[responsive_menu]

Pochwica – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Zdarza się, że z powodu skurczu mięśni wokół okolic pochwy, nie ma możliwości penetracji i odbycia stosunku seksualnego. Stan ten nazywa się pochwicą. Bolesny skurcz pojawić się może również w trakcie próby wprowadzenia do pochwy tamponu lub palca. Ta dysfunkcja seksualna ma zróżnicowane podłoże. Jak ją leczyć?

Co to jest pochwica?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Pochwica to dysfunkcja seksualna polegająca na niekontrolowanych skurczach wokół wejścia do pochwy, które pojawiają się w trakcie wprowadzania członka do jej środka. Skutkiem jest występująca u kobiety bolesność. Często całkowicie uniemożliwia to penetrację, choć intensywność doznawania bólu jest różna. Przyczyny występowania najczęściej wynikają z połączenia czynników natury emocjonalnej i somatycznej. Można wyróżnić dwa typy pochwicy:

 • Pochwica pierwotna – mówi się o niej, kiedy kobieta doświadcza bólu od swojego pierwszego stosunku seksualnego, przez co nie ma pozytywnych doświadczeń związanych z seksem. Typ ten ma najczęściej podłoże psychiczne i może być reakcją obronną wynikającą z lęków i obaw kobiety.
 • Pochwica wtórna – pojawia się u kobiet, które współżyły ze swoim partnerem lub partnerami bez doświadczania bólu. Trudność ta najczęściej pojawia się na tle urazów i infekcji, może także wynikać z problemów w związku.

Objawy pochwicy

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Objawy pochwicy są charakterystyczne i powinny być dla danej kobiety alarmujące. Podstawowym symptomem jest odczuwany w trakcie penetracji ból. Choć jego stopień będzie dla każdej kobiety inny, każdorazowo wywołuje on dyskomfort. Objawy tej dysfunkcji seksualnej to:

 • trwały bądź nawracający ból w trakcie stosunku pochwowego lub prób penetracji,
 • odczuwane napięcie mięśni pochwy podczas współżycia,
 • lęk przed bólem, który sprawia, że kobieta odczuwa w trakcie stosunku stres, utrudniający rozluźnienie się,
 • zmniejszone libido lub awersja do współżycia seksualnego.

Przyczyny pochwicy

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Przyczyny pochwicy mogą mieć podłoże psychologiczne lub somatyczne, na ogół jednak są one ze sobą powiązane. Dysfunkcję najczęściej wywołują:

 • niechęć do współżycia z partnerem wynikająca często z braku komunikacji w związku bądź konfliktu,
 • negatywny bądź zaburzony obraz własnego ciała,
 • obawa przed współżyciem wynikająca np. z lęku przed ciążą bądź oceną ze strony środowiska,
 • konserwatywne podejście do współżycia seksualnego wynikające z przekazów kulturowych i religijnych,
 • doświadczenie molestowania i wykorzystywania seksualnego,
 • pęknięcia i owrzodzenia okolic płciowych,
 • zaburzenia ukrwienia i unerwienia łechtaczki,
 • infekcje i zapalenia okolic intymnych,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zmiany hormonalne,
 • suchość pochwy.

Leczenie pochwicy

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Kobieta borykająca się z tego typu problemem powinna w pierwszej kolejności udać się na wizytę do ginekologa. Leczenie pochwicy ustalane jest indywidualnie, gdyż w przypadku każdej kobiety występuje inny zespół przyczyn składających się na występowanie tego problemu.

Czy wiesz że:

pochwica bywa mylona z dyspareunią?

Niezależnie od źródła, pochwica jest dolegliwością uleczalną, wymagającą często łączenia oddziaływań ginekologicznych i psychologicznych. Jednymi z najczęściej stosowanych metod jest użycie lubrykantu, wydłużenie gry wstępnej czy sięgnięcie po środki farmakologiczne, na ogół antylękowe i przeciwbólowe. Zalecana jest również masturbacja np. z użyciem wibratora, dzięki której kobieta uczy się rozluźniać okolice pochwy. Czasem pomocna bywa psychoedukacja m.in. w zakresie zapobiegania ciąży oraz budowy narządów intymnych. Podstawową i głównie stosowaną metodą leczenia pozostaje jednak psychoterapia.

Terapia pochwicy

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

W leczeniu pochwicy stosuje się zarówno psychoterapię indywidualną, jak i terapię par. Indywidualne sesje z seksuologiem lub psychoterapeutą zalecane są kobietom, które mają dużo kompleksów, a także patrzą na swoje ciało w negatywny i często zniekształcony sposób.

Zapamiętaj:

Objawy pochwicy są charakterystyczne i powinny być dla danej kobiety alarmujące. Podstawowym symptomem jest odczuwany w trakcie penetracji ból.

Indywidualna praca terapeutyczna jest również konieczna w przypadku osób, które doświadczyły traumy na tle seksualnym, otrzymały negatywny przekaz związany z seksem (np. “seks to grzech”) lub odczuwają duży lęk przed współżyciem. Z kolei terapia par zalecana jest w przypadku konfliktu między partnerami bądź zaburzonego modelu komunikacji. Niewątpliwie wsparcie partnera jest dla kobiety bardzo ważne – dobrze, jeśli czuje się ona przez niego zrozumiana, pomaga to w budowaniu zaufania i motywuje do pracy w obszarze swojej seksualności.

Pochwica skutecznie odbiera radość, jaką na ogół czerpią ludzie z aktywności seksualnej. Może także zniechęcać do współżycia. Dysfunkcję można jednak z sukcesem leczyć. Ważne jest, by poszukać profesjonalnej pomocy i w otwarty sposób zmierzyć się z problemem.

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Pochwica – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Lew- Starowicz Z., Miłość i seks: słownik encyklopedyczny, Wrocław, Wyd. Europa, 1991, s.233. Betchen S.J., Vaginismus: A Most Challenging Problem, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/magnetic-partners/201007/vaginismus-most-challenging-problem (24.03.2020).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.