[responsive_menu]

Jak powstaje krwiak podpaznokciowy i jak go leczyć?

Autor: Anna Kominko lekarz

Dla wielu z nas ręce to podstawowe narzędzie pracy, ale też jedna z najważniejszych części ciała, która umożliwia nam manewrowanie przedmiotami, pisanie i wiele innych czynności. Ze względu na to powinniśmy szczególnie uważać na nasze dłonie. Może być to trudno, gdyż angażujemy je w całe mnóstwo czynności. To natomiast sprzyja urazom. Ze względu na to, iż dłoń charakteryzuje się wysoką precyzyjnością, musi ona być w pełni sprawna – wydolnie muszą działać jej mięśnie, naczynia, kości i nerwy. To wszystko razem zapewnia nam wykonywanie wszelkich czynności manualnych. Nawet niewielka, kilkumilimetrowa rana ręki powinna zostać zbadana i może budzić podejrzenie uszkodzenia nie tylko powłok, ale też struktur wewnętrznych np. ścięgien i nerwów. Urazy natomiast prowadzą do różnego rodzaju obrażeń, jednym z nich jest tak zwany krwiak podpaznokciowy.

Co to jest krwiak podpaznokciowy?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Krwiak podpaznokciowy jest to wylew krwi pod płytką paznokciową. Zbierająca się w tym miejscu krew oddziela niejako powierzchnię podłoża od samego paznokcia i taki krwiak może narastać w czasie. Jest to zwykle niewielkie, ale bolesne obrażenie. Pojawia się zarówno w obrębie palców dłoni, jak i stopy.

Krwiak podpaznokciowy – objawy

Przygotuj wyprawkę dla swojego dziecka już teraz - nie czekaj z tym na ostatnią chwilęAktualne promocje >

Zwykle nie ma wątpliwości co do momentu pojawienia się krwiaka, gdyż poprzedzony jest on urazem palca w okolicy paznokcia. Pojawia się silny ból – początkowo w związku z samym uszkodzeniem, a następnie wywołany przez krwiaka. Pod paznokciem narasta czarna, czasem bardzo ciemno bordowa lub fioletowa plama i pojawia się intensywne uczucie bólowe w obrębie samego paznokcia. Często mogą pojawiać się inne dolegliwości – ból przy ruchu, zaczerwienienie, obrzęki – te jednak wynikają bezpośrednio z urazu. Należy zatem wykluczyć inne kwestie – złamanie paliczków, uszkodzenie i zakażenie tkanek palca czy stłuczenie. Nieusunięty krwiak często ulega zakażeniu – wtedy pojawia się ocieplenie palca, zaczerwienienie wokół czy pojawia się ropa.

Krwiak podpaznokciowy – przyczyny

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Jedyną w zasadzie przyczyną powstawania krwiaka podpaznokciowego jest uraz tej okolicy. Częściej może pojawiać się u osób mających problemy z krzepnięciem – u niektórych z nich nawet niezbyt silny ucisk czy uderzenie może powodować krwawienia, jak również powstawanie tego typu krwiaków. Zwłaszcza w pracy, ale także i na co dzień – gotując, majsterkując czy wykonując rozmaite inne czynności w domu należy pamiętać o ochronie rąk. Zakładanie ochronnych rękawic, czy uważne i ostrożne obchodzenie się z narzędziami może uchronić nas przed wieloma tego typu obrażeniami.

Krwiak podpaznokciowy – leczenie

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Z urazami ręki, oprócz powierzchownego uszkodzenia naskórka powinniśmy generalnie zawsze zgłaszać się do lekarza. Ręka jest bowiem złożoną strukturą i jako laicy nie mamy pewności co do tego jak głęboko penetrują niektóre rany, czy wewnątrz nic nie jest naruszone.

