Tabletki na odchudzanie dla kobiet i mężczyzn – jak wybrać skuteczny preparat?

Szczupła i zdrowo wyglądająca sylwetka to marzenie większości kobiet, ale także mężczyzn. Niestety wiele osób zmaga się z nadwagą i otyłością, a także często z chorobami towarzyszącymi. Niezdrowa dieta obfitująca w tłuszcz, węglowodany proste oraz tzw. “śmieciowe jedzenie”, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres to najłatwiejsza droga do otyłości. Wiele osób chcąc pozbyć się nadmiaru kilogramów decyduje się na stosowanie preparatów odchudzających, które w łatwy sposób mają sprawić, że osiągniemy idealny wygląd. Nie jest to do końca prawda… Żaden suplement diety wspomagający odchudzanie, bez zmiany sposobu żywienia i aktywności fizycznej nie przyniesie efektu! Należy o tym pamiętać decydując się na zażywanie środków wspomagających odchudzanie. Jednak czy tabletki na odchudzanie działają i czy są niezbędne, aby osiągnąć postawiony sobie cel jakim jest idealna figura?

Tabletki na odchudzanie dla kobiet

Większość kobiet niewątpliwie przykłada większą uwagę do zdrowia i swojego wyglądu niż mężczyźni. Nie chcąc stosować ograniczeń w swoim dotychczasowym sposobie żywienia, często decydują się na wypróbowanie tabletek odchudzających. Powody dla których to robią są różne np. brak chęci do zmian, brak czasu na aktywność fizyczną czy też po prostu brak dostatecznej wiedzy, która jest niezbędna do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia.

Kobiety różnią się od mężczyzn nie tylko wyglądem fizycznym, ale także funkcjonowanie ich organizmu jest nieco inne. Wynika to z faktu, że kobiety odkładają zwykle więcej tkanki tłuszczowej, a także mają inną niż mężczyźni gospodarkę hormonalną. Tabletki na odchudzanie mają różne mechanizmy działania.

Korzystne będą tabletki zawierające chitozan, czyli polimer otrzymywany ze szkieletów skorupiaków (chityny). Mechanizm działania jest oparty na utrudnianiu przyswajania węglowodanów i tłuszczów z posiłków. Dodatkowo hamuje apetyt. Podobnie suplementy zawierające w swoim składzie błonnik pokarmowy, czyli mieszaninę złożoną z polisacharydów roślinnych opornych na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejszają uczucie głodu.

Dodatkowo u kobiet sprawdzą się środki zawierające składniki wspomagające spalanie tłuszczu. Mogą to być tabletki zawierające w swoim składzie m.in. ekstrakty z zielonej herbaty. Związki zawarte w ekstraktach zawierają metyloksantyny, które zwiększają wydatek energetyczny przez podnoszenie termogenezy. Należy pamiętać, aby nie stosować wyższej dawki niż zalecana, ponieważ zawarta w zielonej herbacie teina (kofeina której źródłem jest herbata nazywana jest teiną) w nadmiarze może powodować bezsenność, czy nawet zaburzenia pracy serca. Preparaty zawierające w swoim składzie guaranę również zawierają kofeinę pobudza ona ośrodek przemiany materii, prowadząc do wzmożonej glikolizy i lipolizy.

Warto dodatkowo zadbać o prawidłowy poziom zawartości chromu w organizmie. Tabletki na odchudzanie mogą w swoim składzie zawierać ten pierwiastek, pomaga on w ograniczeniu apetytu, szczególnie na słodycze.

Tabletki na odchudzanie dla mężczyzn

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Mężczyźni w procesie odchudzania często decydują się połączyć stosowanie suplementów odchudzających z aktywnością fizyczną. Organizm mężczyzny zawiera zazwyczaj więcej mięśni niż ciało kobiety, dlatego warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające w swoim składzie substancje podnoszące metabolizm oraz ograniczające przyrost tkanki tłuszczowej.

