Kim jest ambiwertyk i jakie ma cechy? Ambiwertyk w związku i w pracy

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Ambiwersja to termin, który dopiero zyskuje na popularności. Na stałe do potocznego języka weszły za to już dawno dwa inne pojęcia: introwersja i ekstrawersja. Okazuje się jednak, że nie są one wystarczające do opisywania typów osobowości. Wiele osób nie umie jednoznacznie określić, czy bardziej skupiają się na wewnętrznym, czy może zewnętrznym świecie. Z pomocą przychodzi im termin ambiwersja, który oznacza kombinację introwertycznych i ekstrawertycznych cech.

Kim jest ambiwertyk?

Ambiwertyk to osoba, która zauważa u siebie zarówno cechy introwertyka, jak i ekstrawertyka. Oznacza to, że ważny jest dla niej świat wewnętrzny i spędzanie czasu w pojedynkę (introwersja), jak i kontakt z ludźmi oraz zanurzenie w zewnętrznej rzeczywistości (ekstrawersja). Introwersji i ekstrawersji nie warto jednak traktować jako dwóch odrębnych zjawisk. Osobowość człowieka lepiej jest określać za pomocą kontinuum, które oznacza natężenie określonych cech. Na jednym jego końcu jest introwersja, a na drugim – ekstrawersja. Wielu ludzi odnajduje się jednak gdzieś pośrodku tych obu biegunów. Nazywa się ich wówczas ambiwertykami. Co to oznacza? Przede wszystkim elastyczną osobowość, dzięki której człowiek umie szybko dostosowywać się do różnych sytuacji. Bywa, że ma ochotę wyjść na imprezę, a innym razem preferuje odpoczynek w domu. Na ogół nie ma problemu, by odnaleźć się w towarzystwie, ale ceni też czas spędzony w pojedynkę. To osoba, której łatwo zachować jest w życiu zdrowe proporcje.

Jakie są cechy ambiwertyka?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Ambiwertyk posiada cechy typowe zarówno dla ekstrawertyzmu, jak i introwertyzmu, choć mogą one oczywiście występować w różnym nasileniu. Jego dużą zaletą jest elastyczność. Dzięki temu, że naturalne są dla niego różne zachowania, łatwo i szybko umie się on dostosować do sytuacji. Jednocześnie jest to osoba, która nie popada w skrajność. Na ogół świetnie sprawdza się zarówno jako słuchacz, jak i mówca. Niestety, plastyczność zachowań sprawia, że ambiwertykowi ciężej jest podejmować decyzje lub określić na czym mu zależy. Bywa, że pewne cechy introwertyczne bądź ekstrawertyczne ujawniają się w zależności od kontekstu. Przykładowo, w gronie znajomych taki człowiek może być duszą towarzystwa, zaś w obecności obcych osób pozostać wycofanym. Przez to ambiwertyk może być różnie postrzegany przez poszczególne osoby.

Ambiwertyk w związku – jaki jest?

Ambiwertyk często okazuje się być dobrym partnerem. W dużej mierze zawdzięcza on to swojej elastyczności. Na ogół nie ma on także większych problemów z komunikacją. Potrafi zachować balans między mówieniem i słuchaniem. Będzie dobrze czuł się na randce w kawiarni, jak i na koncercie. Ponieważ nie lubi on popadać w skrajności, partner może czuć się przy nim bezpiecznie. Problemem może być jednak to, że ambiwertyk miewa trudność z określeniem tego, czego chce lub na czym mu zależy, przez co druga osoba w związku może czuć się zdezorientowana.

Zapamiętaj:

Ambiwertyk to osoba, która zauważa u siebie zarówno cechy introwertyka, jak i ekstrawertyka.

Ambiwertyk w pracy – jak się odnajduje?

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Elastyczność ambiwertyka sprawia, że świetnie może on odnaleźć się zarówno w pracy z innymi ludźmi, jak i w pojedynkę. Powinien on poradzić sobie w każdej sytuacji, nawet jeśli jest ona dla niego nowa i nietypowa. Ambiwertycy zachowują się w sposób wyważony, za co często są szanowani w środowisku pracy, gdzie skrajne reakcje utrudniają wykonywanie bieżących obowiązków. Ambiwertyk to często osoba asertywna, która umie wyrazić swoje zdanie w zdecydowany, ale grzeczny sposób.

Czy wiesz że:

 ambiwersja (jak również ekstrawersja i introwersja) jest ściśle powiązana z pracą naszego mózgu, a konkretnie ilością uwalnianej dopaminy?

 

Jaki zawód dla ambiwertyka będzie idealny?

Ambiwertyk może wykonywać różne prace i w wielu z nich dobrze się sprawdzić. Nie ma problemu, aby pracował za biurkiem lub spędzał czas na rozmowie z klientami. Najlepiej jednak aby jego zawodowe obowiązki zakładały część pracy w pojedynkę, a część pracy w zespole. Pozwoli mu to na zachowanie psychicznej równowagi, co z kolei będzie miało wpływ na jakość jego pracy. Warto ambiwertykowi urozmaicać zadania, dzięki czemu będzie się on mógł wykazać i nie zmęczy się powtarzaniem tych samych czynności.

Test na ambiwertyka

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Statystyki pokazują, że ambiwertyków jest wielu w społeczeństwie – nawet do 60%! Za pomocą krótkiego testu można sprawdzić, czy należy się do tego grona. Wystarczy zapoznać się z różnymi stwierdzeniami i odpowiedzieć na nie TAK lub NIE.

 • Jestem dobrym słuchaczem, ale lubię też mówić.
 • Potrafię łatwo dostosowywać się do nowych sytuacji.
 • Dbam w swoim życiu o balans.
 • Czuję się komfortowo z innymi ludźmi, jak i w pojedynkę.
 • Czuję, że nie opisuje mnie w pełni ani pojęcie introwertyzmu, ani ekstrawertyzmu.
 • Lubię prowadzić pasjonujące rozmowy, ale jeśli zdarzają się chwile ciszy, również jest to w porządku.
 • Mam sporo znajomych i kilku bardzo bliskich przyjaciół.
 • W związku wyrażam swoje potrzeby i emocje, staram się też słuchać partnera.
 • Czasami nie umiem się zdecydować i nie wiem, czego chcę.
 • Nie lubię popadać w skrajności.
 • Jeśli większość odpowiedzi na pytanie brzmi TAK, świadczy to o ambiwersji.

Ambiwersja to określenie osoby, która zachowuje się w równym stopniu jak osoba ekstrawertyczna oraz introwertyczna. Jej dużym atutem jest elastyczność i umiejętność szybkiego przystosowywania się do nowej sytuacji. To także osoba, z którą łatwo się jest komunikować, ponieważ umie słuchać, a jednocześnie nie stroni ona od swoich komentarzy i wypowiedzi. Bywa jednak, że ciężko jej się zdecydować lub określić.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Kim jest ambiwertyk i jakie ma cechy? Ambiwertyk w związku i w pracy

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

 1. Alcee M., Ambiwerts Rock!, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://psychologytoday.com/us/blog/live-life-creatively/201906/ambiverts-rock (19.08.2021).
2. Goldman R., 5 Signs That You Maybe Be an Introvert, [w:] Healthline [online]. Dostępny w Internecie: https://healthline.com/health/health-ambivert (19.08.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.