[responsive_menu]

Różyczka – objawy, leczenie, powikłania. Badanie na różyczkę w ciąży

badanie aptt norma

Wirus różyczki daje o sobie znać co kilka lat. Jego objawy są dość charakterystyczne, stąd też nie sposób pomylić go z inną chorobą. Jak leczyć różyczkę i jakie są jej przyczyny?

Co to jest różyczka?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Różyczka to choroba wirusowa wywoływana przez Rubella virus. Zakażenie dotyka najczęściej pacjentów w wieku dziecięcym, w wyniku kontaktu z zainfekowaną osobą – drogą kropelkową oraz płciową. Największą zakaźność obserwuje się w czasie wystąpienia wysypki. Należy jednak pamiętać o możliwości zarażenia w okresie kilku dni przed i po wystąpieniu objawów choroby w postaci zmian skórnych.

W okresie ciąży różyczka stanowi istotne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Zakażenie ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie transmisja wirusa z organizmu matki do organizmu płodu (różyczka wrodzona) wiąże się aż z 50% ryzykiem pojawienia się wad rozwojowych u płodu oraz może skutkować samoistnym poronieniem. Skutki wrodzonej różyczki dla płodu mogą być przejściowe, wśród których należy wymienić:

 • skazę małopłytkową,
 • śródmiąższowe zapalenie płuc,
 • powiększenie śledziony, wątroby.

oraz trwałe:

 • głuchota,
 • choroby serca,
 • wady wzroku,
 • małogłowie,
 • opóźnienie rozwoju psychomotorycznego.

Objawy różyczki

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Typowym objawem różyczki jest pojawiająca się na skórze czerwona wysypka plamisto-grudkowa. Początkowo pojawia się na twarzy oraz klatce piersiowej. Towarzyszyć jej może niewielka gorączka, obustronne powiększenie węzłów chłonnych za uszami oraz bóle stawów.

Leczenie różyczki

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Leczenie różyczki ma charakter wyłącznie objawowy, z uwagi na brak leków swoiście działających na wirus różyczki. Polega na podaniu leków obniżających gorączkę w przypadku jej wystąpienia oraz odpoczynku (zalecane leżenie w łóżku). Należy przede wszystkim unikać kontaktu z kobietami będącymi w ciąży.

Różyczka – powikłania

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Zazwyczaj zakażenie wirusem Rubella przebiega w sposób łagodny, lecz istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań takich jak:

 • małopłytkowość i skaza krwotoczna,
 • wędrujące zapalenie stawów,
 • bardzo rzadko spotykane zapalenie mózgu (głównie u dorosłych).

Szczepionka na różyczkę

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Z uwagi na brak swoistego leczenia przeciw wirusowi Rubella, istotne znaczenie odgrywa profilaktyka. W Polsce szczepionka przeciw wirusowi różyczki obowiązkowo podawana jest wszystkim dzieciom w postaci skojarzonej (wraz ze szczepionką przeciwko odrze), w dwóch dawkach  – pierwsza dawka w wieku 1314 miesięcy, a drugą – w wieku 10 lat. Nie zaleca się szczepić kobiet ciężarnych. W przypadku podania szczepionki tuż przed planowanym zajściem w ciąże, należy wstrzymać się z decyzją przez co najmniej trzy miesiące po szczepieniu.

Badanie na różyczkę – interpretacja wyników

Przygotuj się na jesień - suplementy diety, oczyszczacze powietrza, narzędzia do porządków do domu i ogrodu i nie tylko...Sprawdź ofertę >

Diagnostyka zakażenia wirusem różyczki obejmuje metody serologiczne, które mają na celu wykrycie oraz określenie miana swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi w surowicy krwi.

Wykrycie  swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom wirusa różyczki w klasie IgM, świadczy o obecności świeżej infekcji
(przeciwciała mogą się utrzymywać nawet do 8 tygodnia od momentu zakażenia). W przebiegu reinfekcji – czyli ponownego wystąpienia choroby, miano przeciwciał w klasie IgM nie zwiększa się (nie są wykrywalne). Natomiast wzrasta miano, czyli ilość przeciwciał w klasie IgG.

Po przebytym zakażaniu oraz po szczepieniu we krwi do końca życia obecne są przeciwciała w klasie IgG.

Badanie na różyczkę w ciąży

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Z uwagi na ciężkie powikłania, jakie mogą wystąpić u dzieci z wrodzoną postacią różyczki, istotne jest określenie obecności swoistych przeciwciał w obu klasach w organizmie kobiety ciężarnej. W tym celu również wykonywane są badania serologiczne wykrywające przeciwciała w surowicy krwi. Szczególnie ważne jest określenie czy ciężarna jest uodporniona na wirus różyczki (obecność swoistych przeciwciał w klasie IgG).

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Sieroszewski P., Bober Ł., Kłosiński W. Zakażenia podczas ciąży. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 5, zeszyt 2, 65-84, 2012. 2. Neumeister B., Besenthal I. Bohm B.O. Diagnostyka laboratoryjna. Elsevier Urban and Partner, Wrocław 2013 3. Virella G. Mikrobiologia i choroby zakaźne. Elsevier Urban and Partner, Wrocław 1999, wyd. 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.