[responsive_menu]

Niskie ciśnienie krwi – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Tak wiele obecnie mówi się o nadciśnieniu tętniczym i jego konsekwencjach, pomijając często sytuacje odwrotną, jaką jest zbyt niskie ciśnienie krwi. Tak naprawdę nie istnieje dolna granica wartości ciśnienia tętniczego, jedynie w rozpoznaniu stanu zagrożenia życia, jakim jest wstrząs wymienia się jego wartość. Na co dzień jednak wiele ludzi funkcjonuje z niskim ciśnieniem i jeżeli nie wywołuje to niepokojących objawów, może być to dla nich wartość fizjologiczna, czasem jednak pojawiają się symptomy niskiego ciśnienia i wtedy może być to niebezpieczne.

Czym jest niedociśnienie tętnicze?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Zwykle za dolną granicę przyjmuje się wartość 100 mmHg dla ciśnienia skurczowego. Jest to wystarczające ciśnienie, by umożliwić prawidłowy przepływ krwi przez wszystkie narządy.

Czy wiesz że:

przy rozpoznaniu hipotonii ortostatycznej wykorzystuje się specjalne stoły, na których pacjent pochylany jest pod różnym kątem wraz z pomiarem ciśnienia? Takie stoły można wykorzystać również w leczeniu, niejako trenując układ krążenia i przyzwyczajając stopniowo, jest to jednak dość rzadka forma terapii. 

Niskie ciśnienie może występować fizjologicznie u sportowców, częściej również spotyka się je u młodych kobiet. Niepokojące w spadkach ciśnienia bywają dwie sytuacje – jedna, gdy rozwija się wstrząs np. w wyniku krwotoku – spadek tego parametru jest niezwykle niepokojący oraz druga nie związana z takimi nagłymi sytuacjami – tak zwane niedociśnienie ortostatyczne inaczej hipotensja. Dotyczy to zwykle osób starszych i objawia się spadkiem ciśnienia po wstaniu do pozycji pionowej. Nie ma tu znaczenia pomiar ciśnienia w pozycji siedzącej, co więcej połowa pacjentów ma wtedy wręcz nadciśnienie. Jednak po pionizacji, zmienia się układ ciśnień w układzie krążenia i u takich osób jest on niewydolny, wartości ciśnienia spadają, co może wiązać się z groźnymi objawami i powikłaniami.

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Objawowa hipotonia może wywoływać u pacjenta zawroty głowy, uczucie osłabienia, zamroczenia, pojawiające się nagle zaburzenia widzenia, bóle głowy, czy nawet omdlenia. W zależności od przyczyny spadku ciśnienia będą w każdej sytuacji towarzyszyły temu symptomy choroby powodującej hipotonię – widoczne krwawienie, kołatania serca w przypadku zaburzeń rytmu albo objawy zatrucia toksycznymi substancjami czy lekami. Kluczowe jest by w takiej sytuacji zabezpieczyć pacjenta przed upadkiem, który bywa częstą konsekwencją spadku ciśnienia i pojawiających się zawrotów głowy. Przewlekłe niedociśnienie objawia się długotrwałym uczuciem zmęczenia, nietolerancją wysiłku, ochłodzeniem dłoni i stóp, czasem nawet problemami ze snem, koncentracją, czy depresją.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Samoistne niedociśnienie spotykamy zwykle u szczupłych kobiet, o małej aktywności fizycznej. Nie traktujemy tego jako choroby i zwykle nie daje ono poważnych, wymagających leczenia objawów. Inne przyczyny to zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia ze strony serca i naczyń np. arytmie, zwężenia w naczyniach, niewydolność serca, wywołane lekami, toksynami, utratą krwi lub płynów (np. podczas krwawienia, biegunki czy wymiotów) oraz te związane z regulacją ciśnienia przez układ nerwowy. Kontrola ta może być nieprawidłowa u chorych z cukrzycą i tak zwaną polineuropatią (czyli uszkodzeniem nerwów w przebiegu choroby), czy w chorobie Parkinsona.

