[responsive_menu]

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zdecydowana większość mam jest zaniepokojona pojawieniem się zmian na skórze swojej pociechy. U dzieci korzystających z pieluszek mogą lokalizować się one w okolicach pośladków i krocza. Najczęściej spotykanym schorzeniem, dotyczącym tych miejsc jest pieluszkowe zapalenie skóry. Skuteczne leczenie tej dolegliwości wieku niemowlęcego z pewnością zapewni komfort dziecku oraz pomoże jej opiekunom pozbyć się obaw.

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry. Wystąpieniu schorzenia sprzyja wilgotne środowisko okolicy pośladków i krocza. Skóra tych miejsc w okresie niemowlęcym, jest dodatkowo stale drażniona przez pieluszkę. W połączeniu z innymi czynnikami sprawia to, że jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń dziecięcych na tym etapie rozwojowym. Dotyczy zazwyczaj dzieci w wieku 7 do 12 miesiąca życia. Nie oznacza to, że nie występuje u starszych maluchów. Zdarza się, że podobne objawy pojawiają się u osób starszych i ciężko chorych, które cierpią z powodu nietrzymania moczu i stolca.

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry mogą nie wzbudzić w rodzicach niepokoju. Jest to zazwyczaj zaczerwienienie skóry okolicy pieluszkowej z towarzyszącym łuszczeniem się naskórka. Z upływem czasu może dojść do nasilenia się procesu zapalnego. Mogą pojawić się pęcherzyki, grudki, a nawet nadżerki skóry. Oprócz manifestacji skórnej we wspomnianych okolicach ciała dziecka rodzice mogą zauważyć zmianę zachowania w postaci niepokoju lub nieuzasadnionego płaczu. Chorobie towarzyszy bowiem uczucie dyskomfortu oraz świądu.
Uszkodzenia skórne sprzyjają kolonizacji tych miejsc przez drożdżaki lub bakterie. W przypadku zakażenia grzybiczego, na przykład drożdżakami, widoczne są wyraźnie grudki i krostki na skórze zmienionych chorobowo miejsc. Zakażenie bakteryjne może objawiać się podobnym obrazem klinicznym. Zjawisku temu może towarzyszyć również tworzenie się nadżerek pokrytych miodowo-żółtym strupem. Odróżnienie zakażenia grzybiczego i bakteryjnego jest trudne. Powinno to wiązać się z poradą doświadczonego lekarza, który wskaże sposób właściwego leczenia.

Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest jej podrażnienie oraz rowijanie się stanu zapalnego w miejscach do tego predysponowanych. W okresie niemowlęcym są nimi skóra pośladków i okolicy krocza, do których przylega pieluszka. Wilgotne środowisko i uszkodzenie naskórka tych miejsc ciała dziecka zaburza funkcję ochronną skóry. Sprzyja to przenikaniu substancji drażniących i alergizujących w głąb skóry. Należy zaznaczyć, że materiał, z którego wyprodukowano pieluchę może doprowadzić do alergii kontaktowej. Defekt naskórka ułatwia również przenikanie mikroorganizmów, takich jak, bakterie i grzyby do niżej położonych warstw skóry. Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na rozwój pieluszkowego zapalenia skóry są:

  • kontakt skóry z moczem i kałem,
  • niedostateczna higiena skóry,
  • nadkażenie bakteryjne lub grzybicze wyżej wymienionych okolic,
  • stany przebiegające z oddawaniem zwiększonej ilości kału, na przykład, długotrwała antybiotykoterapia, biegunka,
  • wrodzone wady układu moczowego.

Pieluszkowe zapalenie skóry – leczenie

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

W przypadku pojawienia się zmian w okolicy typowej dla występowania pieluszkowego zapalenia skóry należy udać się do lekarza. Zmiany skórne mogą prezentować podobny obraz jak łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca. Niezbędne jest właściwe rozpoznanie schorzenia, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Poza tym istnieje wiele form tej choroby. Każda z nich wymaga innego postępowania.

Na zmienioną chorobowo okolicę ciała w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się preparaty medyczne w formie past lub papek na bazie cynku lub talku. W sprzedaży dostępne są preparaty gotowe lub przygotowywane na zamówienie w aptece po zleceniu przez lekarza. Leczenie należy dostosowywać do nasilenia i charakteru zmian skórnych. Przy występowaniu sączących wykwitów skórnych oraz nadżerek zaleca się zastosowanie wodnego roztworu gencjany, czyli rozpuszczonego fioletu krystalicznego oraz częste okłady z soli fizjologicznej. W późniejszym etapie leczenia zmian występujących w takiej formie zastosowanie znajdują kremy z solą srebrową sulfatiazolu, których powinno się używać do czasu zagojenia podrażnień.
W ostrej, zapalnej fazie choroby stosuje się preparaty z hydrokortyzonem stosowane miejscowo. Nie należy ich włączać do leczenia bez nadzoru lekarza.

