W każdym związku, nawet tym bardzo udanym, zdarzają się trudniejsze momenty. Bywa jednak, że problemy zaczynają narastać, powodując konflikt lub duży kryzys, w obliczu którego partnerzy zaczynają zastanawiać się, czy ich związek ma jeszcze sens. W takich sytuacjach rozważyć można opcję skorzystania z terapii dla par. Czy jest ona jednak skuteczna?
Co to jest terapia małżeńska?
Terapia małżeńska (lub psychoterapia dla par) to szansa dla osób, które pozostają w związku (zarówno formalnym, jak i nieformalnym), ale mierzą się z trudnościami, z którymi nie umieją sobie poradzić. Pary zgłaszające się na terapię często są w stanie konfliktu, z trudem przychodzi im słuchanie drugiej strony. Decydują się jednak na ten krok, widząc na horyzoncie możliwość rozwodu, bądź rozstania, której chcieliby uniknąć. W polepszeniu komunikacji i poprawie sytuacji między partnerami może pomóc terapeuta, z założenia obiektywny i bezstronny, który pomaga spojrzeć partnerom na zaistniałe problemy z nowej i bardziej obiektywnej perspektywy.
Terapia małżeńska – ratunek dla par przed rozwodem?
Często spotkać można się z przekonaniem, że terapia małżeńska ma na celu zapobiec rozwodowi lub rozstaniu. Nie jest to jednak prawdą.
Czy wiesz że: terapia małżeńska może odbywać się również w obecności dwóch terapeutów? Uważa się, że tego typu rozwiązanie pomaga na zachowanie większej obiektywności, a także daje szersze spojrzenie na problem.
Bywa, że w trakcie psychoterapii partnerzy dochodzą do wniosku, że zakończenie relacji jest najlepszym rozwiązaniem dla obu stron. Decyzja ta jednak podejmowana jest w sposób dojrzały i świadomy. Proces terapeutyczny pozwala również na rozstanie się we wzajemnym szacunku, co ma szczególne znaczenie w sytuacji konieczności podziału majątku czy ustalenia zasad opieki nad dziećmi. Wiele par w wyniku terapii jest jednak w stanie przepracować zaistniałe problemy i konflikty, a ich wzajemna komunikacja ulega znacznej poprawie, co oczywiście oddala wizję rozwodu i pozwala na nowo cieszyć się związkiem.
Dla kogo jest terapia małżeńska?
Terapia małżeńska jest dla osób, które chciałyby zmierzyć się z występującymi w relacji problemami. Często jednak zdarza się, że jedynie jeden z partnerów chce realnie coś w związku zmieniać, podczas gdy drugi czuje się do udziału w terapii zmuszony. Skorzystanie z tej metody wymaga dojrzałości i otwartości. Na terapię przyjść mogą osoby młode, jak i starsze, osoby będące w kilkumiesięcznych, jak i kilkuletnich związkach, pary homo i heteroseksualne. Kluczem jest motywacja i chęć pracy z obu stron. O terapii warto pomyśleć, gdy mamy do czynienia z jednym z poniższych problemów.
- Brak zaufania (np. z powodu zdrady lub notorycznych kłamstw).
- Coraz częstsze kłótnie.
- Trudność w porozumiewaniu się.
- Poczucie, że w związku dzieje się coś niepokojącego – terapia pozwala sprecyzować gdzie leży problem.
- Poczucie, że partner powinien czegoś się od nas dowiedzieć, ale przekazanie mu tego jest zbyt dla nas trudne.
- Agresywne lub unikające postawy w obliczu problemów i konfliktów.
- Trudny moment w życiu, który zaburza komunikację z partnerem.
- Poczucie, że jest się “w martwym punkcie” – brak pomysłów, co robić, by zmienić swoje położenie.
- Brak emocjonalnej bliskości względem partnera lub trudność z jej przeżywaniem.
- Problemy ze współżyciem seksualnym.
Na czym polega terapia małżeńska?
