Grzybica penisa – objawy i leczenie

grzybica penisa objawy leczenie

Grzybica penisa to choroba spowodowana zakażeniem grzybami z rodzaju Candida, zwykle Candida albicans. Do infekcji dochodzi najczęściej w stanach osłabienia odporności lub w wyniku zarażenia się od partnerki chorującej na grzybicę pochwy. Choć to wstydliwy problem, grzybicy penisa nie należy bagatelizować, gdyż grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Objawy grzybicy penisa

Najczęściej infekcja drożdżakowa obejmuje żołądź oraz napletek penisa, chociaż zakażenie może rozprzestrzenić się także do cewki moczowej i okolic odbytu. Początkowo infekcja może przebiegać bezobjawowo, potem jednak pojawiają się  symptomy jasno wskazujące na grzybicę penisa:

  • swędzenie w okolicy narządów płciowych,
  • czerwone, przypominające wysypkę plamki na penisie, które swędzą i z czasem przekształcają się w biały nalot o specyficznym zapachu,
  • ból, zaczerwienienie i obrzęk okolic płciowych,
  • wysięk pod napletkiem o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu,
  • częste parcie na mocz (w przypadku, gdy doszło do infekcji gruczołu krokowego) oraz ból podczas oddawania moczu (gdy doszło do infekcji cewki moczowej),
  • nieprzyjemny zapach preejakulatu oraz ejakulatu.

Czy wiesz że:

nieleczona grzybica penisa może przyczynić się do bezpłodności?

U niektórych pacjentów w przebiegu infekcji dochodzi do powstania stulejki.

Jak leczyć grzybicę penisa?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

W leczeniu grzybicy penisa stosuje się leki przeciwgrzybicze, zarówno w postaci doustnej, jak i miejscowej. Początkowo stosuje się maści i kremy zawierające takie związki jak flukonazol, ekonazol, klotrimazol, ketokonazol oraz mikonazol. Wszystkie wymienione leki należą do syntetycznych leków przeciwgrzybiczych, pochodnych azolowych. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu enzymu – 14-alfa-demetylazy lanosterolu, który jest niezbędny grzybom do biosyntezy ergosterolu (składnika błony komórkowej grzybów). W efekcie tego zaburzona zostaje jej struktura i czynność. Czasem stosuje się także nystatynę (antybiotyk polienowy), jednak rzadziej, ponieważ jej działanie miejscowe jest słabsze niż wymienionych wcześniej substancji.

Zapamiętaj:

Najczęstsze przyczyny grzybicy penisa to utajona cukrzyca, seks z partnerką, która jest zarażona, stres, niedostateczna higiena, noszenie zbyt obcisłej bielizny i spodni oraz stosowanie antybiotyków.

Maści aplikuje się raz dziennie na zmienioną chorobowo skórę członka przez 3–7 dni. W przypadku nieskuteczności terapii miejscowej, wdraża się terapię doustną. Niestety grzybica penisa czasem może nawracać, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich zasad profilaktyki dokładne mycie okolic płciowych ciepłą wodą oraz całkowite osuszanie penisa po kąpieli (ogranicza to warunki rozwoju grzybicy); polecane jest także noszenie luźnej, bawełnianej bielizny.

Podsumowując – grzybica penisa to schorzenie dermatologiczne, którego objawy są bardzo charakterystyczne, a diagnostyka stosunkowo łatwa. Ponadto terapia lekami przeciwgrzybiczymi jest wysoce skuteczna (8090%), co ułatwia walkę z tą chorobą. Ważne jest jak najszybsze wdrożenie farmakoterapii, ponieważ nieleczona grzybica penisa może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia gruczołu krokowego, a nawet bezpłodności.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 7, średnia: 4,43
Grzybica penisa – objawy i leczenie

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Szepietowski J., Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002. 2. Red. Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.