[responsive_menu]

Gorączka krwotoczna Lassa. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia choroby

Podróże w egzotyczne kraje stają się coraz bardziej dostępne i popularne. Wybierając się do strefy klimatu równikowego należy zasięgnąć wiedzy o zagrożeniach, które mogą zmienić nasz wyjazd w nieprzyjemne doświadczenie. Jednym z nich są choroby wirusowe. Zaliczamy do nich gorączkę krwotoczną Lassa. Jak leczyć to schorzenie?

Co to jest gorączka krwotoczna Lassa?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Gorączka krwotoczna Lassa to choroba zakaźna występująca na terenie Afryki Zachodniej. Mogą się z nią zetknąć osoby przebywające w następujących krajach: 

 • Nigeria,
 • Gwinea,
 • Liberia,
 • Sierra Leone, 
 • Wybrzeże Kości Słoniowej, 
 • Burkina Faso, 
 • Ghana,
 • Togo, 
 • Benin, 
 • Niger, 
 • Mali.

Gorączka krwotoczna Lassa – objawy

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Większość osób  przechodzi chorobę bezobjawowo. U około 20% występują nieswoiste objawy pochodzące z różnych narządów wchodzących w skład ludzkiego organizmu. Możemy zaliczyć do nich: 

 • gorączkę,
 • nudności i wymioty, 
 • biegunkę,
 • osłabienie,
 • bóle brzucha,
 • bóle mięśni,
 • bóle głowy, 
 • obrzęki o dużym nasileniu.

W szczególnie ciężkich przypadkach choroby, obserwuje się cechy uszkodzenia układu krążenia, oddechowego, wątroby oraz nerek. Dochodzi do krwawień z układu pokarmowego, narządów płciowych, jamy ustnej i nosa. Prowadzi to do szybkiego wyniszczenia organizmu i śmierci. Zachorowanie w mniej agresywnym przebiegu choroby wiąże się z powikłaniami. Jednym z nich jest głuchota.

Początkowe symptomy zakażenia wirusem wywołującym gorączkę Lassa są niecharakterystyczne, co utrudnia diagnostykę i odróżnienie od innych groźnych chorób wirusowych m.in. gorączki krwotocznej Ebola. Staje się to możliwe, dzięki nowoczesnym technologiom badawczym. W warunkach laboratoryjnych, dzięki nim, pracownicy medyczni mogą rozpoznać specyficzny dla tego wirusa materiał genetyczny. 

Gorączka krwotoczna Lassa – przyczyny

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Przyczyną gorączki krwotocznej Lassa są wirusy rodziny arenavirus. Patogen przenoszony jest przez szczury. Ludzie zwykle zarażają się przez żywność lub wodę zanieczyszczoną kałem i moczem gryzoni. 

Czy wiesz że:

na gorączkę krwotoczną Lassa nie ma skutecznego leku oraz szczepionki zabezpieczającej przed zachorowaniem?

Niestety to nie jedyna droga zakażenia. Wirus może szerzyć się poprzez kontakt z wydzielinami osoby zarażonej. Zaliczamy do nich ślinę, krew, mocz, kał, spermę. W różnych sytuacjach mogą się one znaleźć na błonach śluzowych czy uszkodzonej skórze osoby zdrowej.  Okazją do zainfekowania staje się zatem zwykłe kichnięcie, pocałunek czy stosunek płciowy. Służby medyczne również muszą mieć się na baczności przy sprawowaniu opieki nad pacjentami, by przypadkiem nie doszło do zakłucia zabrudzoną krwią igłą. 

Ze względu na łatwość szczerzenia się gorączki krwotocznej Lassa między osobnikami zakażonymi zdarzają się przypadki zawleczenia tej choroby na inne kontynenty, także do Europy. Przypadki choroby w Polsce zdarzają się niezwykle rzadko, co nie powinno zwalniać lekarzy zakaźników od zapoznania się z jej charakterystyką. 

Gorączka krwotoczna Lassa – leczenie

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Nie ma skutecznego leku przeciwko wirusowi wywołującemu gorączkę krwotoczną Lassa. Nie wynaleziono dotychczas szczepionki, która chroniłaby ludność zamieszkującą tereny Afryki Zachodniej oraz przybyszy z innych krajów przed zachorowaniem na gorączkę krwotoczną Lassa. Podstawowym leczeniem w przypadku wystąpienia objawów tej choroby jest dożylna podaż płynów oraz elektrolitów: potasu, sodu, magnezu, chlorków. W przypadkach wystapienia krwawień zaleca się przetaczanie krwi oraz podawanie preparatów krwiopochodnych takich jak osocze.  

Zapamiętaj:

Zdarzają się przypadki zawleczenia tej choroby zakaźnej do Europy.

Jedyną stosowaną metodą zapobiegającą rozprzestrzenianiu się wirusa, jest wprowadzenie prowadzenie podstawowych zasad higieny wśród ludności zamieszkującej obszary występowania największej liczby zachorowań. Polega ona na utrzymywaniu czystości w gospodarstwach domowych oraz odpowiedniego postępowania z odpadami komunalnymi. Wspieraniu przez ludzi drapieżników polujących na gryzonie, na przykład kotów. Ma to zniechęcić szczury do bytowania w siedliskach ludzkich.  

Szczególne zasady postępowania dotyczą opieki nad osobami dotkniętymi gorączką krwotoczną Lassa. Zalecana jest izolacja chorych. Personel medyczny sprawujący nad nimi opiekę powinien być wyposażony w sprzęt zabezpieczający przed zakażeniem, taki jak: rękawiczki, okulary z bocznymi osłonami, maseczki chirurgiczne. Służby sanitarne w sposób szczególny stykające się z wydzielinami chorych winny być wyposażone w kombinezony osłaniające całe ciało. 

Podsumowując, gorączka krwotoczna Lassa należy do jednych z najbardziej śmiertelnych chorób dotyczących kontynentu afrykańskiego. Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże odpowiednio przygotować się osobom podróżującym do krajów Afryki Zachodniej.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.