Piwo uważane jest za najstarszy i najczęściej spożywany napój na świecie. W ostatnim czasie jednak coraz chętniej sięgamy po piwa bezalkoholowe, a ich asortyment w sklepach ciągle się powiększa. Częściej się także mówi o jego prozdrowotnych właściwościach i długofalowych zaletach wynikających z picia piwa pozbawionego alkoholu. W Europie za lidera konsumentów piwa bezalkoholowego uznaje się Hiszpanię, w której wskaźnik całkowitego spożycia piwa wynosi aż 14%. Czy piwo bezalkoholowe jest lekko przeceniane, czy rzeczywiście jego zwiększająca się sława ma swoje uzasadnienie?
Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
Piwo bezalkoholowe, tak samo jak to z zawartością alkoholu powstaje z wykorzystaniem wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu. Po wytworzeniu, gotowaniu i chmieleniu brzeczki przeprowadzana jest fermentacja alkoholowa z użyciem konkretnych szczepów drożdży piwowarskich. Zwykle po klasycznym uwarzeniu piwa pozbawia się je alkoholu za pomocą procesu destylacji bądź ekstrakcji próżniowej. Jeżeli natomiast fermentacja alkoholowa zostanie przerwana w trakcie jej trwania, alkohol ogóle nie zostanie wytworzony. Piwo bezalkoholowe można także otrzymać wykorzystując nowoczesną technologię polegającą na unieruchomieniu komórek drożdży. W tym celu należy użyć specjalnych drożdży, które całkowicie oddają wszystkie walory smakowe piwa z jednoczesnym pozbawieniem go obecności alkoholu do 0,0%. W celu uniknięcia w jak największym stopniu utraty związków organoleptycznych piwa podczas jego dealkoholizacji (usuwania etanolu) opracowywane są nowe metody jego wytwarzania. Przykładem tego są technologie membranowe, inaczej zwane perwaporacją, wykorzystujące do separacji specjalne membrany. Wyniki eksperymentów wskazują na powodzenie w całkowitym usuwaniu alkoholu oraz minimalizacji zmian właściwości fizykochemicznych napojów piwnych po ich dealkoholizacji.
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?
Zaleceniem żywieniowym dla całej polskiej populacji jest ograniczenie spożycia alkoholu, najlepiej do zera. Wszelkie produkty alkoholowe jednak są bardzo popularne wśród osób pełnoletnich, a piwo jest najczęściej spożywanym trunkiem. Konsumentom sięgającym po piwo jednak nie zawsze zależy na zawartym w nim etanolu, lecz głównie na smaku oraz orzeźwieniu, które następuje po jego wypiciu. Producenci piw wyszli takim osobom naprzeciw, wytwarzając piwo niezawierające alkoholu o bardzo zbliżonych cechach organoleptycznych do tego tradycyjnego. Piwo bezalkoholowe ze względu na zerową zawartość alkoholu może być doceniane również za swój pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wykazały, że podczas, gdy spożywanie produktów alkoholowych może zwiększyć częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, spożycie piwa bezalkoholowego może to ryzyko obniżyć. Wynika to z faktu, że frakcja bezalkoholowa piwa zwiększa ilość krążących we krwi obwodowej u osób z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym komórek macierzystych, które biorą udział w naprawie i utrzymaniu integralności śródbłonka naczyń. Inne badania wykazały istotne zmniejszenie stresu oksydacyjnego oraz kilku markerów stanu zapalnego u osób, którym takie piwo podawano. Piwo bezalkoholowe może także wpłynąć na utrzymanie homeostazy płynów i elektrolitów u osób regularnie uprawiających sport, w związku z czym jest uważane nawet za substytut napojów izotonicznych. Ponadto węglowodany proste w nim zawarte mogą brać udział w uzupełnianiu zapasów glikogenu w mięśniach, które zubożały podczas aktywności fizycznej. Oprócz elektrolitów, cennym składnikiem piwa bezalkoholowego jest również krzem o wysokiej biodostępności, który wpływa na mineralizację kości oraz bierze udział w syntezie kolagenu.
Czy wiesz że: spożycie piwa bezalkoholowego w porze obiadowej może wpłynąć na poprawę jakości snu w nocy?
Skład piwa bezalkoholowego
Piwo bezalkoholowe charakteryzuje się niższą wartością energetyczną niż to zawierające w swoim składzie alkohol. Wynika to z faktu, że 1g etanolu dostarcza 7 kcal (przykładowo, 1g węglowodanów dostarcza 4 kcal). Wartość energetyczna tradycyjnego piwa oscyluje zwykle w ilości 40 kcal/100 ml, natomiast bezalkoholowego, pozbawionego soków owocowych zawierających cukier – 20 kcal/100 ml. Piwo bezalkoholowe jest produktem bogatym w składniki mineralne, witaminy oraz inne związki, takie jak polifenole. Wśród minerałów w jego składzie najwięcej odnotowuje się potasu, fosforu, sodu oraz krzemu. Piwo bezalkoholowe jest także produktem bogatym w witaminy rozpuszczalne w wodzie, szczególnie witaminy z grupy B. Pochodzą one ze słodu jęczmiennego, a także są wytwarzane przez drożdże, jak na przykład ryboflawina. W przypadku kwasu foliowego, jego średnia zawartość w litrze takiego piwa wynosi nawet do 70 mikrogramów (około 17% dziennego zapotrzebowania). Oprócz witamin i składników mineralnych, ze słodu oraz chmielu do piwa bezalkoholowego trafiają także związki nazywane antyoksydantami. Około 14% suszonych szyszek chmielu stanowią polifenole, a wśród nich głównie katechiny, flawonoidy oraz kwasy fenolowe. Za dwa najistotniejsze związki bioaktywne w piwie bezalkoholowym uważa się ksantohumol pochodzący z chmielu, a także kwas ferulowy, który jest składnikiem słodu. Co ciekawe, chmiel jest jedyną rośliną rosnącą w Europie oraz jedną z dwóch na świecie, która zawiera związek zwany ksantohumolem, uważany za środek neuroprotekcyjny. Polifenole zawarte w piwie są o tyle cenne, iż wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe.
