[responsive_menu]

Czy wkładka domaciczna to skuteczny sposób antykoncepcji?

Autor: Anna Kominko lekarz

W obecnych czasach istnieje całe mnóstwo metod antykoncepcji. Świadome i rozważne planowanie rodziny to przywilej naszych czasów i jedno z podstawowych praw człowieka. Jednak wśród tych licznych sposobów, by zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą, można się pogubić. Istnieją metody mechaniczne, hormonalne, a także łączące te dwie opcje. Niektóre dostępne są bez recepty, niemal w każdym sklepie jak np. prezerwatywa, inne muszą być wybierane rozważnie pod okiem ginekologa, a często nawet przez niego zakładane. Jedną ze skuteczniejszych form antykoncepcji jest tak zwana wkładka domaciczna. Jednak owa wkładka nie występuje w jednej formie – ma bowiem swoje odmiany i warianty.

Co to jest wkładka domaciczna?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Zwana jest inaczej kształtką domaciczną lub spiralą. Istnieje w dwóch formach – jako wkładka z miedzią i jako ta z hormonami, a konkretnie z progesteronem. Wkładkę po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjentki umieszcza w macicy lekarz ginekolog. Zwykle zakłada się ją na okres od 3 do 5 lat, jednak istnieje możliwość wcześniejszego jej wyjęcia, jeśli kobieta zmieni swoje plany co do ciąży. Jest to metoda dość bezpieczna i wygodna – nie trzeba w trakcie jej stosowania pamiętać o regularnym kupowaniu tabletek czy prezerwatyw, zabieraniu ich np. w podróż i pamiętaniu o zastosowaniu. Po założeniu kobieta może tak naprawdę zapomnieć o jej istnieniu.

Działanie wkładki domacicznej

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Działanie wkładki różni się zależnie od jej rodzaju. Wkładka z miedzią powoduje wywoływanie w macicy swego rodzaju stanu zapalnego w odpowiedzi na ciało obce, możliwe że wywołuje również reakcje niszczącą plemniki i komórkę jajową, która uległa owulacji. Jony miedzi upośledzają funkcjonowanie i ruch plemnika oraz blokują swoiste receptory w macicy, utrudniając prawidłowe przemiany fizjologiczne oraz nasilając jej skurcze co prowadzi do szybszego wydalenia komórki jajowej. Wkładka z hormonami oprócz wywołania swoistego odczynu zapalnego, wpływa na zmianę śluzu szyjki macicy, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników. Wpływa też swoją aktywnością hormonalną na endometrium, czyli błonę śluzową macicy – uniemożliwiając zagnieżdżenie się w niej zarodka. Biorąc pod uwagę wszystkie mechanizmy wkładki zapobiegają w głównej mierze samemu zapłodnieniu, a nie zagnieżdżeniu już powstałego zarodka, jak uważano dawniej.

Od kiedy działa wkładka domaciczna?

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Wkładka założona w odpowiednim dniu cyklu jest skuteczna niemalże od razu. Jednak ze względu na pewien dyskomfort u niektórych kobiet czasami nie zaleca się stosunków w ciągu pierwszej doby. Jeśli wkładkę zakładamy w innym momencie cyklu niż w ciągu 7 dni od rozpoczęcia miesiączki – konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie się przez następny tydzień.

Zakładanie wkładki domacicznej

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Wkładkę zakłada lekarz ginekolog .Przed założeniem systemu należy przeprowadzić badania ginekologiczne, badanie piersi i pobrać wymaz cytologiczny. Należy wykluczyć ciążę, nieprawidłowości w endometrium i choroby przenoszone drogą płciową. Zakładamy ją zwykle w ciągu ostatnich dni miesiączki lub około 6 tygodni po porodzie. Założenie wkładki czasem bywa bolesne, a po jej założeniu może dochodzić do plamień. Mogą one utrzymywać się nawet do 3 miesięcy. Po założeniu kształtki należy ponownie zbadać się w ciągu 1-3 miesięcy, a następnie raz do roku tak jak każda kobieta. Wiele firm nie zaleca zakładania wkładki u kobiet, które nie rodziły, jednak nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie.

Usunięcie wkładki domacicznej

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Wkładkę zwykle usuwamy w momencie, gdy kończy się jej działanie (zwykle jest to 3-5 lat), można w tej sytuacji od razu wymienić ją na kolejną, jeśli pacjentka podejmie taką decyzję. Wyjęcie wkładki nie jest bolesne i zwykle usuwa się ją w trakcie miesiączki. Jeśli system zostanie usunięty w innym momencie cyklu niż menstruacja, a pacjentka odbyła stosunek płciowy w ciągu ostatnich 7 dni, istnieje możliwość zajścia w ciążę, chyba, że po usunięciu systemu natychmiast zostanie założony nowy. Wkładkę usuwa lekarz ginekolog poprzez pociągnięcie specjalnej nitki wystającej z macicy poprzez ujście w jej szyjce.

Przesunięcie wkładki domacicznej

Zadbaj o odporność Twojej rodziny z witaminą D3Aktualne promocje >

Dobrze założona wkładka nie powinna być wyczuwalna, a po jej założeniu wielu lekarzy decyduje się na kontrolę prawidłowego położenia poprzez wykonanie USG. Wkładka nie powinna być także wyczuwalna przez partnera w trakcie stosunku. Jeśli pacjentka ma wątpliwości powinna zgłosić się do lekarza. W przypadku przesunięcia zwykle kobieta ma poczucie ciała obcego i wtedy konieczna jest kontrola u ginekologa. U kilku procent kobiet (ok. 4%) może dojść do wypadnięcia wkładki, zwykle gdy założona jest za nisko, choć zdarza się to także w przypadku prawidłowo założonych wkładek. Zarówno wypadnięcie wkładki jak i jej przesunięcie może spowodować spadek skuteczności antykoncepcyjnej.

