[responsive_menu]

Łupież różowy Giberta – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Łupież różowy Giberta to dość powszechne schorzenie dermatologiczne. Jest przyczyną nawet 2% wizyt w gabinecie lekarza dermatologa. Mimo powszechnego występowania, jego przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. Jakie są objawy łupieżu różowego? Jak możemy leczyć to schorzenie skóry i czy leczenie konieczne?

Czym jest łupież różowy Giberta?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Łupież różowy Giberta (z łaciny: Pityriasis rosea Gibert) to choroba skóry o charakterze rumieniowo – złuszczającym. Najczęściej dotyka dzieci i osoby młode (od 10 do 35 roku życia). Najwięcej przypadków tego schorzenia obserwujemy wiosną oraz jesienią. Łupież różowy najczęściej przebiega łagodnie i nie zawsze wymaga leczenie.

Łupież różowy Glberta – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Podstawowym wykwitem w tym schorzeniu jest plama koloru bladoróżowego, która przyjmuje owalny lub okrągły kształt. Pierwszym objawem jest pojawienie się tak zwanej blaszki macierzystej. Jest to pierwszy wykwit o charakterze plamy, który jest większy, niż pojawiające się po czasie zmiany skórne. Od pierwszego wykwitu (blaszki macierzystej) do pojawienia się licznych plam na ciele mija około 6 dni. Zmianom skórnym może towarzyszyć niewielki świąd. Zazwyczaj nie występują inne objawy, w tym ogólne, takie jak na przykład gorączka.

Jak wygląda łupież różowy Giberta?

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Łupież różowy Giberta w pełnym obrazie klinicznym charakteryzuje się obecnością licznych, owalnych, “medalionowatych” plam. Plamy mogą wykazywać niewielkie cechy złuszczania na obwodzie. Mogą występować na całym ciele, ale lokalizują się głównie na tułowiu i kończynach. Blaszka macierzysta, będąca zazwyczaj największą plamą, często wykazuje powierzchowne złuszczanie, przypomina łuski charakterystyczne dla łuszczycy – przewlekłej dermatozy zapalnej.

Ryc. 2. Zmiany rumieniowe w przebiegu łupieżu różowego. Największa, występująca centralnie zmiana odpowiada prawdopodobnie blaszce macierzystej. Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/Pit_rosea_small.jpg
Evanherk / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Łupież różowy Giberta – przyczyny

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Etiologia tego schorzenia nie została do końca poznana. Uważa się, że łupież różowy Giberta jest wywoływany przez wirus opryszczki typu 7 (HHV-7). Badania molekularne pozwoliły na wykrycie w zmianach skórnych i osoczu pacjentów z łupieżem różowym Giberta właśnie wirusa HHV-7. Jednak osocze ludzi zdrowych także wykazywało obecność wirusa, co może wskazywać, że wirus ten powoduje wystąpienie zmian skórnych tylko w przypadku odpowiedniej, genetycznej predyspozycji.

Czy Łupież różowy Giberta jest zaraźliwy?

Łupież różowy Giberta nie jest schorzeniem zaraźliwym. Mimo prawdopodobnej etiologii wirusowej, schorzenie to nie wykazuje zakaźności. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż do zakażenia, oprócz czynnika wirusowego potrzebna jest także odpowiednia predyspozycja osobnicza.

Łupież różowy Giberta – leczenie

Łupież różowy Giberta na ogół nie wymaga leczenia. Zmiany ustępują samoistnie po około 4 – 6 tygodniach.

Czy wiesz że:

 łupież rumieniowy Giberta częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn?

W przypadku świądu można zastosować leki antyhistaminowe (są to leki powszechnie stosowane w schorzeniach alergicznych i chorobach skóry przebiegających ze świądem). Pomocne mogą być również miejscowe preparaty sterydowe. Leczenie to jednak, mimo redukcji świądu, nie skraca czasu trwania objawów skórnych. Łupież różowy Giberta może nawracać, szczególnie w kolejnych sezonach wiosenno-jesiennych. Uważa się, że nawroty mogą być związane z zaburzeniami i obniżeniem odporności organizmu.

Pojawienie się na skórze zmian o charakterze plamy wymaga diagnostyki dermatologicznej. NIe zawsze bowiem mamy do czynienia z niegroźnym łupieżem różowym. Zmiany skórne o tym charakterze należy różnicować z grzybicą skóry, wypryskiem łojotokowym, a także z łuszczycą (blaszka macierzysta może przypominać wykwity typowe dla łuszczycy). Diagnostyką różnicową i postawieniem rozpoznania zajmie się lekarz dermatolog.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.