Zapamiętaj:

Pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry mogą nie wzbudzić w rodzicach niepokoju. Jest to zazwyczaj zaczerwienienie skóry okolicy pieluszkowej z towarzyszącym łuszczeniem się naskórka.

Kiedy istnieje podejrzenia wystąpienia nadkażenia grzybiczego lub bakteryjnego może okazać się nieuniknione zastosowanie odpowiednich leków skierowanych przeciwko tym drobnoustrojom. Zazwyczaj w przypadku występowania zmian charakterystycznych dla kolonizacji drożdżakami, czyli zakażenia grzybiczego, stosuje się miejscowo na skórę leki zawierające klotrimazol lub mikonazol. Inne leczenie obowiązuje dla zakażeń bakteryjnych. W tych przypadkach lekarze wybierają maści z mupirocyną lub kwasem fusydowym, również do miejscowego stosowania na skórę. Leczeniem wspomagającym w nadkażeniach bakteryjnych i grzybiczych są krótkie kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu. Zazwyczaj wystarczy zastosować kilka kryształków tej substancji, tak by woda nabrała lekko różowego zabarwienia, a jednocześnie nie straciła swojej przejrzystości. Kąpiele lub przemywanie zmienionej chorobowo okolicy można stosować do dwóch razy na dobę. Ważna aspektem, jest codzienna pielęgnacja skóry dziecka wacikami nasączonymi zwykłą przegotowaną wodą.

Czy wiesz że:

pieluszkowe zapalenie skóry występuje najczęściej w okresie niemowlęcym w wieku 7 do 12 miesięcy życia dziecka?

W leczeniu i zapobieganiu ponownemu wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry duże znaczenie odgrywa odpowiednia higiena okolicy krocza, ud oraz pośladków dziecka. Należy pamiętać o dobieraniu odpowiednich pieluszek, aby zapobiec odczynom alergicznym. Większość producentów obecnie dba o to, aby materiał, z którego wykonane są pieluszki zawierał jak najmniej substancji działających drażniąco na skórę. Niektórzy pediatrzy zalecają stosowanie pieluszki rozmiar większej, aby zapobiec podrażnieniom. Korzystne jest częste zmienianie pieluszek. Zaleca się, by stosować nowe pieluszki co godzinę u noworodków. Po ukończeniu 28 dnia życia, czyli po wkroczeniu w okres niemowlęcy, pieluszki można używać trochę dłużej, bo przez 3-4 godziny. Zawsze należy zmienić pieluszkę po wykonaniu czynności fizjologicznych, czyli oddania moczu lub stolca przez dziecko.

W pielęgnacji dziecka dotkniętego pieluszkowym zapaleniem skóry nie należy stosować:

  • chusteczek nawilżających, gdyż mogą zawierać substancje alergizujące,
  • zasypek i pudrów,
  • mąki ziemniaczanej,
  • kremów na odparzenia skóry.

Maść na pieluszkowe zapalenie skóry

W leczeniu tego schorzenia duże znaczenie odgrywa dobranie odpowiednich preparatów leczniczych do stanu zmienionej chorobowo skóry dziecka. Przy dużym nasileniu zmian zapalnych sięga się również po specjalne maści recepturowe. W pieluszkowym zapaleniu skóry zastosowanie znalazła maść na bazie cynku, talku oraz gliceryny, którą stosuje się na skórę dotkniętą procesem zapalnym. Recepturę na maść można otrzymać po wizycie u lekarza, jeśli uzna on, że stosowanie takiego preparatu jest konieczne. Profilaktyczne stosowanie maści na zdrową skórę nie jest zalecane. Wystarczy odpowiednia higiena okolicy pieluszkowej.

Pieluszkowe zapalenie skóry nie jest groźnym schorzeniem, może jednak nastręczyć rodzicom dziecka i samemu dziecku wielu problemów oraz obaw. Łagodzenie objawów, leczenie i zapobieganie tej chorobie wydaje się dość proste, jednak wymaga wiele uwagi i cierpliwości. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dobrze dobranych preparatów, w dość krótkim czasie doprowadza do ustąpienia dolegliwości.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.