Skuteczność wkładki domacicznej

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Jest to metoda bardzo skuteczna, najskuteczniejsza z dostępnych w naszym kraju nie licząc podwiązania nasieniowodów u mężczyzny. Do określenia skuteczności wykorzystywany był dawniej wskaźnik Pearla – im niższy wskaźnik tym metoda skuteczniejsza. Oblicza się go na postawie szansy na zapłodnienie u 1000 kobiet w ciągu roku, czyli 12 cykli. Dla wkładki z miedzią wynosi on około 0,8, dla tej z hormonami 0,1. Obecnie WHO skłania się jednak do łatwiejszej oceny – w procentach. Używając tej metody obliczeń obie wkładki mają bardzo wysoką skuteczność rzędu 99%. Dla porównania najpowszechniejsza metoda antykoncepcji jaką jest prezerwatywa ma skuteczność 82%. Tak wysoką skuteczność wkładki zyskujemy to nie tylko dzięki samemu jej odpowiedniemu mechanizmowi działania, ale także dlatego, że pacjentki nie muszą pamiętać o niczym w trakcie jej stosowania – minimalizujemy dzięki temu ryzyko związane z regularnym pamiętaniem o antykoncepcji.

Wkładka domaciczna – przeciwwskazania

Moto e7 - świetny aparat (48 Mpx), długi czas działania (bateria 5000 mAh), wbudowana pamięć aż 64 GBDowiedz się więcej >

Pierwszym i dość oczywistym przeciwwskazaniem jest podejrzenie ciąży, dlatego zawsze przed jej założeniem należy upewnić się czy nie mogło dojść do zapłodnienia w ostatnim czasie. Kolejne to choroby nowotworowe zwłaszcza dotyczące narządu rodnego, wątroby lub piersi – w ich przypadku hormonalne zmiany mogłyby nasilić wręcz wzrost guza. Wady budowy macicy lub mięśniaki, które zmieniają kształt macicy – może to uniemożliwiać prawidłowe założenie wkładki ze względów czysto anatomicznych i mechanicznych. Istnieją jednak różne rodzaje i kształty wkładek. Dlatego u kobiet z mięśniakami można poszukać odpowiedniej opcji, której umieszczenie będzie możliwe pomimo modelowania jamy macicy przez mięśniaka.

Czy wiesz że:

jeżeli pomimo stosowania wkładki dojdzie do zapłodnienia i ciąży, nie usuwamy kształtki, pozostawiona w macicy nie wpływa na rozwój i przebieg ciąży?

Następnym przeciwwskazaniem jest nieprawidłowość w badaniu cytologicznym. Jeśli została wykryta – w pierwszej kolejności należy pogłębić diagnostykę w kierunku chorób szyjki macicy. Również stan zapalny w obrębie miednicy, a także choroba przenoszona drogą płciową, która wystąpiła w ciągu ostatnich 3 miesięcy uniemożliwia bezpieczne założenie wkładki. Oczywiste też wydaje się przeciwwskazanie jakim jest uczulenie na jakikolwiek składnik wchodzący w skład wkładki np. alergia na miedź. Wkładki nie zakładamy także w pierwszych 6 tygodniach od porodu lub poronienia.

Ile kosztuje wkładka domaciczna?

Wkładka z jonami miedzi jest tańsza – kosztuje zwykle około 100 zł. Więcej natomiast zapłacimy za tę z progesteronem, jej cena to zwykle około 600 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wizyty u ginekologa, ewentualnych wcześniejszych badań oraz opłatę za zabieg założenia wkładki przez lekarza. Te dodatkowe kwestie kosztują zwykle od 300 do 600 zł, w zależności od gabinetu i ewentualnych koniecznych badań. Jednak jest to koszt jednorazowy na kilka lat. W czasie jej stosowania nie są konieczne żadne dodatkowe badania czy wizyty, poza standardowymi kontrolami ginekologicznymi, które powinna wykonywać każda kobieta – z wkładką czy bez.

Zapamiętaj:

Dobrze założona wkładka nie powinna być wyczuwalna, a po jej założeniu wielu lekarzy decyduje się na kontrolę prawidłowego położenia poprzez wykonanie USG.

Wkładka jest bardzo dobrą i skuteczną metodą, która ma niewiele przeciwwskazań. Mogą stosować ją kobiety po cesarskim cięciu i karmiące piersią. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wkładek, jednak produktów na rynku jest dużo więcej i wybór odpowiedniej powinien być dokonywany indywidualnie w zależności od możliwości finansowych i innych czynników zdrowotnych pacjentki. Wkładki z miedzią mogą bowiem powodować silne i bolesne miesiączki, natomiast te z hormonami – łagodzą objawy w trakcie menstruacji. Założenie wkładki może być nawet metodą antykoncepcji po stosunku – założenie wkładki w ciągu 48 godzin od stosunku zapobiega zapłodnieniu i rozwojowi ciąży. Po usunięciu wkładki kobieta staje się płodna od kolejnego cyklu, a wcześniejsze stosowanie spirali nie wpływa na późniejszą płodność i rozwój ciąży.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Czy wkładka domaciczna to skuteczny sposób antykoncepcji?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.