznych są czasami tak silne, że trudno o ich rozdzielenie. Z pewnością należy dokładnie ustalić przyczyny natury fizycznej, gdyż to one będą decydować o podjęciu konkretnych działań medycznych. W ustaleniu, czy dane zaburzenie ma podłoże psychiczne pomagają wywiad kliniczny przeprowadzony przez psychologa klinicznego lub lekarza psychiatrę oraz specjalne opracowane testy psychologiczne.

Zaburzenia psychosomatyczne – leczenie

Ponieważ choroby psychosomatyczne podzielić można na trzy grupy, różne będą ich strategie leczenia. W przypadku zaburzeń wywołanych przez bodziec psychiczny głównym sposobem oddziaływania będzie psychoterapia, która pozwala danej osobie zmierzyć się z tłumionymi uczuciami i trudnymi przeżyciami, a w efekcie pozbyć się uciążliwych objawów. Inaczej będzie wyglądać sytuacja w razie schorzeń, do których rozwoju jedynie częściowo przyczyniły się czynniki psychiczne. Wówczas trzeba podjąć się przede wszystkim leczenia danej jednostki chorobowej (np. choroba wieńcowa). Dobrze jednak, jeśli chory pozostaje w kontakcie z psychologiem bądź terapeutą. Może on wówczas lepiej zrozumieć rolę czynników emocjonalnych w swoim życiu i zbudować odporność psychiczną, co będzie miało pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne. Jeśli chodzi o przewlekłe zaburzenia, w których czynnik psychiczny może zaostrzać ich przebieg, również pomocna może być konsultacja z psychologiem bądź psychoterapeutą. Warto też pomyśleć o nauce technik relaksacyjnych, które pomagają łagodzić stres.

Przykłady chorób psychosomatycznych

Choroby psychosomatyczne to duża i zróżnicowana grupa. Wśród najczęściej występujących wymienić jednak można:

 • nowotwory,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • chorobę niedokrwienną serca,
 • astmę oskrzelową,
 • cukrzycę,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zapalenie jelita grubego,
 • nadczynność tarczycy,
 • atopowe zapalenie skóry.

Objawy psychosomatyczne u dzieci

Dość często zdarza się, że u dziecka występują niepokojące objawy (np. wymioty, bóle głowy, bóle brzucha, moczenie się), które nie mają medycznego uzasadnienia. Oznacza to wtedy, że dziecko doświadcza jakiś realnych trudności lub mierzy się z wieloma negatywnymi emocjami. Przyczyny mogą być różne: dręczenie przez rówieśników, molestowanie seksualne, napięta sytuacja w rodzinie, niemożność sprostowania szkolnym wymaganiom, niska samoocena.

Czy wiesz że:

pokrewną dziedziną psychosomatyki jest psychoneuroimmunologia? Zajmuje się ona badaniem powiązań między układem nerwowym, układem immunologicznym i psychiką. 

Niestety, dziecko na ogół nie jest w stanie wprost powiedzieć co mu dolega, nie rozumie swoich emocji bądź wstydzi się mówić o swoich doświadczeniach, a często po prostu brakuje mu słów, by opisać swój stan. Wówczas jego problemy są wyrażane właśnie przez objawy. Co rodzic może zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze bardzo ważne jest, by z dzieckiem rozmawiać, zachęcać je do mówienia nie tylko o swoich sukcesach i miłych rzeczach, ale również o trudnościach, obawach i problemach. W razie silnych i regularnie pojawiających się objawów warto zgłosić się na konsultację do psychologa dziecięcego lub psychiatry. Można również porozmawiać z osobami ze środowiska dziecka, np. z opiekunami z przedszkola lub nauczycielkami ze szkoły, by lepiej zrozumieć jak syn lub córka funkcjonują na co dzień.

Zaburzenia psychosomatyczne pokazują, jak bardzo ważne jest, by dbać o swoje samopoczucie psychiczne. Niestety, ale problemy zawodowe i rodzinne, kryzysy życiowe, a także chroniczny stres osłabiają nasz organizm i narażają go na stan chorobowy. W procesie leczenia zawsze warto wziąć pod uwagę swoje emocje i psychiczne potrzeby.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 5, średnia: 5,00
Co to są zaburzenia psychosomatyczne? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.