[responsive_menu]

Odczyn Wassermana – kiedy i w jakim celu wykonuje się to badanie?

Mimo, iż czasy francuskiego króla Ludwika XIV są już dawno za nami, to jednak temat “choroby francuskiej” czy jak to w zwyczaju średniowiecza było, określać ją mianem “przymiotu dworskiego”, wraca do nas ciągle jak bumerang. Mowa tutaj o kile, na którą wg WHO na świecie choruje około 12 milionów ludzi. Badaniem, które pomaga zdiagnozować tą przypadłość jest odczyn Wassermana.

Co to jest odczyn Wassermana?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Dopiero w roku 1905 odkryto kto za tym wszystkim stoi – krętka bladego, a co za tym idzie przedstawiono odczyny serologiczne (Odczyn Wassermanna) powszechnie stosowane we wczesnym rozpoznawaniu zakażenia kiłowego. Odczyn Wassermanna to test który ocenia ilość przeciwciał w organizmie. Przeciwciała te dają wyniki ilościowe – więc jeśli są wysokie to znaczy, że choroba jest mocno aktywna, jeśli spadają, informują nas o skuteczności leczenia.

W jakim celu wykonuje się badanie Wassermana?

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Odczyn Wassermanna to nic innego jak “badanie na kiłę” (chorobę weneryczną pzenoszoną drogą płciową).

Zapamiętaj:

Odczyn Wassermana wykonywany jest w diagnostyce kiły.

Wykonujemy go w sytuacji kiedy podejrzewamy u siebie infekcję oraz obowiązkowo w ciąży, ze względu na ryzyko przeniesienia choroby na płód (co może skutkować kiłą wrodzoną i jej licznymi powikłaniami). Noworodek narażony jest na infekcję już w łonie matki, ale również podczas samego porodu.

Kiedy wykonuje się badanie Wassermana?

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Badanie to wykonuje się u osób narażonych na choroby weneryczne – powinna wykonać je każda osoba, która ma wątpliwości co do zakażenia kiłą, szczególnie po odbyciu stosunku płciowego z osobą, którą podejrzewa o tę chorobę zakaźną. Zalecane jest również dawcom krwi oraz potencjalnym dawcom narządów. Kontrola Odczynu Wassermanna jest obowiązkowa u kobiet w ciąży. Powinna ją przejść każda kobieta dwukrotnie w ciąży – pierwsze na początku ciąży (około 9-10 tygodnia ciąży), a następnie pod koniec ciąży (w 33-37 tygodniu).

Jak interpretować wyniki badania Wassermana?

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Do samego badania Wassermana nie musimy się specjalnie przygotowywać (nie musimy być na czczo), wykonywane jest ono z próbki pobranej krwi żylnej, a więc jest to badanie stosunkowo mało inwazyjneWynik ujemny daje nam znać o tym, że nie doszło do zakażenia kiłą. Fałszywie ujemny wynik towarzyszyć może infekcji HIV, a także bardzo wczesnym etapom choroby (tak zwane okienko serologiczne). W sytuacjach takich oznaczenie przeciwciał wykonuje się ponownie.

Czy wiesz że:

odczyn zwykle wzrasta wraz z każdym nowym zakażeniem i ulega obniżeniu po skutecznym leczeniu?

Wynik dodatni sugeruje zakażenie. Aczkolwiek jest kilka sytuacji klinicznych, gdzie odczyn WR jest dodatni, a zakażenia krętkiem bladym nie ma. W takich sytuacjach lekarz zaleca wykonanie szeregu badań bardziej precyzyjnych, które będą w stanie odpowiedzieć na pytanie czy do zakażenia rzeczywiście doszło. Fałszywie dodatni wynik odczynu Wassermanna może pojawić się w ciąży, współtowarzyszyć chorobom autoimmunizacyjnym, po szczepieniach, po zawale serca, a również u osób w wieku podeszłym.

Badanie to jest stosunkowo proste w wykonaniu (zwykłe pobranie próbki krwi) i nie powinno nas zniechęcać. Szczególnie, w dzisiejszych czasach, kiedy mamy celowane leczenie kiły penicyliną, nikt z nas nie chce być jak Jan III Sobieski czy Barbara Radziwiłówna.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Odczyn Wassermana – kiedy i w jakim celu wykonuje się to badanie?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.