Przykładem jest często stosowana w tabletkach odchudzających L-karnityna, która bierze udział w utlenianiu kwasów tłuszczowych, umożliwia ich transport przez błony mitochondrialne, dzięki czemu nasila procesy metaboliczne. Podobne działanie podnoszące przemianę materii wykazuje m.in. koenzym Q-10.

Zapamiętaj:

Tabletki na odchudzanie nie zastąpią zbilansowanej diety i ruchu fizycznego!

Na ograniczenie przyrostu tkanki tłuszczowej może korzystny efekt wywierać kwas hydroksycytrynowy (HCA), zawarty m.in. w roślinie Garcinia cambogia. HCA hamuje syntezę kwasów tłuszczowych w organizmie przez obniżanie aktywności liazy cytrynianowej.

Opisane wcześniej składniki aktywne, które mogą być zawarte w tabletkach odchudzających występują tylko w formie suplementów diety. Obecnie jedynym lekiem stosowanym w leczeniu otyłości jest orlistat. Mechanizm działania leku polega na osłabieniu trawienia i wchłaniania tłuszczu w przewodzie pokarmowym. Orlistat jest lekiem wydawanym na receptę z polecenia lekarza. Może być stosowany u osób z  otyłością (BMI≥30 kg/m2) lub nadwagą (BMI ≥28 kg/m2). Stosowanie leku powinno być połączone ze stosowaniem diety niskokalorycznej. Jak każdy lek orlistat może wykazywać działania niepożądane. Najczęściej wśród skutków ubocznych wyróżnia się zaburzenie żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, brzucha, tłuszczowe stolce, wzdęcia, gazy, uczucie rozpierania, zakażenie układu moczowego, ogólne zmęczenie itd. Należy pamiętać, że w przypadku terapii tym lekiem powinno się stosować suplementację witaminami A, D, E i K witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Czy wiesz że:

tabletki odchudzające po odstawieniu często powodują powrót do dawnej wagi?

Tabletki na odchudzanie wydają się być idealnym sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe “wspomaganie” organizmu. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ suplementy diety to nie leki i niestety nie podlegają ścisłej kontroli. Na rynku istnieje wiele preparatów, zarówno monoskładnikowych, jak i wieloskładnikowych, warto zastanowić się jaki preparat będzie dla nas najlepszy. Duże znaczenie ma płeć ze względu na odmienne u kobiet i u mężczyzn funkcjonowanie organizmu. Najważniejsza jest jednak odpowiednio dobrana dieta oraz aktywność fizyczna. Dodatkowe spożywanie suplementów możemy potraktować jako naszą motywację oraz czynnik, który w niektórych przypadkach przy systematycznym stosowaniu może nam skutecznie pomóc w walce z otyłością.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 3,67
Tabletki na odchudzanie dla kobiet i mężczyzn – jak wybrać skuteczny preparat?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Marciniak-Łukasiak K., Żbikowska A., Kowalska M., Rynek suplementów diety wspomagających odchudzanie, “Postępy techniki przetwórstwa spożywczego”, 2/2013, 57-60 2. Kudelska W., Wybrane substancje chemiczne stosowane w preparatach odchudzających, “Chemia i ochrona środowiska”, 2009,  XIII, 9-15 3. Węgielska I., Słaba W., Suliburska J., Terapia dietą i leczenie farmakologiczne otyłości w aspekcie problemu niedożywienia osób otyłych, “Forum Zaburzeń Metabolicznych”, 2011, tom 2, nr 4, 239–244

Opinie i komentarze

 • Zirytowany

  "Orlistat jest lekiem wydawanym na receptę z polecenia lekarza. ", a są leki na recepte wydawane przez sprzedawcę ogórków w warzywniaku?

  Odpowiedz >
  • Sebastian

   W Polsce receptę może wystawić też np. pielęgniarka, a pielęgniarka nie jest lekarzem - więc komentarz lekko nie na miejscu :) Polecam lekturę tego dokumentu - przyda się Panu plus innym, którzy na niego trafią :) http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/ogolne-zasady-wystawiania-recept/

   Odpowiedz >

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.