[responsive_menu]

Papierosy‌ ‌ziołowe‌ ‌i‌ ‌z‌ ‌zielonej‌ ‌herbaty‌ ‌alternatywą‌ ‌dla‌ ‌palaczy?‌

Dym papierosów zawierających tytoń składa się z szeregu szkodliwych substancji takich jak cyjanowodór, aldehyd octowy, amoniak czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, przez co jest główną przyczyną raka płuc, a także predysponuje do rozwoju wielu innych nowotworów. Podejmowano próby skonstruowania papierosów o zmniejszonej toksyczności oraz o obniżonym potencjale rakotwórczym, aby pomóc w walce z nałogiem. Jednak, czy palenie papierosów ziołowych lub z zielonej herbaty może się okazać alternatywą dla palaczy?

Papierosy‌ ‌z‌ ‌zielonej‌ ‌herbaty‌ ‌

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Zielona herbata jest powszechnie znana jako napój przyrządzany z liści. Zawiera ona aminokwas L-teaninę, która ma działanie obniżające lęk oraz wzmacniające funkcje poznawcze. Oznacza to, że może pomóc poprawić pamięć, skupienie, zdolność uczenia się i ogólną sprawność umysłową. Jest ona również popularnym suplementem przyspieszającym metabolizm, spalającym tłuszcz i wspomagającym odchudzanie. Picie zielonej herbaty lub przyjmowanie jej ekstraktów jest popartym badaniami sposobem na doświadczenie tych efektów. Jednak nie wiadomo, czy L-teanina wchłania się również przez wdychanie dymu palonej zielonej herbaty, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Po raz pierwszy zaczęto ją palić w Wietnamie już kilkadziesiąt lat temu. Produkt został opracowany, ponieważ wiele osób chciało rzucić palenie w naturalny sposób. Idea tego odkrycia polegała na tym, że palacze nadal palili, ale papierosy z zielonej herbaty bez uzależniającej nikotyny. Po jakimś czasie istniała możliwość odzwyczajenia się od palenia. Brakuje jednak badań dokładnie analizujących szans wystąpienia potencjalnych korzyści, zagrożeń i bezpieczeństwa stosowania zielonej herbaty w papierosach.

Warto dodać, że FDA (Food and Drug Administration) Stanów Zjednoczonych nie wydała opinii na temat tego produktu, a ponadto nie ma badań potwierdzających skuteczność tej metody w walce z nałogiem. Co ciekawe podczas palenia papierosów z nikotyną organizm uwalnia dopaminę, substancję chemiczną, która wyzwala uczucie przyjemności i nagrody. Oznacza to, że jeśli osoba będzie stosowała papierosy z zielonej herbaty, odstawienie zwykłych wcale nie będzie proste. Ten kryzys abstynencji może również utrudnić rzucenie palenia.

Papierosy‌ ‌z‌ ‌ziołami‌ ‌ ‌

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

W krajach zachodnich termin papierosy ziołowe często odnosi się do papierosów, które są wykonane z mieszanki różnych ziół i nie zawierają tytoniu ani nikotyny. Producenci do ich utworzenia wykorzystują jedwab kukurydziany i wiele aromatycznych ziół, takich jak mięta, cynamon, trawa cytrynowa, a nawet rośliny inne niż zioła np. płatki róż lub liście koniczyny. Niektóre są zrobione również z suszonych liści sałaty lub posiekanych liści kapusty.

W Chinach, firma China National Tobacco Corporation (CNTC) rozpoczęła pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku opracowywanie papierosów tytoniowych zawierających również chińskie zioła lecznicze, które nazwano „papierosami ziołow-tytoniowymi”. Przy ich produkcji ekstrakty z chińskich ziół leczniczych są mieszane z tytoniem lub rozpylane na nim. Wśród dodatków można spotkać m.in. żeń-szeń a także wiele, znacznie mniej znanych. Większość z nich jest powszechnymi składnikami tradycyjnej medycyny chińskiej. Warto zaznaczyć, że przez to, że mieszano tytoń z ziołami to zawierały one również nikotynę. W kilku badaniach podjęto próby oceny korzyści zdrowotnych wynikających z palenia papierosów ziołowych. Jednak żadne z nich nie mierzyło bezpośrednio poziomu czynników rakotwórczych z papierosów ziołowych w ciałach palaczy.