Leczenie niskiego ciśnienia krwi

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Najważniejsza jest ochrona pacjenta w momencie spadku ciśnienia przed upadkiem i urazem, który dodatkowo pogorszy jego stan. Kolejno należy poszukiwać przyczyny – od tych najgroźniejszych jak krwotok (pamiętając, że może być on niewidoczny, wewnątrz brzucha czy w mózgu).

Zapamiętaj:

Niskie ciśnienie może występować fizjologicznie u sportowców, częściej również spotyka się je u młodych kobiet.

Leczenie przyczynowe w wielu przypadkach wystarczy, by unormować poziom ciśnienia – podawanie leków na niedoczynność tarczycy, odstawienie tych, które spadek powodują, czy umiarowienie pracy serca. Pacjentowi można zalecić spożywanie większej ilości soli oraz odpowiednie nawadnianie się. Regularny wysiłek fizyczny również pomaga w tej sytuacji, nie spowoduje on gwałtownego wzrostu ciśnienia, ale zmniejszy objawy i poprawia tolerancję wysiłku. W szczególnych przypadkach można zastosować leki, które wybiera się w oparciu o choroby towarzyszące i ryzyko działań niepożądanych. Można zastosować tu midodrynę, dihydroergotaminą, fludrokortyzon, czy erytropoetynę.

Czy niskie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?

Czasami jest to fizjologiczna wartość dla niektórych osób, jednak w innych przypadkach może prowadzić do groźnych powikłań. Najczęstsze z nich to omdlenia i upadki – od tych błahych do poważnych obciążonych licznymi urazami. Niskie ciśnienie może też wywołać niedokrwienie narządów z ciężkimi powikłaniami – np. martwicą jelit, czy z udarem niedokrwiennym mózgu. Niebezpieczne są zwłaszcza spadki nagłe wywołane przez groźne przyczyny np. rozległe krwawienie, które samo z siebie jest już stanem zagrożenia życia czy zatrucia, mogące prowadzić do śmierci. Hipotonia ortostatyczna grozi głównie upadkami, jednak jest bardzo często u osób starszych i nie może być lekceważona.

Cukrzyca a niskie ciśnienie krwi?

Cukrzyca, zwłaszcza źle kontrolowana prowadzi w różnym czasie do uszkodzenia nerwów w całym organizmie. Takie powikłanie nazywamy polineuropatią. Występuje ona we wszystkich rodzajach cukrzycy i rozwija się zwykle latami. Kluczową kwestią w tej chorobie jest dbanie o utrzymanie prawidłowych poziomów cukru we krwi. Jednak jeśli dojdzie do rozwoju polineuropatii, mogą zostać zajęte również nerwy unerwiające naczynia i regulującego ciśnienie krwi. Wtedy najczęściej u chorych rozwija się niedociśnienie ortostatyczne, bardzo częste w populacji cukrzyków. Jest to podwójnie niebezpieczne, gdyż cukrzycy obciążeni są wieloma innymi powikłaniami, dolegliwościami, a gdy dojdzie do złamania, urazy takie goją się u nich gorzej. Dlatego tak ważna jest kontrola glikemii i jej stabilizacja na odpowiednim poziomie. Innym groźnym przypadkiem niskiego ciśnienia w cukrzycy, jest wstrząs w wyniku kwasicy, która również rozwija się przy niekontrolowanym poziomie cukru.

Niedociśnienie tak jak nadciśnienie może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami oraz konsekwencjami. Czasem bywa łagodne i nie ma konieczności leczenia, go jednak zdarza się, że prowadzi do ciężkich powikłań. Zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu konieczne jest znalezienie przyczyny spadków ciśnienia i zastosowanie terapii pod kątem choroby pierwotnej.

Autor: Anna Kominko
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 6, średnia: 5,00
Niskie ciśnienie krwi – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Opinie i komentarze

  • Mirella

    U mnie niskie ciśnienie objawiło się złym samopoczuciem i ciągłą, na serio, nieustanną sennością... Kupiłam ciśnieniomierz, bo nie miałam takiego sprzętu i zaczęłam robić pomiary. Wyniki były dużo poniżej normy i po czasie lekarz potwierdził o co chodzi...

    Odpowiedz >

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.