Cysta na jajniku – objawy, leczenie, operacja. Cysta na jajniku w ciąży – MedoVita.pl
[responsive_menu]

Cysta na jajniku – objawy, leczenie, operacja. Cysta na jajniku w ciąży

Autor: Agnieszka Wal
cysta na jajniku leczenie objawy

Cysta na jajniku to potoczna nazwa torbieli jajnikowej. Torbiele to zazwyczaj łagodne zmiany, które posiadają panie w każdym wieku, choć niekiedy mogą świadczyć o poważniejszych chorobach, jak np. nowotwory. Zwykle nie dają objawów, a kobiety dowiadują się o nich przypadkowo podczas badania ginekologicznego lub USG na wizycie kontrolnej. Jakie są rodzaje torbieli i czy należy się nimi martwić?

Cysta na jajniku

Gładka skóra na dłużej - jak to możesz osiągnąć?Dowiedz się więcej >

W momencie uzyskania przez kobietę dojrzałości płciowej w jajnikach rozpoczyna się proces dojrzewania komórek jajowych (najczęściej cyklicznie, co 28 dni). W pierwszej fazie (folikularnej) dojrzewa około 30. pęcherzyków pierwotnych, zawierających komórkę jajową zwaną oocytem I rzędu. Dojrzały pęcherzyk nosi nazwę pęcherzyka Graafa i ma wielkość ok. 15-20 mm. W połowie cyklu pęcherzyk pęka i komórka jajowa wydostaje się do jamy otrzewnej. Dochodzi do owulacji. Tuż przed pęknięciem pęcherzyka wydziela się ciałko kierunkowe, zawierające 23 chromosomy, dzięki któremu komórka jajowa pozbywa się nadmiaru materiału genetycznego i przekształca się w oocyt II rzędu. Pęcherzyk po uwolnieniu komórki jajowej przekształca się w ciałko żółte, które osiąga pełny rozwój w drugiej fazie cyklu – lutealnej. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona przekształci się w ciałko białawe, a w sytuacji kiedy dojdzie do zapłodnienia – w ciałko żółte ciążowe.

Torbiel jajnika (cystis ovarii) to powstała w obrębie jajnika patologiczna przestrzeń wypełniona różną zawartością (płynem surowiczym, krwią, przestrzeń lita) odgraniczona od prawidłowej tkanki ścianą. Torbiele mogą rozrastać się wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub być tworem egzofitycznym, czyli rosnącym na zewnątrz. Mogą mieć charakter łagodny, np. przetrwały (niepęknięty) pęcherzyk Graafa lub złośliwy – rak jajnika. 

Cysty występują najczęściej u kobiet w okresie rozrodczym. Mogą występować pojedynczo lub mnogo. Jeśli są liczne i znajdują się na obu jajnikach mogą uniemożliwić dojrzewanie prawidłowych komórek jajowych, przez co mogą stać się przyczyną niepłodności.

Wyróżniamy dwa zasadnicze typy torbieli:

  1. czynnościowe (torbiel pęcherzykowa; torbiel ciałka żółtego),
  2. nieczynnościowe (torbiele endometrialne, zwane czekoladowymi – wypełnione krwią, powstają na podłożu zmian endometrialnych; torbiele dermoidalne, zwane skórzastymi – są przykładem łagodnego nowotworu jajnika zwanego potworniakiem dojrzałym; oraz zespół policystycznych jajników – PCOS).

Cysty o nieregularnej budowie, nadmiernej grubości ściany, ze zmianami litymi lub o budowie wielokomorowej mają gorsze rokowania.

Cysty na jajniku objawy

Jak zadbać o naturalny sen, łatwiejsze zasypianie i dobre samopoczucie?Dowiedz się więcej >

Torbiele rzadko kiedy dają objawy. Dopiero po osiągnięciu dużych rozmiarów mogą powodować:

  • ból podbrzusza,
  • uczucie parcia na pęcherz moczowy,
  • zaburzenia cyklu,
  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • dyskomfort w obrębie śródbrzusza – zgaga, nudności,
  • ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
  • omdlenia,
  • zapalenie otrzewnej (tzw. „ostry brzuch” w przypadku pęknięcia torbieli i wydostania się jej zawartości do jamy otrzewnej).

Cysta na jajniku leczenie

Zobacz każdy detal na nowym telewizorze LG OLEDDowiedz się więcej >

Torbiele czynnościowe zwykle nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie. Aby zróżnicować torbiele czynnościowe od guzów jajnika należy powtórzyć badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne w następnym cyklu miesiączkowym (5–7 dzień cyklu). Niektórzy specjaliści decydują się na zastosowanie terapii hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

Torbiele endometrialne jajników często współistnieją z zaawansowaną postacią endometriozy. W planowaniu leczenia należy wziąć pod uwagę plany rozrodcze pacjentki, gdyż wiąże się ono z postępowaniem operacyjnym (maksymalnie oszczędzającym strukturę jajnika i/lub jajowodu). Jeśli w obrębie jednego jajnika cysty występują licznie lub torbiel ze względu na swoje rozmiary uciska na inne narządy, konieczne bywa chirurgiczne usunięcie nawet całego jajnika.

Postępowanie w przypadku torbieli skórzastej jajnika jest przede wszystkim zabiegowe i polega na usunięciu zmiany. Obecnie zwykle techniką laparoskopową, a samo rokowanie jest bardzo dobre.

Cysta na jajniku w ciąży

Philips Ovi Smart - piecze, smaży, grilujeDowiedz się więcej >

Torbiel jajnika w ciąży wykrywana jest za pomocą aparatu USG. Zwykle jest ona niegroźna i nie wymaga interwencji. Konieczne jest jednak monitorowanie wielkości cysty podczas trwania ciąży. W przypadku dużych torbieli zagrożenie w ciąży związane jest z możliwością ich skrętu lub pęknięcia, co może spowodować krwotok zagrażający życiu matki i dziecka. Ponadto duża cysta może doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego. W takiej sytuacji zalecana jest terapia hormonalna, antybiotykoterapia lub usunięcie operacyjne torbieli. Należy z tym jednak poczekać do rozwiązania lub chociaż do drugiego trymestru ciąży (najlepiej między 14. a 16. tygodniem ciąży), gdyż zabieg obarczony jest ryzykiem poronienia. Torbiele usuwa się laparoskopowo, rzadziej stosuje się operację chirurgiczną. Bywa ona jednak konieczna w przypadku bardzo dużych cyst.

Torbiele jajnika to najczęściej występujące niezłośliwe zmiany w obrębie tego narządu. Rzadko dające objawy twory sprawiają, że kobiety w różnym wieku dowiadują się   o nich zupełnie przypadkowo, co nie znaczy, że należy je bagatelizować, ponieważ niektóre mogą przybrać postać złośliwą. Każda zmiana wymaga obserwacji lub podjęcia leczenia hormonalnego czy też operacyjnego.

Chcesz ułatwić sobie przygotowywanie posiłków?
Poznaj Ovi >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Cysta na jajniku – objawy, leczenie, operacja. Cysta na jajniku w ciąży

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.