Czy‌ ‌papierosy‌ ‌z‌ ‌ziołami‌ ‌czy‌ ‌z‌ ‌zielonej‌ ‌herbaty‌ ‌są‌ ‌bezpieczne‌ ‌dla‌ ‌zdrowia?‌

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Należy pamiętać, że palenie jakiejkolwiek substancji jest szkodliwe dla zdrowia, ponieważ wdychane do płuc powietrze zanieczyszczone jest między innymi tlenkiem węgla. Ponadto dym ma właściwości drażniące i powoduje uszkodzenie eksponowanych na niego tkanek. Zwiększa to ryzyko raka płuc i chorób serca. Dlatego warto radzić sobie z brakiem papierosa w inny sposób.

Czy wiesz że:

analiza „papierosów pochodzenia roślinnego” produkowanych we Francji i sprzedawanych w Austrii wykazała, że ​​poziom tlenku węgla jest co najmniej tak wysoki, jak ten wytwarzany przez papierosy zawierające tytoń? Z tego powodu produkty te stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

W San Francisco w 2009 roku przeprowadzono badanie, w którym po raz pierwszy oceniono poziom metabolitów kilku kluczowych składników tytoniu w moczu. Wzięło w nim udział 135 palaczy ziołowych papierosów i 143 osób regularnie palących tytoń z jednego miasta w Chinach. Warto dodać, że obawy o zdrowie były drugim powodem zaraz po lepszym smaku, dla którego osoby zdecydowały się palić zioła. Wyciągnięto z niego bardzo ważny wniosek. Okazało się, że papierosy ziołowe wcale nie wydzielały mniej substancji rakotwórczych niż zwykłe papierosy. Ludzie powinni być świadomi tego faktu, a najbardziej osoby, które zmagają się z nałogiem palenia i szukają alternatywnych sposobów walcząc o swoje zdrowie.

W Korei w 2015 r. przeprowadzono badanie oceniające bezpieczeństwo głównego strumienia dymu z papierosów ziołowych w porównaniu ze zwykłym papierosem tytoniowym. Stwierdzono, że w ziołowych występują w dużych ilościach rakotwórcze związki w szczególności smoła, tlenek węgla, benzo(α)piren i związki fenolowe, w tym hydrochinon, rezorcynol i katechol. Co ciekawe w dymie papierosów tytoniowych te wartości były podobne. Chociaż w dymie z produktu ziołowego nie wykryto składników specyficznych dla tytoniu, takich jak nikotyna i nitrozoaminy, badanie wykazało, że kondensaty dymu papierosów ziołowych mają potencjał do pobudzania procesów nowotworowych podobny do tego, jaki mają papierosy tytoniowe powstające w wyniku spalania produktu.

Zapamiętaj:

Należy pamiętać, że kobiety w ciąży powinny całkowicie zaprzestać palenia, gdyż zwiększa to ryzyko uszkodzeń płodu i rozwoju wad genetycznych.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku zbadano DNA (materiał genetyczny) komórek płuc człowieka narażonych na dym z papierosów niezawierających tytoniu i nikotyny. Ta ekspozycja doprowadziła do powstania pęknięć dwuniciowego DNA, co ma potencjał rakotwórczy. W badaniu stwierdzono, że palenie tytoniu i papierosów bez nikotyny jest co najmniej tak samo niebezpieczne, jak palenie papierosów zawierających tytoń i nikotynę.

Papierosy ziołowe i z zielonej herbaty są promowane w celu pomocy w rzuceniu palenia, ponieważ powszechnie uważa się, że są mniej szkodliwe, niż papierosy konwencjonalne. Jednak stwierdzenie to nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Każda osoba decydująca się na tego rodzaju pomoc w walce z nałogiem powinna zastanowić się czy faktycznie korzyści przeważają nad zagrożeniami dla zdrowia. Rozsądniejszym wyborem będzie udanie się po fachową pomoc do lekarza lub farmaceuty, którzy zalecą sprawdzone i skuteczniejsze metody rzucenia palenia.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 8, średnia: 4,50
Papierosy‌ ‌ziołowe‌ ‌i‌ ‌z‌ ‌zielonej‌ ‌herbaty‌ ‌alternatywą‌ ‌dla‌ ‌palaczy?‌

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Gan Q, Yang J, Yang G, Goniewicz M, Benowitz NL, et al. Chinese “herbal” cigarettes are as carcinogenic and addictive as regular cigarettes. Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention, 2009; 18(12):3497-501. Bak JH, Lee SM, Lim HB. Safety assessment of mainstream smoke of herbal cigarette. Toxicol Res. 2015 Mar;31(1):41-8. doi: 10.5487/TR.2015.31.1.041. PMID: 25874032; PMCID: PMC4395654. Groman E, Bernhard G, Blauensteiner D, and Kunze U. A harmful aid to stopping smoking. Lancet, 1999; 353(9151):466-7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.