Odsłonięte szyjki zębowe to częsty problem palaczy. Występują też u osób u których stwierdzono niedobór witamin lub parodontozę. W konsekwencji pacjenci odczuwają ból i dyskomfort podczas jedzenia i picia. Ich zęby są wrażliwe na zmiany temperatur. Podpowiadamy jak radzić sobie z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i jakie są ich przyczyny.
Odsłonięte szyjki zębowe
Odsłonięcie szyjki zębowej, czyli recesja dziąsła, polega na przesunięciu granicy dziąsła poniżej granicy szkliwno-cementowej, czyli miejsca, gdzie szkliwo styka się z cementem korzeniowym. Powoduje to nieestetyczne obnażenie powierzchni korzenia, który traci swoją barierę obronną w postaci dziąsła i staje się bardziej narażony na działanie czynników próchnicotwórczych i mechanicznych osłabiających jego budowę. Jest to choroba występująca często w populacjach, które zachowują zasady higieny jamy ustnej.
Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny
Przyczyn recesji dziąseł jest wiele i możemy je podzielić na kostne, dziąsłowe i zębowe. Do przyczyn kostnych należy cienka blaszka kostna pokrywająca korzeń zęba lub jej brak. Do dziąsłowych przyczyn należą cienki fenotyp, czyli budowa dziąsła, nieprawidłowy przyczep wędzidełek w jamie ustnej, płytki przedsionek, czyli zachyłek pomiędzy zębami a wargą lub policzkiem, i wysoki przyczep mięśnia bródkowego. Przyczyny zębowe to rotacje (zęby obrócone wokół własnej osi w różnym stopniu), stłoczenia (występują, gdy zęby nie mają dostatecznie dużo miejsca, aby zmieścić się w łuku zębowym i ustawiają się poza nim), doprzedsionkowe ustawienie zębów (bliżej wargi lub policzka w stosunku do języka czy podniebienia) i nieprawidłowy tor wyrzynania zębów. Na powyższe czynniki anatomiczne mogą nałożyć się inne zjawiska sprzyjające powstawaniu recesji. Pierwszym z nich jest niewłaściwe szczotkowanie zębów. Polega na doborze nieodpowiedniej metody szczotkowania, najczęściej szorowania (przesuwanie szczotki poziomo po powierzchniach zębów, traumatyzując dziąsło), niewłaściwej twardości włosia szczoteczki (zbyt twarde) oraz na zbyt dużej sile nacisku na szczoteczkę. Następnymi czynnikami są stan zapalny dziąsła, który może być wywołany na przykład niedostatecznym dbaniem o higienę jamy ustnej, oraz uraz gryzowy (uraz wywoływany przez obciążenia zbyt dużymi siłami podczas żucia lub bezpośrednim urażaniem tkanek przez powierzchnie żujące zębów). Biżuteria zlokalizowana w wardze i języku również będzie sprzyjać powstawaniu recesji przez swoje nieustanne drażnienie dziąseł.
Odsłonięte szyjki zębowe a brak witamin
Dotychczasowe badania naukowe nie wykazały bezpośredniego związku pomiędzy recesjami a brakiem witamin.
Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?
Leczenie recesji dziąsłowych jest chirurgicznie wykonywane w znieczuleniu miejscowym (pacjent jest przytomny i nie odczuwa bólu) i zależy od stopnia zaawansowania recesji.
Jeśli brzeg recesji dochodzi do granicy pomiędzy dziąsłem a błoną śluzową lub jest mniejszy i nie występują braki kości i tkanek miękkich, istnieje możliwość pokrycia recesji za pomocą metod chirurgicznych w 100%. Jeśli brzeg recesji dochodzi lub przekracza granicę pomiędzy dziąsłem i błoną śluzową i dodatkowo występuje utrata kości i tkanek miękkich w przestrzeniach pomiędzy zębami lub ząb jest w nieprawidłowej pozycji, zabieg chirurgiczny pokryje recesję tylko częściowo.
Recesje dziąsłowe są poważnym problem ze względu na ograniczone możliwości leczenia. Zaleca się regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, aby jak najszybciej wykryć zaistniały problem, wyeliminować przyczyny, zahamować dalszy postęp recesji i rozpocząć odpowiednie leczenie.