Mięśniaki macicy to najczęściej występujące u kobiet nowotwory niezłośliwe macicy. Występują w postaci łagodnych, gładkokomórkowych guzów. Najczęściej rozpoznawane są u kobiet w wieku 35–45 lat, choć mogą je mieć kobiety w każdym wieku. Jakie dają objawy i jak je leczyć?
Mięśniaki macicy – przyczyny
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co powoduje mięśniaki. Uważa się, że duży wpływ na ich powstawanie mają estrogeny i niedobór progesteronu. Za tą tezą może przemawiać występowanie mięśniaków zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym, rzadko rozpoznaje się je u dziewcząt przed pokwitaniem czy kobiet po menopauzie. Częściej rozpoznawane są u kobiet, które nie rodziły lub u tych po niepowodzeniach położniczych. Uważa się nawet, że właśnie te same zaburzenia hormonalne mogą być z jednej strony przyczyną niepłodności, a z drugiej – mięśniaków.
Mięśniaki trzonu macicy zwykle występują jako guzy mnogie, rzadziej pojedyncze. W zależności od ich umiejscowienia wyróżnia się mięśniaki:
- podśluzówkowe – rosną do środka macicy,
- śródścienne – rosną w ścianie macicy,
- podsurowicówkowe – rosną na zewnątrz macicy,
- międzywięzadłowe – rosną na powierzchni trzonu macicy i uciskają na więzadła,
- uszypułowane – mogą rosnąć na zewnątrz i do środka macicy, połączone są z jej trzonem za pomocą pasma tkanki łącznej.
Wstępne rozpoznanie następuje podczas badania ginekologicznego oraz USG, a w ostateczności po zabiegu operacyjnym.
Mięśniaki macicy – objawy
Początkowo mięśniaki mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych. Jednak wraz z ich wzrostem mogą pojawić się różne dolegliwości, takie jak:
- przedłużone, obfite krwawienia miesiączkowe,
- nieregularne krwawienia miesiączkowe,
- bóle w podbrzuszu,
- skurcze macicy,
- bóle okolicy krzyżowej,
- nietrzymanie moczu,
- przewlekłe zaparcia,
- niepłodność,
- objawy zakażenia, jeżeli wystąpi martwica.
Mięśniaki macicy – leczenie
Leczenie mięśniaków jest zależne od kilku parametrów: ich wielkości oraz liczby, wieku chorej oraz od chęci zachowania płodności przez kobietę.
W przypadku mięśniaków, które nie dają objawów zwłaszcza u kobiet młodych, zaleca się kontrolę gnekologiczną co 3–6 miesięcy. Jest to bardzo ważne, bowiem niekontrolowane mięśniaki mogą doprowadzić do wtórnego zakażenia lub przekształcić się w postać złośliwą – mięsaki gładkokomórkowe.
Zabieg operacyjny rozważany jest w sytuacjach, jeśli:
- trzon macicy swoją wielkością odpowiada 3-miesięcznej ciąży,
- występują obfite krwawienia, które doprowadzają do anemii,
- pojawiają się silne bóle w jamie brzusznej związane z mięśniakami (po wykluczeniu innych przyczyn),
- następuje szybki wzrost mięśniaków lub całej macicy,
- uszypułowane mięśniaki są ruchome (może dojść do skręcenia pasma tkanki łącznej, powodują martwicę).
Zabiegi operacyjne u kobiet młodych, chcących w przyszłości posiadać potomstwo polega na wyłuszczeniu mięśniaków. Jest to zabieg zachowawczy zwany miomektomią. Wykonuje się go również u kobiet, które dodatkowo leczą się z powodu niepłodności. Miomektomię zazwyczaj wykonuje się metodą laparoskopii, w niektórych przypadkach metodą laparotomii. Jeżeli mięśniak jest umiejscowiony podśluzówkowo na ścianie tylnej macicy, można rozważyć histeroskopię. Niestety należy uczulić pacjentki, że w takich przypadkach dość często dochodzi do nawrotów choroby, gdyż mogły pozostać niewyczuwalne palpacyjnie guzki. U kobiet starszych, u których występują liczne mięśniaki o dużych rozmiarach i dają objawy kliniczne w postaci krwawień oraz bólu wykonuje się wycięcie macicy wraz z przydatkami lub bez.
W niektórych przypadkach można odpłatnie wykonać zabieg embolizacji mięśniaków (z wyjątkiem mięśniaków uszypułowanych). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wywołaniu wokół mięśniaka zakrzepicy. W jej skutek dochodzi do niedokrwienia guza i jego samoistnego zmniejszenia nawet do 80%.
Rokowanie w leczeniu mięśniaków jest korzystne.
Mięśniaki macicy a ciąża
Mięśniaki macicy mogą mieć duży wpływ na płodność kobiety. Te podśluzówkowe często uniemożliwiają zajście w ciążę. Jeżeli już do ciąży dojdzie, a zapłodniona komórka się zagnieździ, mięśniaki mogą spowodować poronienie lub poród przedwczesny. Mięśniaki dużych rozmiarów mogą stanowić przeszkodę porodową, zaburzyć czynność skurczową macicy podczas porodu lub być przyczyną powikłań w III okresie porodu. Pod wpływem ciąży, w wyniku zmian w mięśniówce macicy może dojść do nagłego wzrostu guza – nie oznacza to od razu jego przemiany w postać złośliwą. W połogu mięśniaki zwykle znacznie się zmniejszają. Decyzję o operacyjnym usunięciu mięśniaków u ciężarnej powinno odłożyć się do końca trwania ciąży, gdyż panuje ogólna zasada o nie operowaniu mięśniaków u kobiet w ciąży. W wielu przypadkach u ciężarnych ze względu na mięśniaki, poród następuje drogą cięcia cesarskiego. Wtedy też lekarz musi zdecydować czy koniecznie jest wyłuszczenie mięśniaków czy nawet usunięcie całej macicy.
Zioła na mięśniaki macicy
Bardzo często u kobiet z mięśniakami macicy występuje niedobór progesteronu w związku z czym można przyjmować zioła, które wzmagają jego produkcję i zmniejszyć ryzyko ich powstawania, jak np. krwawnik, koper włoski, malina właściwa, tasznik, krokosz barwierski, ruta zwyczajna, kalina, korzeń lukrecji, mniszka lekarskiego, liść szałwii, ziele rdestu ptasiego, kwiat jasnoty białej, ziele tasznika, a także niepokalanek oraz dziki pochrzyn. Należy pamiętać, że ziołolecznictwo to dział medycyny niekonwencjonalnej i nie powinno się stosować żadnych preparatów na własną rękę, a dopiero po konsultacji ze specjalistą.
Mięśniaki macicy są łagodną zmianą nowotworową o nieznanej etiologii, mogącą dotknąć kobiety w każdym wieku. Ze względu na brak lub niespecyficzne objawy mogą być wykryte stosunkowo późno, co nie znaczy, że muszą przybrać postać złośliwą. Ważnym jest by systematycznie kontrolować się u ginekologa, a każde niepokojące symptomy konsultować od razu. Leczenie mięśniaków daje korzystne rokowania.