[responsive_menu]

Na czym polega i ile kosztuje operacyjne zmniejszenie żołądka? Jak zakwalifikować się na operację zmniejszenia żołądka?

Coraz większa liczba osób w społeczeństwie polskim boryka się z nadwagą lub otyłością – nawet do 20,2% wśród kobiet oraz 20,6% wśród mężczyzn. Oznacza to, że co piąta osoba w Polsce cierpi z powodu otyłości. Stan ten związany jest oczywiście bezpośrednio z naszym zdrowiem – wpływa szczególnie niekorzystnie na układ krążenia oraz układ ruchu i przyczynia się do wcześniejszej śmierci. Głównym narzędziem do walki z otyłością są dieta oraz aktywność fizyczna. Co jednak w przypadku, gdy nawet one nie działają?

Na czym polega operacyjne zmniejszenie żołądka?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Operacyjne zmniejszenie żołądka to operacja, która ma na celu zmniejszenie objętości posiłków i spadek masy ciała u pacjentów o znacznym stopniu otyłości. Zabieg ten polega na zmniejszeniu objętości żołądka przez usunięcie jego części i połączenie pozostałego fragmentu z jelitem cienkim. Istnieją również metody tej operacji, w których zmniejszenie objętości żołądka uzyskuje się za pomocą założenia silikonowej opaski na żołądek.

Czy wiesz że:

już ponad 20% Polaków cierpi na otyłość?

Inna metoda zakłada wprowadzenie do żołądka balonika wypełnionego solą fizjologiczną lub powietrzem i w ten sposób zmniejszenie pojemności pokarmowej żołądka. Metody te różnią się od siebie stopniem skuteczności oraz możliwymi skutkami ubocznymi. Przykładowo, według badań najskuteczniejszym sposobem utraty masy ciała jest operacja, w której wycięciu zostaje poddana znaczna część żołądka i jelita cienkiego, natomiast w przypadku metody z balonikiem, w której balonik musi zostać usunięty po upływie 6 miesięcy, spadek masy ciała nie jest stały, ponieważ po usunięciu balonika, pacjent często wraca do swoich nawyków żywieniowych i “nadrabia” stracone kilogramy.

Operacja zmniejszenia żołądka na NFZ

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Leczenie chirurgiczne otyłości powinno być zawsze poprzedzone leczeniem zachowawczym, czyli za pomocą diety, farmakoterapii oraz ćwiczeń fizycznych. Po zakończeniu lub przy niepowodzeniu wyżej wymienionych metod można przystąpić do wykonania zabiegu. W Polsce wskazaniami do chirurgicznego leczenia otyłości są: otyłość III stopnia (BMI>40 kg/m2) oraz otyłość II stopnia (BMI>35 kg/m2), jeżeli występują dodatkowe choroby związane z nadwagą – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zapamiętaj:

Operacyjne zmniejszenie żołądka stosuje się przede wszystkim u osób z otyłością olbrzymią.

Wspomniane wyżej BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik, którym określa się stosunek masy ciała do wzrostu pacjenta. Jest on używany powszechnie w medycynie do określenia stopnia nadwagi lub otyłości pacjenta. Wylicza się go z prostego wzoru matematycznego. Poniżej znajduje się grafika obrazująca właściwości BMI.

Ryc. https://zasmakujwzyciu.pl/wp-content/uploads/2018/02/BMI-nie-zawsze-prawdę-Ci-powie-—-kopia.jpg

Zabiegi wykonywane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w zależności od szpitala (zobacz listę placówek, które wykonują operacje bariatryczne

Z problemem nadmiernej otyłości należy zgłosić się do lekarza rodzinnego (lekarza prowadzącego danego pacjenta). To właśnie on może wystawić skierowanie do ośrodka chirurgicznego o konieczności wykonania zabiegu. Ostateczną decyzję podejmują jednak chirurdzy.

Ile kosztuje operacja zmniejszenia żołądka?

