Cynk na trądzik – właściwości, działanie oraz objawy niedoboru cynku

cynk na trądzik

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwtrądzikowych zawierających cynk. Wiele osób z problemami skórnymi zastanawia się, czy jest to tylko chwyt marketingowy? Sprawdź, jaka jest rola cynku w organizmie i czy rzeczywiście ten pierwiastek może pomóc w walce z trądzikiem?

Właściwości oraz źródła pokarmowe cynku

Cynk należy do mikroelementów, czyli pierwiastków występujących w organizmie w bardzo małych ilościach. Dzienne zapotrzebowanie na cynk u populacji europejskiej waha się i wynosi w zależności od wieku: 3 mg (niemowlęta), 35 mg (dzieci), 8 mg (dorosłe kobiety), 11 mg (dorośli mężczyźni) oraz 1213 mg (kobiety w okresie ciąży i laktacji). Najlepszym źródłem cynku są skorupiaki i mięczaki (ostrygi zawierają 6090 mg cynku w 100g), w cynk bogate są także jaja, wątroba, kiełki, otręby pszenne, nasiona słonecznika, pestki dyni, czosnek i cebula.

Cynk pobierany wraz z pokarmem wchłania się w około 20–40% (wchłanianie wspomaga białko zwierzęce oraz kwas cytrynowy), głównie w dwunastnicy i jelicie cienkim. W organizmie człowieka znajduje się około 1,5–4 g cynku, z czego największe jego ilości odkryto w mięśniach (50%), kościach (25–30%), skórze, mózgu, wątrobie, nerkach, śledzionie i trzustce.

Rola cynku w organizmie

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Cynk pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji, m.in.:

  • wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • umożliwia odbieranie bodźców słuchowych i smakowych,
  • reguluje procesy zapamiętywania oraz uczenia się,
  • wpływa pozytywnie na rozwój układu kostnego oraz płciowego,
  • działa odtruwająco (konkuruje z jonami ołowiu i kadmu) oraz przeciwutleniająco.

Na poziomie molekularnym cynk bierze udział w procesie wzrostu i śmierci komórek, naprawie DNA, syntezie RNA, DNA i licznych białek (palce cynkowe), także o charakterze hormonów (insulina). Ponadto moduluje aktywność wielu enzymów (rola cynku jako kofaktora lub aktywatora enzymów), współuczestniczy w zachowaniu równowagi elektrochemicznej w komórce oraz stabilizacji błony komórkowej.

Zapamiętaj:

Niedobór cynku w organizmie powoduje jego ogólne osłabienie i problemy z odpornością.

Objawy niedoboru cynku

Niedobór cynku w organizmie może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, co objawia się zwiększoną podatnością na infekcje, może także wystąpić nadmierne zmęczenie i dekoncentracja Z powodu obniżonej ilości cynku w organizmie pogarsza się także stan włosów i paznokci oraz utrudnione jest gojenie się ran. Mogą pojawić się stany zapalne skóry. Metabolizm cynku częściowo wiąże się z witaminą A, dlatego też nieprawidłowy poziom cynku w organizmie może skutkować rozwojem zaburzeń widzenia. Cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego oraz dojrzewania płciowego, dlatego niedobór tego mikroelementu może hamować wzrost oraz osłabiać popęd seksualny.

Czy cynk pomaga zwalczyć trądzik?

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Cynk jest popularnym składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu trądziku, zarówno w formie miejscowej (kremy, maści), jak i doustnej (tabletki). Maści i kremy zawierają cynk w postaci soli nieorganicznych (węglan, siarczan, tlenek, undecylenian, pirytonian cynku), które cechują się działaniem ściągającym (undecylenian i pirytonian mają także działanie przeciwgrzybicze). Cynk w formie doustnej najlepiej stosować w formie soli kwasów organicznych (pikolinian, glukonian, cytrynian cynku), gdyż to właśnie te postaci cechują się największą wchłanialnością, przy czym zalecana dzienna dawka cynku to około 1530 mg (maksymalnie 40 mg).

Wyniki większości badań potwierdzają skuteczność cynku w łagodzeniu objawów trądziku pospolitego, jak i różowatego, jednak dokładny mechanizm jego działania nie jest poznany. Najprawdopodobniej wynika to z przeciwzapalnych właściwości cynku oraz synergizmu działania z antybiotykami. Wykazano także zdolność cynku do hamowania rozwoju  Propionibacterium acne – bakterii, która jest jednym z czynników wywołujących trądzik pospolity. Poprzez inhibicję bakteryjnych lipaz, cynk hamuje namnażanie wspomnianej bakterii (działanie bakteriostatyczne). Badacze zwracają także uwagę na fakt, iż cynk ogranicza produkcję sebum (poprzez swoje właściwości antyandrogeniczne), przez co objawy trądziku mogą być mniej nasilone.

Czy wiesz że:

maść cynkowa kosztuje tylko kilka złotych, a doskonale redukuje trądziki i zaczerwienia?

Podsumowując – cynk jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Korzystnie wpływa na stan skóry ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, dlatego suplementacja cynku w trądziku może okazać się pomocna. Z pewnością jednak nie można traktować tego pierwiastka jako samodzielnego leku w terapii przeciwtrądzikowej.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Gapys B., Raszeja-Specht A., Bielarczyk H., Rola cynku w procesach fizjologicznych i patologicznych organizmu, “Diagn Lab”, 2014; 50(1): 45-52. 2. Gupta M., Mahajan VK., Mehta KS., Chauhan PS., Zinc Therapy in Dermatology: A Review, “Dermatol Res Pract”, 2014; 2014: 709152. 3. Beata Przygoda, Cynk, [dostęp on-line 20.06.2017] https://dieta.mp.pl/zasady/74604,cynk 4. Gertig H., Przysławski J., Bromatologia: zarys nauki o żywieniu i żywności. PZWL, Warszawa 2006.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.