[responsive_menu]

Czym jest chlamydioza i jak ją leczyć?

Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową. O jednych mówi się wiele – HIV, kiła czy rzeżączka, większość z nas słyszała te nazwy. Niektóre jednak są mniej popularne w społecznej świadomości, a co dziwniejsze – są to właśnie te najczęściej występujące. Być może wynika to ze skąpoobjawowo przebiegu niektórych, jednak należy zwrócić na nie szczególną uwagę i poznać ich przebieg, gdyż dotyczą nas niezwykle często. Jedną z takich jednostek chorobowych jest chlamydioza.

Czym jest chlamydioza?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Chlamydioza jest to zakażenia bakteryjne układu moczowo-płciowego, które dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest to choroba przenoszona drogą płciową, najczęstsza z bakteryjnych w krajach rozwiniętych. Zwykle występuje ona u ludzi młodych, szczyt zapadalności przypada przed 30 rokiem życia. Należy ona do tak zwanych nierzeżączkowych zapaleń cewki moczowej, ale może zajmować również inne narządy tej okolicy np. szyjkę macicy, odbyt czy powodować zapalenie narządów miednicy. Czasem dochodzi do infekcji w innych obszarach np. do chlamydiowego zapalenia gardła, czy spojówek.

Chlamydioza – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Choroba objawia się różnie w zależności od płci i zajętego narządu. Jeżeli chodzi o zapalenie cewki to objawy jakie mu towarzyszą to pieczenie, świąd, czy ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie tej okolicy i wyciek z cewki moczowej – od śluzowego, wodnistego do nawet ropnego czy częste oddawanie moczu.

Czy wiesz że:

 nawet 30% zakażeń cewki moczowej i 80% zakażeń szyjki macicy przez bakterie z rodzaju Chlamydia bywa bezobjawowych, a mimo to mogą dawać odległe powikłania?

Zapalenie szyjki macicy przebiega zwykle bezobjawowo, w przypadkach objawowych pojawiają się plamienia, krwawienia międzymiesiączkowe, wyciek nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych oraz widoczny stan zapalny w badaniu ginekologicznym z użyciem wziernika. Zapalenie odbytu objawia się również wydzieliną i świądem w tej okolicy. Zajęcie spojówek może dawać objawy takie jak świąd, nieprawidłowa wydzielina w oczach, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, czy ból. Rzadkim przypadkiem zakażenia jest tak zwany zespół Reitera – zapalenie spojówek, stawów, cewki moczowej i towarzysząca wysypka, częściej zdarza się on u mężczyzn. Zapalenie gardła zwykle przebiega bezobjawowo, czasem z pojawieniem się delikatnych dolegliwości bólowych. Na zakażenie chlamydią narażone są również noworodki matek chorych. Chlamydia u ciężarnej może spowodować poronienie, obumarcie wewnątrzmaciczne płodu, zakażenie poporodowe endometrium czy chorobę dziecka – najczęściej zapalenie spojówek czy zapalenie płuc. Dlatego istotne jest badanie kobiet w ciąży pod kątem zakażenia tą bakterią.

Chlamydioza – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Chlamydia psittaci lub Chlamydia trachomatis. Ta pierwsza może być chorobą odzwierzęcą i jest niezwykle rzadka, dlatego cała uwaga skupia się raczej na przenoszonej drogą płciową Chlamydia trachomatis. Szczególnie narażone są osoby często zmieniające partnerów seksualnych, nie używające środków ochrony w postaci prezerwatywy, młodzi ludzie przed 25 rż oraz kobiety po zabiegach usunięcia ciąży. Istnieje również bakteria Chlamydia pneumoniae, która odpowiada za przypadki atypowego zapalenia płuc.

Jak można zarazić się chlamydiozą?

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Chlamydiozą można zarazić się głównie przez stosunki płciowe, zarówno hetero- jak i homoseksualne. Do infekcji dochodzi podczas każdego rodzaju stosunków. Bakteria przechodzi również z matki na płód w trakcie ciąży po pęknięciu pęcherza płodowego i zakażeniu wód płodowych lub w trakcie porodu, gdy dziecko przechodząc przez kanał rodny ma kontakt z bakterią. Istnieje wiele metod diagnostyki – hodowla komórkowa, izolacja DNA czy badania serologiczne (czyli związane z odpowiedzią immunologiczną).

Jak leczyć chlamydiozę?

Chlamydiozę leczymy antybiotykami od jednorazowej dawki do leczenia przez kilka dni, zwykle do tygodnia – w zależności od zastosowanego leku. Lekarz do wyboru ma antybiotyki takie jak doksycyklina, tetracyklina, azytromycyna, erytromycyna, amoksycylina, czy ofloksacyna. Doksycyklina i ofloksacyna są przeciwwskazane w ciąży. Zalecana jest również diagnostyka i leczenie partnerów seksualnych osoby zakażonej. W razie podejrzenia choroby możemy zgłosić się do naszego lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do wenerologa, do którego nie jest konieczne skierowanie.

Czy chlamydioza jest wyleczalna?

Po zastosowaniu antybiotyków dochodzi zwykle do skutecznego wyleczenia pacjenta. Czasem jednak zakażenie bezobjawowe może utrzymywać się latami i nie zostać wykryte oraz leczone.

Zapamiętaj:

Chlamydiozę leczymy antybiotykami od jednorazowej dawki do leczenia przez kilka dni, zwykle do tygodnia – w zależności od zastosowanego leku.

Przy nieprzestrzeganiu zasad bezpiecznego seksu może dojść do ponownego zachorowania. Nawet bezobjawowe zakażenie może wiązać się z licznymi powikłaniami. Niektóre z nich to zapalenie gruczołów w pochwie, zapalenie endometrium, jajowodów, przewlekłe zespoły bólowe miednicy, bezpłodność, ciąże pozamaciczne, zapalenie jąder i najądrzy, czy zapalenie stawów. Powikłania te mogą być groźne dla życia, często utrudniające funkcjonowanie w związku z bólem. Mogą też być przyczyną niepowodzeń położniczych. Dlatego tak ważne jest wykrycie i skutecznie leczenie chlamydii.

Chlamydioza jest chorobą niepozorną. Często nie daje żadnych symptomów, a nawet ta objawowa nie prezentuje zwykle nasilonych dolegliwości. Nie należy jej jednak nigdy bagatelizować, gdyż może prowadzić do różnych powikłań. Bardzo istotne jest też badanie kobiet w ciąży pod kątem tej infekcji, która może być groźna dla dziecka.

Autor: Anna Kominko
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.