[responsive_menu]

Dlaczego dziecko ulewa? Jak zapobiec ulewaniu u niemowląt?

Ulewanie u niemowląt jest zjawiskiem fizjologicznym. Jest to wypłynięcie zjedzonego wcześniej pokarmu na zewnątrz. Ulewania poprzedzają regurgitacje, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku lub jamy ustnej. Obserwuje się je codziennie u około połowy niemowląt do ukończenia 3 miesiąca życia. U większości zdrowych dzieci regurgitacje ustępują samoistnie do 12.–14. miesiąca życia. Najczęściej ulewanie spowodowane jest refluksem żołądkowo-przełykowym, który w późniejszych okresach życia jak i u dorosłych zwykle jest objawem fizjologicznym.

Dlaczego dziecko ulewa?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Ulewania wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego u niemowlęcia – krótki przełyk o niewielkiej pojemności i nie do końca wykształcony mięsień zwieracza dolnego przełyku. Mogą być prowokowane połykaniem nadmiernej ilości powietrza przy karmieniu, a także podawaniem dziecku zbyt dużej ilości pokarmu. Ulewania mogą występować po każdym posiłku, a także między nimi. 

 Jak zmniejszyć ulewanie  u niemowląt?

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Najważniejszym czynnikiem jest prawidłowa metoda karmienia. Podczas karmienia warto zrobić kilka przerw, aby dziecku się odbiło.

Czy wiesz że:

 ulewanie występuje także podczas karmienia butelką, mlekiem modyfikowanym bądź preparatami mlekozastępczymi? Nie tylko przy karmieniu piersią.

Wskazane jest, aby ułożyć dziecko na lewym boku w pozycji półleżącej. Po każdym posiłku można pionizować dziecko do czasu odbicia się. Jeżeli pomimo prawidłowej techniki karmienia i optymalnego ułożenia, dziecko nadal ulewa, można zastosować preparaty zagęszczające mleko. Zawierają one głównie węglowodany i składniki mineralne takie jak wapń, cynk, żelazo i sód. 

Jak zapobiec ulewaniu po jedzeniu?

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Jak już wspomniano, ulewanie jest zjawiskiem fizjologicznym. Nie da mu się zapobiec. Jeżeli nie występują objawy alarmujące takie jak wymioty, wymioty krwiste, zachłyśnięcia, bezdechy, upośledzenie rozwoju i wzrastania, trudności w żywieniu i połykaniu, ulewanie nie wymaga diagnostyki ani leczenia. Można jedynie zmniejszyć  jego częstotliwość i nasilenie technikami wymienionymi wyżej.

Kiedy mija ulewanie u niemowląt?

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Układ pokarmowy niemowlęcia dojrzewa w trakcie pierwszego roku życia. To właśnie w tym czasie samoistnie mija ulewanie (12-14 miesiąc życia)Należy pamiętać, że w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka regurgitacje i ulewanie może występować codziennie, po każdym posiłku.

Zapamiętaj:

Ulewanie jest naturalną, niemowlęcą dolegliwością.

Jest to całkowicie normalne i nie ma żadnego wpływu na rozwój dziecka. Jednak, gdy ulewanie przedłuża się lub objawy niepokoją rodzica należy zgłosić się do lekarza pediatry. Warto stosować śliniaczki, czy pieluszki tetrowe pod szyjkę dziecka, aby ulewania treść nie odparzyła szyi dziecka. 

Różnice między ulewaniem a wymiotami u niemowląt

Bardzo często rodzice mylą ulewanie z wymiotami i niepotrzebnie się niepokoją. Wymioty w odróżnieniu od ulewania są gwałtowne, występują ze skurczem mięśni i widocznym złym samopoczuciem dziecka, natomiast ulewanie jest procesem powolnym, bez żadnego wysiłku ze strony dziecka. Podczas ulewania nie ma zmian samopoczucia dziecka.

Ulewanie jest niegroźnym, naturalnym zjawiskiem w okresie niemowlęcym. W różnym stopniu dotyczy niemal każdego dziecka. Bardzo ważne, aby rodzic potrafił rozróżnić ulewanie od wymiotów. Dzięki temu zaoszczędzi sobie niepotrzebnego stresu, a szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko

Autor: Marta Sawina
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 3,67
Dlaczego dziecko ulewa? Jak zapobiec ulewaniu u niemowląt?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.