Dla kogo dedykowane jest piwo bezalkoholowe?
Piwo bezalkoholowe to zdecydowanie świetna alternatywa dla piwa pozbawionego alkoholu, nie tylko dla osób, które sięgają po nie ze względu na konieczność prowadzenia w najbliższym czasie pojazdu. Zamiana tradycyjnego piwa na bezalkoholowe będzie korzystna dla każdego konsumenta, jednak pewne grupy osób szczególnie mogą docenić jego walory. Są to przede wszystkim sportowcy, osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu oraz ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Piwo bezalkoholowe sprawdzi się także w przypadku problemów ze snem, wpływając na szybsze zasypianie oraz głębszy sen, odwrotnie do piwa tradycyjnego, które ma wpływ jedynie na szybsze wejście w fazę snu, natomiast jego jakość jest znacznie pogorszona. Również osoby przebywające na diecie redukcyjnej mogą szczególnie docenić zalety piwa pozbawionego alkoholu, ze względu na znacznie obniżoną wartość energetyczną tego napoju w porównaniu do piwa tradycyjnego. Ze względu na fakt, że piwo bezalkoholowe bardzo dobrze nawadnia organizm oraz orzeźwia, sprawdzi się świetnie w trakcie lata, kiedy chętniej sięgamy po zimne i gazowane napoje.
Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol?
W Polsce piwo bezalkoholowe może zawierać do 0,5% alkoholu, nie więcej. Jeżeli na etykiecie butelki jest wyraźnie oznaczone ‘0,0%’ alkoholu, oznacza to, że dany napój jest całkowicie go pozbawiony. Nawet jeżeli w piwie zawartość etanolu sięga do 0,5%, są to naprawdę niewielkie ilości. W produktach wytworzonych metodą fermentacji, jak np. kiszona kapusta czy też kefir, również można stwierdzić podobne ilości tego alkoholu.
Piwo bezalkoholowe a laktacja
W celu określenia potencjalnej szkodliwości picia przez matkę karmiącą piwa bezalkoholowego przeprowadzono badania, w których badanym kobietom podano piwo z niewielką zawartością alkoholu (około 0,4%). Po spożyciu 1,5 litra piwa etanol był niewykrywalny w mleku matek już po jednej godzinie. W związku z tym, uważa się, że konsumpcja piwa bezalkoholowego jest prawdopodobnie nieszkodliwa dla niemowlęcia karmionego piersią. Oprócz tego faktu, picie piwa bezalkoholowego przez kobiety karmiące uważa się w niektórych przypadkach za korzystne. Polisacharydy, a szczególnie beta-glukan zawarty w słodzie jęczmiennym wykorzystywanym do warzenia piwa mają działanie stymulujące na przysadkę mózgową, tym samym zwiększając wydzielanie prolaktyny, która nasila produkcję mleka w gruczołach mlekowych.
Zapamiętaj: Piwo bezalkoholowe, tak samo jak to z zawartością alkoholu powstaje z wykorzystaniem wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu.
Przeciwwskazania do picia piwa bezalkoholowego
Nie wszystkie osoby mogą sięgać po piwo bezalkoholowe. Ze względu na fakt, że do produkcji piwa wykorzystuje się słód jęczmienny bądź pszenny, zawiera ono gluten. Przez ten fakt osoby cierpiące na celiakię, które muszą stosować ścisłą dietę bezglutenową, są zmuszone do rezygnacji z jego picia. Jedyną możliwością, aby osoby te mogły spożywać piwo bezalkoholowe to kupno specjalnego rodzaju, pozbawionego glutenu. Takie produkty są uznawane za bezglutenowe kiedy zawartość glutenu nie przekracza w nich 20 ppm (mg/kg). Piwa bezalkoholowe z dodatkiem soków owocowych często zawierają dodatkowy cukier, dlatego na taki jego rodzaj powinny uważać osoby ze stwierdzoną insulinoopornością oraz cukrzycą. W tym wykluczone jest spożywanie takiego piwa bez ograniczeń. Jednostką chorobową, której zalecenia wykluczają picie zarówno piwa z alkoholem jak i jego wersji bezalkoholowej, jest dna moczanowa. Osoby cierpiące na dnę moczanową nie powinny pić piwa bezalkoholowego ze względu na puryny w nim zawarte, które wpływają na wzrost stężenia kwasu moczowego w organizmie. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie chorych skutkować może pogorszonym stanem ich zdrowia. Ze względu na wpływ słodu jęczmiennego na zwiększoną laktację, kobiety karmiące z podwyższonym poziomem prolaktyny również powinny unikać picia piwa bezalkoholowego.
Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe?
Mimo faktu, że zawartość alkoholu w piwie bezalkoholowym jest bardzo niska (do 0,5%) bądź jest ono całkowicie pozbawione etanolu, nie zaleca się podawania go dzieciom. Uważa się, że picie takiego napoju wyrabia w dziecku nawyk picia piwa, przez co w przyszłości dziecko chętniej może sięgać również po trunki z większą zawartością alkoholu. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) podkreśla, że konsumpcja piwa bezalkoholowego przez dzieci wpływa negatywnie na rezultaty, które przynosi profilaktyka problemów alkoholowych.