Terapia małżeńska jest specjalnym sposobem rozmowy. Dużą rolę pełni w niej terapeuta, który stara się, aby partnerzy nawzajem się wysłuchali, co nie zawsze jest łatwe, biorąc pod uwagę skalę emocji jaka im towarzyszy. Psychoterapeuta stara się ustalić gdzie leży problem, zdefiniować obszary do pracy, a następnie pomóc małżonkom znaleźć sposoby radzenia sobie z trudnościami. Jednym z wyzwań jest polepszenie komunikacji między partnerami. Zdarza się, że terapeuta zadaje partnerom zadania polegające np. na tym, by spędzali oni więcej czasu sam na sam. Głównymi wyzwaniami w psychoterapii par są:
- zmiany w postrzeganiu związku – na ogół chodzi o to, by partnerzy spojrzeli na swoją relację bardziej obiektywnie;
- modyfikacja dysfunkcjonalnego zachowania – uczenie się nowych sposobów zachowania, które nie wyrządzają szkód fizycznych, psychicznych i ekonomicznych;
- zmniejszanie reakcji unikania – terapia z założenia ma bardziej angażować partnerów, a także umożliwić im budowanie bliskości, w tym celu zachęca się klientów, by wyrażali wprost swoje obawy, potrzeby i uczucia;
- ulepszenie komunikacji – partnerzy uczą się jak ze sobą rozmawiać w sposób skuteczny i oparty na szacunku, wzmacnianie związku poprzez skupienie się na korzyściach płynących z bycia w danej relacji i powrocie do pozytywnych uczuć jakie partnerzy do siebie żywią.
Kiedy terapia małżeńska jest skuteczna?
Terapia małżeńska jest skuteczna kiedy partnerzy są szczerzy między sobą i wobec terapeuty, potrafią krytycznie spojrzeć na swoje zachowanie, a także mają motywację, by pracować nad związkiem. Bardzo ważne jest także, by mieli oni zaufanie do terapeuty i czuli się przez niego traktowani w sposób jednakowy. Wbrew pozorom, spełnienie tych wszystkich warunków nie jest łatwe. Dlatego psychoterapia par nie w każdym przypadku przyniesie zamierzony efekt. Jest to duży wysiłek, który jednak warto podjąć – zwłaszcza, że pozwala on na lepsze rozumienie siebie i partnera.
Ile trwa terapia małżeńska?
Bardzo ciężko powiedzieć jest, ile powinna trwać terapia małżeńska. Jest to kwestia indywidualna, zależy ona od konkretnej pary, a także problemów z jakimi się ona boryka.
Zapamiętaj: Terapia małżeńska jest skuteczna kiedy partnerzy są szczerzy między sobą i wobec terapeuty, potrafią krytycznie spojrzeć na swoje zachowanie, a także mają motywację, by pracować nad związkiem.
Część par może zamknąć proces w kilku spotkaniach – wyznacza się wówczas konkretne obszary do pracy, stosując różnego typu techniki ulepszania komunikacji. W innych przypadkach potrzebna jest kilkunastomiesięczna praca, w czasie której partnerzy mogą bliżej przyjrzeć się swoim problemom. Zdarza się, że terapeuta zaleca partnerom bądź jednemu z nich rozpoczęcie terapii indywidualnej – jej sukces będzie się przekładał na skuteczniejszą pracę w obszarze związku. Kwestie związane z długością terapii ustala się indywidualnie z terapeutą na początku procesu.
Terapia małżeńska dla wielu par jest “deską ratunku”, po którą sięgają, by ocalić swój związek. Proces terapeutyczny dla obu stron nie jest łatwy i wymaga zmierzenia się z wieloma trudnymi emocjami oraz wnioskami. Ma on jednak działanie oczyszczające – po psychoterapii ludzie są w stanie spojrzeć na swoją sytuację z różnych perspektyw, są także bliżej swoich emocji, co sprzyja budowaniu bliskości.