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Cena operacji  zmniejszenia żołądka waha się w zależności od zabiegu. Poniżej wymienione zostały najczęściej wykonywane zabiegi i ich ceny w przypadku ich prywatnego wykonywania:

 • założenie balonika do żołądka – około 10 tysięcy złotych;
 • założenie silikonowej opaski na żołądek – około 18-19 tysięcy złotych;
 • resekcja rękawowa (metoda polegająca na wycięciu części żołądka) – około 29 tysięcy złotych;
 • by-pass żołądkowy (metoda stosowana u osób obciążonych dodatkowo cukrzycą lub inną chorobą metaboliczną) – około 30 tysięcy złotych;

Jak zakwalifikować się na operację zmniejszenia żołądka?

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Czy każda osoba może poddać się operacji zmniejszenia żołądka? Otóż  nie, do tego rodzaju zabiegu kwalifikują się:

 • osoby dorosłe – operacji takich nie wykonuje się u dzieci;
 • posiadać BMI>40 kg/m2 lub BMI>35 kg/m2 z chorobami towarzyszącymi (cukrzyca, zespół metaboliczny, restrykcyjne zaburzenia oddechowe);

Wymagane jest również dostarczenie wyników niektórych badań (między innymi zdjęcia RTG (rentgenowskiego) klatki piersiowej, spirometrii, EKG i ECHO serca, morfologii krwi, badania glikemii, poziomu cholesterolu i profilu lipidowego), oraz konsultacje lekarskie z lekarzami: dentystą, laryngologiem, kardiologiem, endokrynologiem. Ponadto potrzebna jest konsultacja psychologiczna – ważne jest określenie, czy pacjent jest zdeterminowany do restrykcyjnego trzymania diety po zabiegu oraz trzymania się zaleceń lekarskich.

Powikłania po operacji zmniejszania żołądka

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Do powikłań po operacji zmniejszenia żołądka należą:

 • zatorowość płucna;
 • przeciek w miejscu zespolenia, zapalenie otrzewnej, niewydolność oddechowa;
 • zakażenie rany operacyjnej;
 • niedrożność;
 • owrzodzenie miejsca zespolenia;
 • zaparcia lub biegunki;
 • kamica żółciowa, utrzymujące się wymioty, niedobory żywieniowe – jako powikłania długoterminowe;

Dieta po zmniejszeniu żołądka

Najlepsze okazje na Cyber Monday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Zalecenia dietetyczne po operacji zmniejszenia żołądka obejmują:

 • zmniejszenie objętości posiłków;
 • dokładne i powolne przeżuwanie pokarmu podczas jedzenia;
 • przyjmowanie płynów oddzielnie z pokarmami stałymi;
 • unikanie źle tolerowanych pokarmów;
 • przy niektórych typach operacji – przyjmowanie suplementów witamin oraz mikro- i makroelementów w celu wyrównania ich niedoborów (przypadku bardziej rozległych zabiegów).

Podsumowując, operacja zmniejszenia żołądka to bardzo drastyczny, ale skuteczny sposób na zmniejszenie wagi i wyeliminowanie niekorzystnego działania nadmiernej otyłości na zdrowie. Dla sukcesu tego zabiegu bardzo ważne jest jednak, żeby pacjent był świadomy, że musi przestrzegać zaleceń dietetycznych i lekarskich. W przeciwnym przypadku operacja może spowodować powikłania oraz nie przynieść spodziewanych korzyści. Dlatego aby ją wykonać lekarze muszą być pewni, że pacjent jest z całą pewnością zdeterminowany do wprowadzeniu wielu zmian w swoim stylu życia i zdaje sobie sprawę z wyzwań (głównie dotyczących nawyków żywieniowych), które stoją za taką operacją.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Na czym polega i ile kosztuje operacyjne zmniejszenie żołądka? Jak zakwalifikować się na operację zmniejszenia żołądka?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. https://ecz-otwock.pl/490/chirurgiczne-leczenie-otylosci 2. https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/83265,operacyjne-leczenie-otylosci-co-powinni-wiedziec-internisci-i-lekarze-rodzinni 3. https://www.medicover.pl/szpital/chirurgiczne-leczenie-otylosc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.