Czy wiesz że:

jeśli w wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia macierzy paznokcia (czyli miejsca gdzie namnażają się komórki co umożliwia jego rośnięcie) może to spowodować problemy z jego późniejszym wzrastaniem – krzywy wzrost, jego opóźnienie czy pofałdowanie płytki paznokciowej? Inne powikłania, z którymi możemy się spotkać to powstanie zakażenia uszkodzonej tkanki.

W przypadku krwiaka podpaznokciowego konieczna jest jego ewakuacja. To właśnie narastający zbiornik krwi wywołuje ból – gdyż pod paznokciem narasta ciśnienie. Lekarz może nakłuć paznokieć ponad krwiakiem w jałowych warunkach, po uprzedniej dezynfekcji. Krwiak zajmujący ponad połowę powierzchni paznokcia zawsze musi być nakłuty. Pozwala to na uwolnienie zbierającej się tam krwi. Wykonuje się to grubą igłą lub rozgrzanym do czerwoności końcem spinacza czy innego metalowego elementu. Nie jest konieczne wykonywanie znieczulenia, gdyż paznokieć nie jest sam w sobie unerwiony. Jeżeli krwiakowi towarzyszą inne obrażenia np. tkanek otaczających paznokieć – wtedy może być konieczna antybiotykoterapia. Konieczne jest sprawdzenie statusu szczepień przeciwtężcowych i ewentualna profilaktyka w tym kierunku czy założenie usztywnienia, w przypadku urazu stawu lub kości. Są to jednak dodatkowe czynności niezwiązane stricte z leczeniem krwiaka, a jedynie innych obrażeń powstałych przy okazji tego samego urazu. Natomiast przy bardzo zanieczyszczonym palcu antybiotyki i leczenie w kierunku tężca może być włączone nawet przy wystąpieniu samego krwiaka.

Krwiak podpaznokciowy a czerniak

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Nie tylko krwiak podpaznokciowy może objawiać się pojawieniem się ciemnej plamy. Podobnie wyglądać może czerniak w umiejscowieniu pod paznokciem. Jak zatem je rozpoznać?

Zapamiętaj:

Krwiak podpaznokciowy jest to wylew krwi pod płytką paznokciową. Zbierająca się w tym miejscu krew oddziela niejako powierzchnię podłoża od samego paznokcia i taki krwiak może narastać w czasie.

Przede wszystkim przed pojawieniem się krwiaka zwykle pamiętamy, iż miał miejsce jakiś uraz. Krwiak narasta dość szybko, w parę godzin czy dni, natomiast czerniak zwykle rośnie i zwiększa się wolno. Czerniak nie daje tak silnych dolegliwości bólowych – gdy jego masa napiera już na paznokieć może pojawić się ból i dyskomfort, jednak nie jest on tak silny, pulsujący i gwałtowny jak w krwiaku. Jeżeli zmiana taka utrzymuje się dłużej – nie zgłosiliśmy się do lekarza z małą plamką lub jest ona nadal widoczna po ewakuacji krwiaka – należy udać się do dermatologa, który powinien rozwiać nasze wątpliwości. Czerniak okolicy dłoni, stóp i paznokci nazywany jest akralnym i jest to raczej rzadka jego odmiana. Zawsze jednak należy zachowywać czujność onkologiczną. Naszą uwagę powinny zwrócić zmiany o nieregularnym kształcie, wybarwieniu, asymetryczne, szybko wzrastające lub większe niż 5mm oraz wypukłe.

Wszelkie zmiany w obrębie dłoni powinny być skonsultowane przez lekarza. Po urazie powinniśmy pilnie udać się na wizytę, by sprawdzić rozległość obrażeń i zastosować ewentualną profilaktykę zakażeń. Pogorszenie się bólu i innych dolegliwości w obrębie ręki bardzo utrudnia codziennie życie i wykonywanie nawet podstawowych czynności. Również zmiany przewlekłe powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli nie mamy pewności spytajmy o poradę lekarza rodzinnego – ten skieruje nas odpowiednio do chirurga bądź dermatologa.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.